ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Portrét od Lhotáka

Kamil Lhoták patří mezi nejvyhledávanější autory své generace a jeho díla jsou na aukcích velice žádaným artiklem. A to ve všech cenových relacích – od příležitostných grafik za pár desítek korun až po milionové obrazy.

Lhoták byl velmi plodným autorem, takže o jeho díla není na trhu nouze. To však platí, pouze pokud nebudeme rozlišovat různá období jeho dlouhé tvorby. Nabízeny jsou hlavně práce z 60. až 80. let, zatímco ranější díla jsou poměrně vzácná.

V zářijové aukci společnosti Dorotheum se objeví obraz Můj syn, který Lhoták namaloval v roce 1948. Jedná se o typickou ukázku jeho jedinečné portrétní tvorby. Podobných podobizen na přelomu 40. a 50. let vytvořil několik, většinou se ale jedná o díla, která se nacházejí ve sbírkách státních institucí. Malba byla publikována ve Lhotákově monografii z roku 1985, kterou napsal znalec Skupiny 42 František Dvořák. A je zmíněna i v poslední velké umělcově monografii z roku 2000. Expert společnosti Dorotheum Jan Nízký odhaduje cenu obrazu na 1,2 milionu korun. Dražba však začne na částce 840 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

I kdyby se obraz prodal jen za vyvolávací cenu, zařadil by se mezi nejdražší Lhotákova díla. Milionovou hranici dosud překonaly jen čtyři autorovy malby. Cenový rekord drží obraz Bonneville (Solné jezero) z roku 1945, který byl letos v březnu na večerní aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 2 miliony korun. Na květnové aukci téže společnosti byl za 1,12 milionu korun prodán obraz Pouštění draka z roku 1955. Za stejnou částku se již v roce 2007 na aukci 1. Art Consulting prodal obraz Krajina. Seznam milionových položek doplňuje ještě obraz Cyklistický závod z roku 1939, vydražený společností Dorotheum loni v květnu za 1,44 milionu korun.

Z letos dražených Lhotákových obrazů je třeba dále zmínit tři malby, které byly na společné dubnové aukci galerií Kodl a Vltavín vydraženy za částky v rozmezí od 480 do 580 tisíc korun. Největším překvapením byl úspěch obrazu Modrý stroj pouště, drobného oleje z roku 1979, jehož cena se vyšplhala z 320 na 480 tisíc korun. Takto vysokých cen většinou dosahují jen Lhotákova starší díla. Za víc než půl milionu byla letos vydražena ještě Krajina s drakem z roku 1965, která se na březnové aukci společnosti 1. Art Consulting prodala za 566 tisíc korun.

Kamil Lhoták se narodil roku 1912 v Praze. Přestože od dětství projevoval výtvarný talent, po absolvování gymnázia se na přání matky místo na akademii přihlásil na právnickou fakultu. Svou první výstavu měl v roce 1939 v Beaufortově galerii v Praze. Od roku 1940 byl členem Umělecké besedy a roku 1942 stál u vzniku Skupiny 42. Lhotákova tvorba od 40. let až do konce jeho života (zemřel v říjnu 1990) se vyznačuje osobitou poetikou a vnitřní jednolitostí. Možná i proto jsou nejvíce ceněna právě jeho nejstarší díla.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...