ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Pololetní účtování

Společnost Christie’s v prvním pololetí letošního roku na aukcích prodala umělecká díla v celkové hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů. Obrat konkurenčního aukčního domu Sotheby’s ve stejné době činil necelou miliardu dolarů.

Dosažené výsledky pro obě aukční síně představují v meziročním srovnání pokles v řádu desítek procent. Christie’s oproti loňskému pololetí tratila 52 procent, Sotheby’s dokonce 67 procent.

Za lepší výsledek Christie’s vděčí z velké části úspěšnému prodeji pozůstalosti po Yvesi Saint Laurentovi (podrobněji AA 2009/4). Série únorových aukcí, na kterých byla jeho sbírka rozprodávána, se postarala o víc než čtvrtinu z celkového objemu prodejů. Paříž tak v prvním pololetí byla pro Christie’s městem, kde společnost realizovala nejvíce obchodů. Tradičně tento post drží New York, pouze loni jej nakrátko vystřídal Londýn.

Nejvíce peněz sběratelé u Christie’s utratili za díla impresionistů a klasické moderny (621 milionů dolarů), na druhé příčce skončilo poválečné a současné umění (192 milionů dolarů), na třetí asijské umění (130 milionů dolarů). Tato čísla potvrzují, že ekonomická krize se nejvýrazněji promítla do obchodu s poválečným a současným uměním. Dosažený výsledek odpovídá pouhé čtvrtině loni realizovaných obchodů. Prodej impresionistů a klasické moderny oproti tomu v meziročním srovnání poklesl o 36 procent, a staří mistři dokonce jen o 11 procent.

Sotheby’s ve své pololetní zprávě obdobné statistiky neuvádí, mnohem podrobněji však informuje o svých hospodářských výsledcích. Na rozdíl od svého privátně vlastněného konkurenta, je totiž akciovou společností, obchodovanou na newyorské burze. Společnost v prvním pololetí navzdory řadě úsporných opatření vykázala ztrátu 22 milionů dolarů. Zatímco koncem loňského srpna měly akcie Sotheby’s hodnotu necelých 28 dolarů, nyní se obchodují po 17 dolarech. V posledních měsících ale jejich cena stoupá. Na minimu byly koncem února, kdy stály pouhých 6 dolarů.

Žebříčku nejdražších děl dominuje společnost Christie’s s pěticí děl ze sbírky Yvese Saint Laurenta. Rekord drží obraz Petrklíče na modrém ubrusu od Henriho Matisse prodaný za 35,9 milionu eur. Nejdražším dílem vydraženým společností Sotheby’s se stala Malá tanečnice od Edgara Degase, prodaná v únoru v Londýně za 13,25 milionu liber, která se v celkovém pořadí umístila na šestém místě.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...