ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Martin Kodl: Rekordy budou padat rychleji

Rozhovor po aukci Galerie Kodl 29. 5. 2022

Staropražský motiv od Bohumila Kubišty se tak stal prvním obrazem, který se na českých aukcích prodal za více než 100 milionů korun. „Až do ceny 95 milionů korun byli ve hře čtyři zájemci. Bylo vidět, že ti, kteří zůstali, se nechtěli obrazu vzdát,“ říká Martin Kodl, majitel Galerie Kodl, která obraz vydražila.
Martin Kodl

 

 
Během dražby Staropražského motivu od Bohumila Kubišty jste v sále přecházel jako lev v kleci. Čekal jste, že se cena vyšplhá na více než 123 milionů korun?
Když jsem se bavil s klienty, kteří ho chtěli koupit, tak jsem jim říkal, aby se raději psychicky připravili na sumu 105 až 110 milionů korun. Nakonec to vyšlo. Ale nečekal jsem to, protože jsem si myslel, že publikum na takovou částku nebude připravené, nebo že sběratelé nebudou moje rady brát úplně vážně. Na druhou stranu ten obraz je velmi výjimečný. Troufnu si tvrdit, že podobné dílo jsem ještě nikdy nedražil. Poprvé po třiceti letech jsem viděl sál po aukci vstát a tleskat ve stoje.
 
V jednu chvíli to vypadalo, že se cena zastaví někde kolem 80 milionů korun (bez aukční provize). Odpovídal průběh aukce i dřívějším rekordním prodejům?
Není to pravidlo, ale i to je jeden průběhů aukcí. Někdy se stane, že cena hrozně rychle roste, ale pak najednou licitace skončí. U Kubištova obrazu byla aukce dramatická možná i proto, že dražitelé zpočátku nebyli připraveni na pokoření magické hranice 100 milionů korun. Ale v tom je kouzlo aukce, že se nechtěli toho obrazu vzdát. Je třeba si také uvědomit, že až do hranice 95 milionů korun byli ve hře čtyři zájemci. Teprve pak zůstali poslední dva. 
 
Byli to renomovaní sběratelé?
Všichni účastníci, kteří obraz dražili, patří mezi významné, sofistikované, kvalitní sběratele. I profil obrazu je vhodný právě pro tuto kategorii sběratelů, pro opravdu vyspělé sběratele. Nepřekypuje takovou tou umělou krásou, ale je to obraz velice silný a významný.
 
Má nějaké dílo v dohledné době šanci tento nový rekord překonat?
Určitě ano. Teď žijeme v takovém sběratelském obrazovém ráji. Lidé mají hodně peněz a celá atmosféra nahrává tomu, aby rekordy padaly rychleji než v minulosti. Doposud bylo nejdražší Divertimento II. od Františka Kupky za necelých 91 milionů korun, které se prodalo před rokem a půl. Jsem rád, že ho porazil právě Kubišta. Už proto, že je ryzím českým autorem. Kubišta sice také cestoval v zahraničí, ale poměrně málo, navíc během života nebyl uznávaný, zemřel velice mladý. Kupka žil dlouho v zahraničí a v katalozích byl dlouho vedený jako Francouz.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...