Červenec 2020 816

Picassa sežral Tyrannosaurus

Nejdražší fosilie na aukci Christie's

Společnost Christie's do své úterní aukce vedle děl Pabla Picassa či Marka Rothka zařadila i fosílii Tyrannosaura. Téměř komplatně dochovanou kostru aukční síň inzerovala jako vhodný doplněk k dílům nejslavnějších jmen světového umění. Předaukční odhad počítal s částkou 6–8 milionů dolarů. Dražitelé nakonec cenu vyhnali na více než 31 milionů dolarů.

Tyrannosaurus
Tyrannosaurus Rex, fosilie, 1128 x 396 x 183 cm,
cena: 31 847 500 USD, Christie's New York 6. 10. 2020

Večerní aukce zaměřená primárně na poválečné a současné umění, v rámci které byla fosilie nabízena, vynesla více než 340 milionů dolarů. Hned pět obrazů se prodalo za částky nad 20 milionů dolarů. Nejdražší položkou bylo rozměrné plátno Cye Twomblyho z roku 1969, které původně patřilo londýnskému sběrateli Charlesi Saatchimu a které se prodalo na spodní hranici odhadu za 38,7 milionu dolarů.

Na druhém místě se umístila reprezentativní červeno-karmínová abstrakce Marka Rothka s cenou 31,3 milionu dolarů, předaukční odhad nicméně počítal s výrazně vyšší cenou. Třetí místo patří ženskému portrétu od Pabla Picassa z roku 1941, které našlo kupce za 29,6 milionu dolarů.

Cy Twombly
Cy Twombly: Bez názvu (Bolsena), 1969,
olej, voskovky a tužka na plátně, 199,4 x 240 cm,
cena: 38 685 000 USD,
 Christie's New York 6. 10. 2020

Úspěchem je také cena 28,7 milionu za rozměrné akvarelem malované zátiší od Paula Cézannea nebo 23,3 milionu dolarů za obraz Willema de Kooninga z 50. let. Předaukční odhad výrazně překonala Tamara de Lempicka, když se její dvě nahé ženy prodaly za 9,4 milionu dolarů.

Fosilie Tyrannosaura byla nabízena jako úplně poslední, 59. položka aukce. Jedná se nejucelenější kostru tohoto dinosaura, která byla objevena v roce 1987. Podle svého nálezce Stana Sacrisona je známá pod přezdívkou Stan. Od roku 1996 do loňska byla tato jedenáct metrů dlouhá fosilie vystavena v geologickém muzeu na úpatí Black Hills v Jižní Dakotě, nedaleko místa, kde byla nalezena.

Pablo Picasso: Sedící žena, 1941,
olej na plátně, 130 x 97 cm,
cena: 29 557 500 USD, Christie's New York 6. 10. 2020

"Jde o ikonickou kus 20. století, který skvěle zapadá do kontextu naší nabídky. Tyrannosaurus je značka jako žádný jiný dinosaurus. Vypadá velice dobře ve společnosti Picassa, Jeffa Koonse nebo Andyho Warhola," nechal se před aukcí slyšet James Hyslop, který má v Christie's na starost přírodniny a vědecké artefakty.

Dražba startovala na 3 milionech dolarů a zabrala 20 minut. Aukci podle společnosti online sledovalo 280 tisíc diváků. K identitě kupce společnost nic nesdělila. Naposledy se podobně zachovaná kostra Tyrannosaura objevila v aukci před 23 lety. Fosilie přezdívaná Sue se v roce 1997 v Sotheby's prodala za 8,4 milionu, což při zohlednění inflace odpovídá částce 13,5 milionu dolarů. Kupcem tehdy bylo Fieldovo museum v Chicagu.

Tyrannosaurus Rex