Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto © Kunsthaus Lempertz, Cologne | Datum 17.09.2017
Kolínská pobočka aukční síně Lempertz nabídne na své nadcházející aukci k prodeji pohled na Prahu Ferdinanda Lepié, malíře, který se zde v roce 1824 narodil. Tento velkoformátový olej, zobrazující s velkou topografickou přesností Malou Stranu s Pražským hradem, za sebou dosud nemá žádnou aukční historii.
Ferdinand Lepié (také Lepgé), vlastním jménem Georg Fels, jímž také někdy své obrazy signoval, se narodil roku 1824 v Praze. V letech 1841–1844 studoval na pražské akademii a později, mezi lety 1850 a 1860 byl učitelem ve Strahovském klášteře. Jako učitel kreslení byl povolán na císařský dvůr do Vídně, v níž působil až do své smrti v roce 1883. K Lepgého žákům patřil například krajinář Alois Kirnig.
Námětově se soustředil především na malbu městských vedut a krajin. Ztvárňoval mnohokrát Prahu, ale také Šumavu nebo rakouské regiony, například Solnou komoru, povodí Dunaje či okolí Vídně. Jeho díla mají kromě nesporných uměleckých a estetických kvalit také vysokou dokumentární hodnotu, neboť je pořizoval s velkou přesností a smyslem pro detail.
nabízený obraz včetně rámu...
Obraz nabízený Lempertz, signovaný F. Lepié a opatřený letopočtem 1858, zachycuje pohled na Malou Stranu a Hradčany. První plán celého obrazu tvoří dvojice loděk s rybáři u staroměstského břehu. Jako provenienci aukční dům uvádí obchod s uměním Henryho de Ruitera ve Vídni, později měl být v privátní sbírce v Nizozemí. Bližší informace k obrazu nejsou bohužel známy. Jeho odhadní cena se pohybuje v rozmezí mezi 6 a 8 tisíci euro, díky svým reprezentativním rozměrům by však mohl dosáhnout na výrazně vyšší konečnou cenu.
Ferdinand Lepgé nepatří k příliš často draženým umělcům. Celosvětově se na trhu objevily necelé dvě stovky jeho děl. V našem prostředí pak bývají jeho obrazy nabízeny velmi ojediněle. Od roku 2001 prošla trhem pouze dvacítka jeho maleb. Na nejvyšší cenu nejen u nás, ale i celosvětově, dosáhl před dvěma lety obraz Staroměstské náměstí, který vystoupal z minimálního podání 350 tisíc korun (bez provize) až na konečných 660 tisíc.
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
24. dubna 2024
8. dubna 2024