Červen 2019 1392

Nejen drahá keramika

Umělecké řemeslo v 1. pololetí

Nejzajímavějších prodejů v průběhu 1. poloviny letošního roku jsme byli svědky zejména v oblasti keramiky a nábytku. Předkládáme deset vybraných položek.

Nejedná se o klasické top 10, ačkoli většina představených artefaktů je z těch nejdražších ve své kategorii. Například mince jsou však zařazeny výběrově, bez ohledu na další prodeje ve specializovaných aukčních síních.

1/
Nástěnné biedermeierové hodiny (Rakousko), 1820-1840
dřevo, mahagonová dýha, sklo, smalt, bronz, výška 156 cm
cena: 1 140 000 Kč
Dorotheum 25. 5. 2019

Nástěnné hodiny rakouské provenience ze 2. třetiny 19. století vstupovaly do aukce Dorothea s vyvolávací cenou 216 tisíc korun a zanedlouho překonaly hranici milionu korun. Částka 1,14 milionu korun je pátou nejvyšší cenou vydanou v domácí aukci za hodinový stroj. Databáze ART+ přitom eviduje pouze pět prodejů přesahujících právě milionu korun. O hodiny z tohoto období je na aukcích dlouhodobě zájem, nejdražšími doposud prodanými hodinami jsou stojací laternové hodiny ze stejné doby vyrobené vídeňským hodinářem Martinem Zartlem s cenou vyšší než 1,5 milionu korun.

2/
Vlastislav Hofman: váza (výrobce Graniton), před 1914
měkká kamenina, glazura, výška 32 cm
cena: 508 400 Kč
Arthouse Hejtmánek, 6. 6. 2019

Keramika (kamenina) z období kubismu je v posledních letech oblíbeným sběratelským artiklem a její ceny se posunují stále výše. Na trhu jsou poměrně často dostupné předměty vyrobené podle návrhů Pavla Janáka (především dózy nejrůznějších tvarů a servisy). Doposud zřídka však bylo možno usilovat o nějakou z realizací Vlastislava Hofmana. Kameninovou vázu i servis nabídl v červnu Arthouse Hejtmánek a obě položky se dočkaly výrazných cenových nárůstů. Váza svou cenu více než zdvojnásobila a suma přesahující 508 tisíc korun je jednou z nejvyšších cen za evropskou keramiku na domácím trhu a po Malevičově trojdílné nápojové soupravě, která se na trhu objevila před deseti lety, nejdražším keramickým artefaktem 20. století.

3/
Vlastislav Hofman: kávový servis (výrobce Graniton), 1913-1914
měkká kamenina, glazura
cena: 434 000 Kč

Hofmanův kávový servis měl rovněž u dražitelů velký úspěch a svou cenu navýšil ze 186 až na 434 tisíc korun. Obě architektovy jmenované realizace v uměleckém řemesle cenou předčil pouze jeho olej Matka s dítětem z roku 1920.

4/
Biedermeierový skleník, Vídeň, kolem 1830
Třešňové a jasanové dřevo, sklo, zrcadlo, 164 x 123 x 48 cm
cena: 372 000 Kč

Velmi dobrá bilance prodejů za první pololetí se odehrála v kategorii nábytku. Prodejní úspěšnost přesáhla 53 procent, absolutním číslem 136 položek, což je téměř srovnatelné s prodeji za celý rok 2018. Rozsahem nabídky se v tomto segmentu nejvíce prosadily aukční domy Sýpka, Zezula a Vltavín. Nejvyšší ceny pak zaznamenal v červnové aukci Arthouse Hejtmánek, který hned se třemi prodeji figuruje v této desítce (čísla 4, 7 a 10). Výjimečný skleník vídeňské výroby (pravděpodobně z dílny Danhauserů) se zaoblenými skly na bocích vzniklý kolem roku 1830 nabízela aukční síň za minimální podání necelých 112 tisíc korun. Jeho konečná cena však byla více než trojnásobná. Od stejného výrobce pocházely s největší pravděpdobností i rohové párové etažéry, u nichž zrcadla iluzivně dotvářejí čtvrktruhový tvar na celý kruh (viz č. 10).

