Praha na týden ožije uměním

Prague Art Week 2022

Od 9. do 15. září se v Praze poprvé koná mezinárodní festival umění PRAGUE ART WEEK 22, jenž chce po vzoru světových metropolí na týden propojit pražskou uměleckou scénu. Festival vizuálního umění zve návštěvníky z Čech i zahraničí do více než pěti desítek galerií, muzeí, ale i sbírek umění a dalších uměleckých institucí po celé Praze.

 
Zahájení festivalu proběhne v pátek 9. září od 17 hodin na piazzettě Nové scény Národního divadla, kde bude během celého týdne festivalové centrum, tzv. Superstudio. Následovat bude festivalový víkend, během kterého si velké instituce umění připravily pro návštěvníky festivalu buď vstupné zdarma, nebo vstupné zvýhodněné. 
 
Od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září organizátoři nabádají k návštěvě menších privátních galerií, které jsou hustě zastoupeny v rámci vybraných městských částí, během jednotlivých festivalových dní. V podvečer lze trasu zakončit v centru města v Superstudiu, kde bude probíhat doprovodný program v podobě přednášek a debat s tuzemskými, ale i zahraničními hosty ze světa umění. 
 
 
Pozvání přijali např. fotografka Marie Tomanová, ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko či významný český umělec Kryštof Kintera. „V Praze sídlí velké množství skvělých umělců, po celé metropoli najdete ateliéry výtvarníků, město je protkáno sítí malých galerií a off-space prostorů a v samém centru funguje několik velkých institucí reprezentujících to nejlepší z historie i současnosti českého i světového umění. V Praze můžete navštívit i vynikající různě kurátorsky zaměřené festivaly výtvarného umění, ale jedna společná událost, která bude rezonovat v mezinárodním měřítku, tu doposud chyběla,“ popisuje ředitelka festivalu Lenka Bakešová, proč se organizátoři rozhodli naplno využít potenciál světově hojně využívaného formátu „art week”.
 

NFT a soukromá sbírka

 
Během zahajovacího ceremoniálu bude vyhlášeno a oceněno deset umělců z otevřené výzvy galerie Artefin o nejlepší digitální umělecké dílo - NFT, jejímž cílem je podpořit tvorbu progresivních umělců a vznik originálního uměleckého digitálního díla. Výherci v kategoriích Cena diváků a Cena odborné poroty si odnesou finanční odměnu v rozmezí 25 až 150 tisíc korun. Vítězná díla z odborné kategorie budou navíc během festivalového týdne vydražena a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely.
 
Mezi highlighty festivalu patří možnost zcela poprvé nahlédnout do české soukromé sbírky Havrlant Art Collection - skrze skupinovou výstavu s názvem HAC #1, která se stejně jako sbírka Kateřiny a Jakuba Havrlantových zaměřuje na mladé autory a současné progresivní umění střední a východní Evropy. Video art Ztracený případ od laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny, které je také součástí sbírky Havrlant Art Collection, se bude promítat v sobotu v kině Ponrepo za přítomnosti autora. V Praze můžete také zanechat vzkaz skrze experimentální instalaci Federica Díaze „Na Horu” nebo se setkat s jednou z nejslavnějších českých fotografek současnosti Marií Tomanovou, která bude mít přednášku v úterý 13. září odpoledne společně s dalšími mezinárodními hosty v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla.
 

Výstavy zdarma nebo za snížené vstupné

 
Lákadlem festivalového víkendu je možnost navštívit nejnovější pražskou instituci vyhrazenou výtvarnému umění Kunsthalle Praha. Ta návštěvníkům PAW poskytne vstup zdarma o víkendu 10. - 11. září na výstavu Půlnoc umění, jež prezentuje soukromou sbírku i rozsáhlé kulturní aktivity Karla Babíčka. 
 
Ve všech objektech Galerie hlavního města Prahy bude v sobotu 10. září vstup za symbolickou korunu. Po dobu celého festivalu probíhají zdarma výstavy a programy Bienále ve Věci umění, které GHMP pořádá spolu se společností Tranzit.cz a které se až terapeuticky věnují vztahům mezi genderem, rasou, třídou, sexualitou a geopolitikou. Národní galerie Praha poskytuje slevu 50 procent na vstupné ve všech objektech v neděli 11. září a zve na několik doprovodných programů k výstavám MOVE: Intimita jako vzdor, Již brzy nebo Zenga. 
 
Většina výstav festivalu je přístupná zdarma, někde je potřeba se prokázat festivalovým passem nebo si udělat rezervaci. Organizátoři doporučují orientovat se podle webu pragueartweek.cz, tištěného katalogu PAW (k dostání v partnerských galeriích a v Superstudiu) nebo podle zářijové přílohy časopisu Art Antiques.
 

Superstudio nabídne zajímavé diskuse

 
Střed festivalu a místo setkávání hostů i protagonistů festivalu bude umístěno v tzv. Superstudiu v budově Nové scény Národního divadla, která se nachází v samém srdci Prahy. Odtud bude možné se vydat na rozmanité trasy festivalu situované do jednotlivých městských částí. Organizátoři doporučují obejít vždy několik míst najednou dle denního itineráře a jednotlivých tras vyznačených na mapě (na pragueartweek.cz a v programovém katalogu). 
 
Doprovodný program, který má za cíl rozšířit perspektivu návštěvníků, umělců i sběratelů umění PRAGUE ART WEEK 22, proběhne v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla. Od pondělí do čtvrtka se zde koná program přednášek, debat a masterclass, který se bude věnovat kariéře umělců, podpoře a propagaci současného umění, kritické reflexi výtvarného umění, investicím a sbírání umění a jeho ochraně i dalšímu know-how a síťování v oblasti kultury. Program v Superstudiu PAW bude zdarma s omezenou kapacitou, zájemci se mohou registrovat na GoOut.cz od 1. září 2022.
 

Související články

Důvěra v internetové aukce roste

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<