Pozůstalostní dražba z majetku Gettyových

Christie´s New York 10. – 25. 10. 2022

Fúzi amerického kapitálu s evropským novověkým uměním, okořeněnou vášní pro Dálný východ, si bude možné zakoupit po dva říjnové týdny u newyorské pobočky Christie´s. Aukční síň nabídne v kombinaci on-line a sálových dražeb přes půl druhého tisíce položek z majetku Gordona a Ann Gettyových. Celková částka by mohla dosáhnout až na 180 milionů dolarů (4,5 miliardy korun).  

 
V americkém prostředí je příjmení Getty synonymem pro velkolepý podnikatelský úspěch a uměnímilovné aktivity zároveň. Bezmála století již členové rozvětvené rodiny promlouvají do ekonomických i společenských dějin v zámoří, tu na světlejší, tu na temnější straně síly. Klan Gettyových provázely jak zářné byznysové výsledky nebo soukromé i institucionální mecenášství v oblasti umění, věd či vzdělávání, tak osudové tragédie některých potomků patriarchy rodu, Jeana Paula Gettyho: předčasná úmrtí, drogové závislosti, nepříjemné rozvody a vleklé soudní spory o majetek. Mediálně nejznámější pohnutou událostí byl krutý únos Gettyho šestnáctiletého vnuka kalábrijskou ´Ndranghetou v roce 1973, při němž petrolejářský multimiliardář odmítl zaplatit několikamilionové výkupné.

 

 

Vlevo: 
barokní kabinet se chinoiserní výzdobou 
dar od Jeana Paula Gettyho v ložnici Ann Gettyové
 
Vpravo:
Mary Casattová: Portrét mladé dámy,
odhadní cena: 3 000 000 - 5 000 000 USD
sbírka Ann Gettyové, část 1
Christie´s New York 20. 10. 2022
 

Rozporuplná osobnost průmyslového magnáta s irsko-skotskými kořeny, svého času jednoho z nejbohatších mužů planety, však stála i u zrodu kolekce, jež bude za měsíc v New Yorku k prodeji. Byl to totiž právě Jean Paul Getty, jenž věnoval své snaše, půvabné farmářské dívce se zájmem o antropologii a biologii Ann rozené Gilbertové, jako dárek německý barokní kabinet s modro-bíle lakovanými dvířky, zdobenými chinoiserními motivy.

Vnímavá mladá dáma se již od sňatku s oblíbeným synem hlavy rodiny, o osm let starším Gordonem Peterem Gettym, v roce 1964 rychle zorientovala ve vyšších společenských kruzích a jejich zálibě v kvalitním umění starého kontinentu, takže jí skvostný nábytek učaroval. Začala studovat výtvarné techniky Dálného východu, objevovala mistrovství čínské keramiky, porcelánu či textilního řemesla. Zajížděla do jihovýchodní Asie, Indie i zemí bývalé Persie pro historicky autentické i novější artefakty a dekorace v orientálním stylu, které eklekticky kombinovala s evropským historickým mobiliářem a doplňky z americké zlaté éry.

 

 

Vlevo: Ann Gettyová ve svém salonu (2016)
 
Vpravo: rodinné sídlo Ann a Gordona Gettyových v Pacific Heights v San Francisku
 
 

Její umělecká sbírka měla mít jasnou myšlenku a poslání. Vkusně a reprezentativně zařídit své nové sídlo v Pacific Heights, prestižní lokalitě ve svahu nad San Franciskem s úchvatným výhledem na oceán. Inspiraci čerpala při konzultacích s kurátorkou uměleckého řemesla v nově zřízeném Gettyho muzeu v Los Angeles  (1974, dnešní Villa Getty) nebo při svých častých návštěvách britské rezidence tchána Jeana Paula, zámku Sutton Place v hrabství Surrey. 

Třicátnice Ann získala dokonalý přehled o londýnských aukcích, pařížských starožitnictvích a italských galeriích, takže během roku či dvou byla sanfranciská novoklasicistní vila z roku 1913 připravena k nastěhování již třetí generace Gettyových. Když v roce 1976 zemřela třiaosmdesátiletá hlava rodu, vlastník holdingu Getty Oil, činilo jeho jmění asi 6 miliard tehdejších dolarů, přibližně 22 miliard dolarů v dnešní měně (asi 550 miliard korun).

