ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Meziválečné desatero pro sběratele

Pohledy do historie a současnosti sběratelství

Mezi nejzajímavější a nejčastěji zmiňovaná období moderních českých dějin patří bezesporu meziválečná léta Československé první republiky. Čas ve kterém vznikalo množství institucí a tradic, které ovliňují i naši dnešní dobu a jsou tak mnohem aktuálnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Tímto příspěvkem bychom chtěli otevřít sérii článků umožňující našim čtenářům nahlédnout do světa sběratelství a uměleckého obchodu tohoto období. Budeme vybírat z dobových pramenů takové texty, kterým se dle našeho mínění podařilo ve svém oboru dotknout něčeho nadčasového, co se může stát inspirací a poučením i pro dnešní sběratele a milovníky umění.

Zahájení výstavy v nově otevřené budově Mánesa, rok 1931

Zahájení výstavy v nově otevřené budově Mánesa, rok 1931

 

V době velké hospodářské krize uveřejnil roku 1933 historik a teoretik umění Antoním Matějček v Lidových novinách na konci článku o podvodech a falsech na tehdejším uměleckém trhu patero přikázání pro sběratele výtvarného umění:

1. Nekoupíš laciného díla uznaného mistra, něboť díla mistrů výtvarnou kritikou a dějezpytem definitivně ohodnocených nejsou laciná. Nový objev je tu zjevem vzácným, hmotná i umělecká cena takového nálezu je ihned správně odhadnuta.

2. Nebudeš důvěřovati expertisám přineseným zároveň s dílem tak zavaným "běhounem", nýbrž vyžádáš si sám radu znalce, v jehož znalost a počestnost máš důvěru. Lépe však učiníš, budeš-li kupovati u obchodníka veřejně obchodujícího, který ti ručí za dílo, které ti prodá.

3. Nemáš-li dost peněz, kupuj díla umělců méně slavných jmen a spokoj se i díly anonymními, mají-li uměleckou hodnotu.

4. Kupuj místo méněcenných , tvé kapse dostupných děl umění starého, práce umělců soudobých. V rozmanitosti směrů, skupin i individualit dnešního umění najdeš, budeš-li hledat, díla, která ti budou pýchou i potěšením.

5. A hlavně nekupuj mnoho, vybírej z mnoha, kupuj s rozvahou a nespekuluj. Osvojíš si tak zkušenost a vybrousíš si svůj vkus. Staneš se tak, čím sběratel býti má, spolupracovníkem na národní kultuře a mužem o vlast a její duchovní život zasloužilým.

Zahájení výstavy Poesie 1932 v Mánesu, Jiřina Šejbalová recituje

Zahájení výstavy Poesie 1932 v Mánesu, herečka Jiřina Šejbalová recituje

 

Téhož roku přejal Matějčkova přikázání malíř Emil Filla a doplnil dalšími pěti, která společně publikoval ve XXX. ročníku Volných směrů:

1. Nekupuj hlavně umění, které kupovali naši otcové a dědové, neboť je již předražené, přebrané a pro tebe bez zájmu. Pomni, že tvoji otcové stali se význačnými sběrateli jen proto, že kupovali nové současníky. Umění tvých otců neposkytne ti pravého potěšení a nezaručí ti žádných zásluh o rozvoj duchovního života.

2. Nekupuj umění minulých věků, dokud nemáš řádnou sbírku současného umění, neboť porozumění pro staré dílo vede jedině cestou přes soudobé. Mýlíš se, když tvrdíš, že starému umění rozumíš, kdežto novému nikoliv.

3. Kupuj současné umění včas, uspoříš si tím 1. expertisu, 2. předraženost díla, 3. ztrátu z padělků.

4. Nech si radit od svých umělců, bude to tvůj prospěch a časem i chlouba.

5. Nekupuj plno drobotin, odpadků a mnoho méněcenných věcí; kup raději jen jednu, ale tu nejvýznačnější. Sbírka má cenu a pověst dle nejlepších věcí, a ne dle počtu děl. Zbavuj se rychle věcí, které už netěší.

Výstava archivu Emila Filly, GASK, léto 2010

Pohled do rozsáhlého archivu malíře a sběratele Emila Filly, z výstavy v GASK, léto 2010

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...