Červen 2022 1785

Nejvyšší ceny pro Málka a Svobodu i vysoké nárůsty prací na papíře

Sýpka 19. 6. 2022

Aukce Sýpky v neděli 19. června vydělala více než 5 milionů korun. Prodejní úspěšnost se pohybovala těsně nad 60 procenty. Za více než 100 tisíc korun bylo vydraženo celkem jedenáct položek.

Antonín Málek: ukázka dvou strukturálních grafik (37c) a a dvou kreseb (37d) z katalogu aukce,
Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022
cena: 720 000 Kč (za soubor 13 prací)

Nejvíce sběratele zaujal soubor prací Antonína Málka pod katalogovým číslem 37, který mapoval umělcovu tvorbu od 60. let do přelomu tisíciletí. Obsahoval dvě malby ze 60. let a více než desítku kreseb a grafik z různých období (více čtěte v článku Pováleční Toyen a Šíma, kinetismus i design). Aukční síň konvolut nabízela za vyvolávací cenu 456 tisíc korun včetně aukční provize (380 tisíc Kč bez provize), získal ho dražitel s číslem 5, který nabídl kladívkovou cenu 600 tisíc korun, tedy 720 tisíc včetně aukční přirážky.

Jde o nejvyšší částku vydanou za Málkovo dílo, na druhou stranu však jde o poměrně rozsáhlý soubor umělcových děl, který doposud nikdy takto nebyl v aukci k vidění. Aukční rekord za Málkovo jednotlivé dílo pochází z počátku letošního roku. Jde o ranou malbu Objekt, která předznamenala výtvarníkovy strukturální abstrakce z poloviny 60. let. V zimě ji vydražila 1. Art Consulting za 372 tisíc korun včetně provize, o 150 tisíc korun dráže než kolik činilo předchozí autorské maximum z roku 2018.

Antonín Málek: ukázka kreseb z Asie, zejména Kambodže (z katalogu aukce),
Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022

Mezi nejdražšími položkami figurovaly především plastiky. Aukce přinesla nové maximum pro sklářského výtvarníka Jaroslava Svobodu, dlouholetého ředitele sklárny ve Škrdlovicích, z níž postupem let vytvořil význačné centrum uměleckého sklářství. Jeho minimalistický drobný Objekt z modrého broušeného skla získal nový majitel za 396 tisíc korun. Setrvalý zájem je na trhu také o jednoho z nejoriginálnějších současných sochařů, Michala Gabriela. Jeho Okřídlený levhart, jedna z variant sochy vytvořené pro Václava Havla, která se nachází nad vstupem do prezidentské kanceláře na druhém nádvoří Pražského hradu, vystoupala na 300 tisíc korun.

Vysoké nárůsty zaznamenaly především práce na papíře, kategorie, do které nyní rádi investují zájemci napříč sběratelským spektrem. Ocenili především akvarel Jiřího Sopka Ryby z konce 80. let, o který bojovalo několik zájemců a vytáhli ho z 15 tisíc až na konečných 90 tisíc korun. Že je o čerstvého osmdesátníka v souvislosti s jeho nedávno proběhlou retrospektivou nyní na aukcích zvýšený zájem, dokládá i více než sedminásobné navýšení ceny za katalog jeho výstavy pořádané v roce 1991 v Galerii Bidýlko (26 tisíc korun).

Jaroslav Svoboda: Objekt, 2011, broušené a leštěné modře tónované sklo, 10,5 × 19,5 x 17,5 cm, Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022 cena: 396 000 Kč

Jaroslav Svoboda: Objekt, 2011,
broušené a leštěné modře tónované sklo, 10,5 × 19,5 x 17,5 cm,
Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022
cena: 396 000 Kč

Z prací ilustrátorů výrazně uspěla tvorba Artuše Scheinera (1863–1938) nebo Ondřeje Sekory. V případě Scheinera šlo o akvarelem kolorovanou tušovou kresbu, ilustraci k seriálové komiksové knize o Kulihráškovi, jehož dobrodružství vycházela od 20. let 20. století v pražském nakladatelství Gustava Voleského. Sešitů vyšlo na dvě desítky a byly ve své době velmi populární. V tomto případě šlo konkrétně o ilustraci z knihy Kulihrášek trosečník z roku 1931, která vystoupala ze 6 tisíc na 43 tisíc korun, prozatím nejvyšší cenu za jakoukoli Scheinerovu ilustraci.

Práce Ondřeje Sekory se na trhu objevují velmi zřídka. Jde především o kresby – ilustrace, ale aukcemi prošla už i dvojice maleb, které generovaly prozatím ty nejvyšší ceny z jeho realizací. Sýpka nyní nabídla dvě akvarelové ilustrace, které podle přípisů náležejí příběhům o kuřeti Napipi. Minimální podání bylo necelých 22 tisíc korun, konečná cena těsně překročila statisícovou hranici (102 tisíc korun) a v kontextu Sekorových prodejů zaujímá pomyslné páté místo.

Jiří Sopko: Ryby, 1988, akvarel na ručním papíře, 40 × 67 cm, Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022 cena: 90 000 Kč

Jiří Sopko: Ryby, 1988,
akvarel na ručním papíře, 40 × 67 cm,
Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022
cena: 90 000 Kč

Z designu a starožitností se líbila nejvíce stříbrná, uvnitř zlacená dóza zhotovená ve Wiener Werkstätte na počátku 20. let 20. století podle návrhu brtnického rodáka Josefa Hoffmanna. Prodala se za 114 tisíc korun. Nejdražší domácí architektova realizace je taktéž ze stříbra, jde o kalamář vydražený před sedmi lety za 434 tisíc korun. Vysokých cen ale dlouhodobě dosahuje  i jeho nábytek a především výrobky ze šumavské sklárny Johann Lötz Witve.