ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Před deseti lety: Alfréd Justitz

Dorotheum 24. 9. 2005

Jedním z velkých překvapení aukce společnosti Dorotheum konané v září 2005 se stal obraz Alfréda Justitze Koupání z roku 1919. Z vyvolávací ceny 240 tisíc se dostal až na 1,2 milionu korun. Šlo tehdy nejen o malířův první milionový prodej, ale také o jeden z pouhých 28 obrazů, které v daném roce překonaly hranici milionu korun. O výjimečnosti tohoto díla svědčí, že i po deseti letech se jedná o nejdražší Justitzův obraz prodaný v aukci.

Alfred Justitz: Koupání, 1919

Alfréd Justitz: Koupání, 1919,
olej na plátně, 47 x 60 cm, cena: 1 200 000 Kč, Dorotheum 24. 9. 2005

 

 

V tiskové zprávě vydané bezprostředně po aukci se o obraze píše pouze tolik, že „skončil na druhém místě“ za obrazem Opuštěná od Vlaho Bukovace, který se s cenou 1,68 milionu korun stal nejdražším dílem aukce. „Bylo to z jedné rodinné sbírky, prodávalo se z ní více věcí najednou a jednorázově. Tato položka byla nejzásadnější a s nejlepší cenou vyvolávací a samozřejmě také dosaženou,“ vzpomíná na tehdejší prodej ředitelka aukční síně Mária Gálová. „Obraz byl zakoupen jedním z našich dobrých klientů-sběratelů,“ dodává.

 

Na otázku, za kolik by aukční síň obraz nabízela dnes, odpovídá expert Dorothea Michal Šimek: „Špičkový Justitz se na trhu od té doby v podstatě neobjevil, většina obrazů byly spíše okrajové práce v nižších cenových relací. U tohoto obrazu by se určitě dalo uvažovat o vyvolávací ceně kolem jednoho milionu korun, takže odhadní cena by reflektovala, do jaké míry došlo ke zhodnocení tohoto díla.“ Dorotheum standardně stanovuje minimální podání na dvou třetinách odhadní ceny, odhad by tak včetně provize vycházel na 1,8 milionu korun.

 

Jediným dalším Justitzovým dílem, které se dostalo přes milionovou hranici, bylo Zátiší se sklenicí, ovocem a dýmkou z roku 1928, které se v dubnu 2009 na aukci Galerie Art Praha prodalo za 1,08 milionu korun. Zatím poslední výraznější prodej realizovala letos v červnu galerie Pictura, když na její aukci obraz Dívka s oslíkem z roku 1920 vystoupal z 480 na 720 tisíc korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...