ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Mednyánszky a Laluha

Pololetní výsledky na Slovensku, 2014

Na pětici aukcí, které se v prvním pololetí konaly v Bratislavě, sběratelé a investoři utratili dva miliony eur (přibližně 55 milionů korun). Ve stejném období loňského roku to bylo ještě o milion eur víc. Za více než 33 tisíc eur, což zhruba odpovídá milionu slovenských korun, se prodalo dvanáct děl, o čtyři méně než v roce 2013.

Nejdražším obrazem byla krajina Mokřady od Ladislava Mednyánszkého, vydražená na aukci společnosti Soga za 100 tisíc eur. Jde o třetí nejvyšší cenu za malířovo dílo, předaukční odhad nicméně počítal s ještě vyšší částkou. Za více než 30 tisíc eur byly vydraženy ještě tři další Mednyánszkého obrazy.

Ladislav Mednyánszky: Mokřady / 1900–10Ladislav Mednyánszky: Mokřady / 1900–10
olej na plátně /
100 x 125 cm /
cena: 100 300 eur

 

Z klasické moderny, která stejně jako v případě českých aukcí patří k tahounům trhu, byla za vysoké částky dražena díla Júlia Jakobyho (dva obrazy po 45 tisících), Jana Hály (45 tisíc), Imra Wienera Kráľa (43 tisíc) a Martina Benky (36 tisíc korun). Z českého pohledu byla zajímavá také dražba obrazu Zpěvačky od Cypriána Majerníka, který se před dvěma lety prodal v Praze v přepočtu za 24,2 tisíce eur. V Bratislavě se v dubnu prodal ještě o čtyři tisíce dráž. Jakkoli se může zdát, že jde o poměrně dramatický nárůst, ve skutečnosti se ukazuje, že ceny v Praze a v Bratislavě se vyrovnávají. Pokud prodávající platil standardní provize, na opětovném prodeji dokonce tratil téměř šest tisíc eur.

Několik "milionových" prodejů se odehrálo i v rámci poválečného umění. Zatímco cena 35,4 tisíce za obraz Milana Paštéky je bezmála již normou (autorův dva roky starý cenový rekord má hodnotu více než 60 tisíc eur), velkým překvapením se stala dražba obrazu Tři chlapi z roku 1967 od loni zesnulého Milana Laluhy. Obraz se vyšplhal až na 75,5 tisíce eur, přibližně dvojnásobek předaukčního odhadu. Dosažená cena je nejen novým autorským rekordem, ale současně i nejvyšší částkou zaplacenou v aukci za dílo poválečného umění.

Milan Laluha: Tři chlapi / 1967Milan Laluha: Tři chlapi / 1967 / olej na plátně /
70,5 x 100 cm /
cena: 75 520 eur

 

Od českých autorů se na slovenských aukcích v prvním pololetí nic zajímavého neobjevilo. Ze zahraničního umění se nejdráže prodala rozměrná Námořní bitva od tureckého malíře Tahsina Diyarbakirliho. Na květnové aukci společnosti Art Invest obraz z roku 1919 odešel za vyvolávací cenu 60 tisíc eur.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...