Červen 2021 1765

Maximum pro A. Bílka, úspěšná Mrázková i drahý Procházka

1. Art Consulting 24. 10. 2021

Nedělení odpolední aukce 1. Art Consulting se vyznačovala vysokou prodejní úspěšností.  Prosadily se stěžejní žánry českého výtvarného umění první poloviny 20. století: zátiší klasické moderny v podání Antonína Procházky nebo Emila Filly i subjektivní krajiny Josefa Šímy či Karla Černého. Pozadu však nezůstala ani abstrakce, ať již raná či poválečná.

Antonín Procházka: Zátiší s kávovou konvicí, 1915, olej a pískové pasty na lepence, 48 x 32,5 cm cena:  9 342 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021 https://www.artplus.cz/cs/aukce/293705-zatisi-s-kavovou-konvici

Antonín Procházka: Zátiší s kávovou konvicí, 1915,
olej a pískové pasty na lepence, 48 x 32,5 cm,
cena:  9 342 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Předaukční odhady se naplnily a pomyslným vítězem se u 1. Art Consulting stalo Zátiší s kávovou konvicí Antonína Procházky. Středně velká malba s výraznou pastózní strukturou a  světlou barevností uspěla za konečnou částku 9,34 milionu korun a dostala se tak do autorovy dražební top desítky (více o obraze zde). U druhého v pořadí, Emila Filly, jsou obdobné sumy spíše lehce nad průměrem, takže prodej Zátiší s hruškami, vínem a pohárem za vyvolávací cenu 4,62 milionu korun zůstal mírně za očekáváním.

Na sumu vyšší než dva miliony korun se dostaly také dvě krajiny, pohled na skalní masiv nad Vltavou v přípražském Jarově Karla Černého z 50. let (2,68 milionu korun) a typická iluminovaná scéna Šímovy niterné imaginace Světelná krajina z roku 1962 (2,2 milionu korun). V případě Černého se jedná o druhé nejdražší dílo tohoto žánru, na rozdíl od větší Krajiny v Čechách dražené před třemi lety v Galerii Kodl, zůstala však jarovská veduta asi na polovině ceny. Polepšila si ale o 350 tisíc oproti svému premiérovému představení u 1. Art Consulting před dvěma lety.

Alois Bílek: Bez názvu (Kompozice), 1914, Olej na plátně, 53 x 65 cm, Cena: 720 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Alois Bílek: Bez názvu (Kompozice), 1914,
olej na plátně, 53 x 65 cm,
cena: 720 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Šímovy krajiny jsou fenoménem samy o sobě a na domácím uměleckém trhu se o ně téměř vždy svádí intenzivní souboj. Velké formáty si sběratelé cení na částky přes sedm či osm milionů, komornější malba z nedělní nabídky se tedy prodala za opravdu příznivou cenu.

Z dalších děl zájem mezi dražiteli vzbudila raritní abstraktní kompozice z raného období Aloise Bílka Bez názvu, která s téměř dvanáctinásobným nárůstem uspěla za konečných 720 tisíc korun a vyčlenila se nejen z Bílkovy známé neoklasicistní tvorby, ale ustanovila i nové autorské maximum, vysoko nad doposud nejúspěšnějším Koupáním, vydraženým před pěti lety za 313 tisíc korun. Velmi dobře se dařilo i barevné abstrakci Daisy Mrázkové s názvem Zelená–červená (více zde). Z vyvolávací ceny 120 tisíc korun se posunula na rovných 300 tisíc, nové autorské maximum, a zdá se, že doposud spíše opomíjené volné tvorbě této kvalitní výtvarnice se začíná dostávat zasloužené pozornosti i na uměleckém trhu.

Daisy Mrázková: Zelená–červená, 1985, olej na plátně, 62 × 140 cm, vyvolávací cena: 90 000 Kč (+ 20% aukční provize), 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Daisy Mrázková: Zelená–červená, 1985,
olej na plátně, 62 × 140 cm,
cena: 300 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Zajímavý příběh se odvíjí i od letos již druhé nabídky Toyeniny protiválečné práce na cyklu Schovej se, válko! Výtvarný proces od kresby k tisku jsme připomněli již v souvislosti s dílem u Galerie Kodl v letošním květnu (zde), aktuálně se dražil dobře zachovaný kompletní soubor v originálním přebalu, 109. číslovaný výtisk z limitovaného tří set kusového nákladu. Se solitérními tisky se lze na aukcích čas od času setkat za částky do 10 tisíc korun. S přihlédnutím k ucelenosti série aukční síň konvolut devíti zinkografií vyvolávala za 180 tisíc korun, finálních 300 tisíc korun lze v této kategorii považovat za výrazný nárůst.