Text Skřivánek Jan | Datum 31.07.2017
Společnost Prague Auctions nabídla na trojici aukcí v neděli 11. června bezmála osm set položek. Nového majitele našlo 38 procent z nich, dohromady za 6,1 milionu korun. Hranici sta tisíc korun překonalo sedm obrazů a jedna socha.
Jaroslav Róna: Žirafa, 2016,
bronz, výška 124 cm,
cena: 375 000 Kč
Právě 1,2 metru vysoký bronz Žirafa od Jaroslava Róny se s cenou 375 tisíc korun stal nejdražším dílem aukčního odpoledne. Plastika z loňského roku se zároveň postarala o nový rekord za Rónovo sochařské dílo. Dráž se v aukci dosud prodaly jen dva jeho obrazy z konce 80. let.
Ze staršího umění nejvíce zaujal pastel Parník č. 38 od Jaroslava Rösslera, od kterého byly zatím nabízeny jen fotografie. Mnohokrát vystavované a publikované dílo z poloviny 20. let se prodalo s mírným nárůstem za 325 tisíc korun. Hned sedmi obrazy byl v nabídce zastoupen Vlastimil Beneš, bez kupce zůstaly jen dva z nich. Nejvyšší ceny dosáhlo opakovaně nabízené plátno Dvě ženy u rybníka, které vystoupalo ze 100 na 187 tisíc korun. Součástí dražené kolekce byl i početný soubor děl současného umění, z nějž nejvyšších cen dosáhly práce Jakuba Matušky (212 tisíc), Petra Maliny (150 tisíc) a Krištofa Kintery (102 tisíc korun).
Jaroslav Rössler: Parník č. 38,
kolem 1925,
pastel na papíře, 42 x 35 cm,
cena: 325 000 Kč
První ze zmiňovaných tří aukcí byla aukce jediné sbírky, eklektické kolekce nejmenovaného československého diplomata. Nabízeno bylo 280 položek, od afrických masek a idolů přes zednářské insignie z počátku 20. století až po několik desítek obrazů pozapomenutého Jaroslava Kafky (1896–1973). Nového majitele našly zhruba dvě pětiny nabízených uměleckých děl a starožitností, dohromady za 1,2 milionu korun. Z nabízených děl mimoevropského umění se nejdráže prodalo titulní dílo aukce, čínská olejová lampička z 14.–17. století, která vystoupala na 60 tisíc korun. Bez kupce naopak mimo jiné zůstal obraz od tanzanského malíře Eduarda Saidi Tingatinga, který byl s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun nejdražší nabízenou položkou.
Součástí dražené kolekce i následující aukce umění a designu byla také více než stovka váz a mís z druhé poloviny 20. století. Nejvíce se bojovalo o drobnou vázu podle návrhu Jana Kotíka, která vystoupala z 12 na 21 tisíc korun. Ze 150 nabízených fotografií se jich prodalo o něco více než třetina, přičemž nejaktivněji dražitelé přihazovali na dva snímky Miroslava Tichého. Nejdražší se prodal za 82 tisíc korun.
16. dubna 2024Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024
28. března 202428. března 2024
24. ledna 2019
10. října 2016
24. května 2015
2. září 2019