Synovi Gordonovi Gettymu a jeho rodině náleželo 40 procent z otcova majetku. O dvanáct let později se podařilo prodat ropný konglomerát společnosti Texaco a stržených 10,1 miliardy dolarů rozdělit do šesti nezávislých trustů. Podíl manželů Gordona a Ann představoval asi 4,1 miliardy dolarů (dnes asi 10,3 miliardy dolarů).

 

 

Monografie o sbírce interiérového designu a uměleckých děl Ann Gettyové (2012)

 

Zatímco Gordon se po další desetiletí věnoval podnikání, skládání hudby a kulturnímu mecenášství, jeho žena Ann investovala do literatury – od roku 1985 provozovala nakladatelství Grove, nebo štědře podporovala sanfranciské vzdělávací a umělecké instituce. Svůj osobitý vkus a exkluzivní kunsthistorické zkušenosti zúročila v polovině 90. let ve vlastním podniku Ann Getty & Associates, jenž nabízel kompletní designérské a interiérové služby. Akční dáma ani po padesátce nezapřela svůj vrozený entuziasmus po různorodých zážitcích a nových impulzech a například odjela na několikatýdenní paleontologickou expedici do Etiopie. Postupně rozšiřovala a dovybavovala rodinný rezidenční komplex, který  poprvé veřejně prezentovala ve „stylotvorné“ knize o interiérovém designu v roce 2012.

 

 

 
Vlevo:
Pierre-Auguste Renoir: Náměstí Pigalle (studie),
odhadní cena: 500 000 - 700 000 USD
sbírka Ann Gettyové, část 2
Christie´s New York 21. 10. 2022
 

Vpravo: Svatební speciál Ivy Love Gettyové v salonu sídla v Pacific Heights (2021)

 

Ann Gettyová zemřela na srdeční selhání 14. září 2020 ve věku sedmdesáti devíti let. Sanfranciská rezidence zůstala pietně zachovaná i pro loňské svatební oslavy její vnučky, modelky a výtvarnice Ivy Love Gettyové, kterou Ann v roli babičky vychovávala právě v Pacific Heights. Prestižní lifestylové časopisy následně uveřejnily obsáhlé fotostory se šestadvacetiletou nevěstou v domovských interiérech, plných starožitností, uměleckých děl a unikátních dekorací. Letos v květnu se výběr obrazů, plastik a uměleckého řemesla z majetku Gettyových představil v Hong Kongu, 8. června pak proběhla v New Yorku aukce šperků z Anniny pozůstalosti. Soubor dvanácti raritních klenotů z dílny šperkaře Joela Arthura Rosenthala (JAR) se prodal za necelých 6 milionů dolarů.

 

 

Vlevo:
Jacques-Émile Blanche: Václav Fomič Nižinskij jako Tanečník ze Siamu,
odhadní cena: 1 000 000 - 1 500 000 USD
sbírka Ann Gettyové, část 1
Christie´s New York 20. 10. 2022
 
Uprostřed: autentické umístění v salonu Ann Gettyové (2016)
 
Vpravo: svatební speciál Ivy Love Gettyové v salonu sídla v Pacific Heights (2021)

 

Pořadatelé připravili od 10. do 25. října šest on-line aukcí dle tematických oblastí: kolekce chinoisérií na textiliích, keramice, porcelánu a doplňcích, orientální šperky, tradiční jídelní servisy a stolovací vybavení, evropský historický nábytek, dekorativní mobiliář, kabelky a luxusní doplňky.

 

 

Vlevo:
Giovanni Antonio Canal zv. Canaletto: Benátky,
odhadní cena: 6 000 000 - 10 000 000 USD
sbírka Ann Gettyové, část 1
Christie´s New York 20. 10. 2022
 
Vpravo: autentické umístění v obývacím pokoji Ann Gettyové (2016)
 
 

Nejsledovanější událostí však patrně budou čtyři sálové aukce od 20. do 23. října, kdy se představí stovky položek z kategorie závěsných obrazů, plastik nebo originálních kusů sedacího nábytku. Autentické soubory uměleckých děl mají odrážet specifický vkus Ann Gettyové a budou seskupeny dle konkrétního umístění a vystavení v rodinném sídle, tedy zda zdobily proslulé chodbové galerie, knihovny, ložnice nebo salony. Výtěžek z aukcí bude poukázán na konto charitativní Umělecké nadace Ann a Gordona Gettyových.


Související články

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<