5/
10 dukát, 1933
zlato, průměr 4,2 cm
cena: 336 000 Kč
Vltavín 21. 2. 2019

V roce 1933 bylo vydáno celkem 1780 kusů Svatováclavského dukátu v nominální hodnotě 10 dukátů. Šlo o pamětní minci raženou opakovaně mezi lety 1923 a 1939. Autory výtvarného návrhu mince byli malíř Jaroslav Benda a medailér Otakar Španiel. V únorové aukci Vltavínu vystoupal tento 10 dukát z 206 až na 336 tisíc korun.

Samovar, Rusko, 19. století  mosaz, slonovinové úchytky, rytý dekor, výška 50 cm  cena: 229 819 Kč Antikvity Praha 18. 5. 2019
6/
Samovar, Rusko, 19. století
mosaz, slonovinové úchytky, rytý dekor, výška 50 cm
cena: 229 819 Kč
Antikvity Praha 18. 5. 2019

Neobvyklým předmětem v květnové aukci Antikvity Praha byl ruský samovar vejčitého tvaru se slonovinovými úchytkami vzniklý patrně v 19. století. Nechybělo málo a vyvolávací cenu pouhých 2451 korun zájemci téměř zestonásobili. Cena necelých 230 tisíc korun je 2,5 násobkem původního aukčního maxima podobného artefaktu, stříbrného samovaru, který před dvěma lety vydražila aukční síň Zezula.

7/ Křesla Eames EA 207, Itálie, 1957  Eames Charles & Ray leštěný hliník, kůže, 84 x 58 x 59 cm  cena: 235 600 Kč Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

7/
Křesla Eames EA 207, Itálie, 1957
leštěný hliník, kůže, 84 x 58 x 59 cm
cena: 235 600 Kč
Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

Vyvolávací cena čtyř původních křesel vyrobených podle nadčasového návrhu Charlese a Ray Eamsových, proslulé americké designerské manželské dvojice, byla necelých 50 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že takových křesel vznik značně omezený počet, projevilo se to i na konečné sumě, kterou za ně vydal nový majitel. Za každé z křesel zaplatil 59 tisíc korun.

8/ Náhrdelník s diamanty, Rakousko, kol. pol. 20. století bílé zlato, diamanty starého briliantového brusu, délka 36,5 cm cena: 228 000 Kč Dorotheum 25. 5. 2019

8/
Náhrdelník s diamanty, Rakousko, kol. pol. 20. století
bílé zlato, diamanty starého briliantového brusu, délka 36,5 cm
cena: 228 000 Kč
Dorotheum 25. 5. 2019

Jediným zástupcem šperků v předkládané desítce se stal diamantový náhrdelník z bílého zlata. Nejdražší šperk 1. pololetí vystoupal v květnu u Dorothea z 216 na 228 tisíc korun.

9/ Perkusní revolverová karabina North & Savage, 1855-1860  délka 108 cm cena: 183 855 Kč Antikvity Praha 18. 5. 2019

9/
Perkusní revolverová karabina North & Savage, 1855-1860
délka 108 cm
cena: 183 855 Kč
Antikvity Praha 18. 5. 2019

Neuvažujeme-li repliku pistole cz 75 Republika vydraženou v dobročinné aukci Galerie Kodl, kde je výsledná cena motivována i jinými pohnutkami než bezpodmínečně vlastnit daný předmět a začlenit ho do své sbírky, byla nejdražší zbraní uplynulého pololetí vzácná perkusní revolverová karabina vyrobená ve Spojených státech v polovině 19. století v počtu pouhých 600 kusů. Vydražena byla za vyvolávací cenu téměř 184 tisíc korun.

10/ Párové etažéry, Vídeň, kol. 1830 třešňové dřevo, černěná hruška, 147 x 67 cm cena: 186 000 Kč Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019  v. c. 148,8
10/
Párové etažéry, Vídeň, kol. 1830
třešňové dřevo, černěná hruška, zrcadlo, 147 x 67 cm
cena: 186 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

K předmětu více v textu u čísla 4.