Před deseti lety: Poválečné umění

Dorotheum 19. 10. 2008

Na dnešní den připadá desáté výročí specializované aukce společnosti Dorotheum zaměřené výhradně na poválečné umění. Aukce vynesla přes 22 milionů korun a padla na ní řada autorských rekordů. Několik z nich dodnes nebylo překonáno.

Václav Boštík: Bez názvu, 70. léta

Václav Boštík: Bez názvu, 70. léta,
olej na plátně, 50,5 x 51 cm,
cena: 4 080 000 Kč, Dorotheum 19. 10. 2008

Aukci pořádalo Dorotheum ve spolupráci se společností Gema Art a bylo na ní nabízeno 244 děl, obrazů, soch i prací na papíře. "Při koncipování souboru bylo třeba dvou obezřetných pohledů. Jeden kunsthistorický, přísný k umělecké hodnotě představovaných uměleckých děl, a druhý, neméně významný, sledující aukční potenciál vybraných prací. Vzhledem k absenci objektivních kritérií pro odhad dalšího růstu cen u některých konkrétních děl byla tato část obtížnější. Existují totiž autoři, jejichž díla byla dosud málo zastoupena na aukcích," vysvětlovala koncepci aukce v předmluvě katalogu kurátorka Linda Sedláková z Gema Art. Třetina nabízených děl podle ní pocházela přímo z ateliérů jednotlivých umělců.

Adriena Šimotová: Židle, 1971

Adriena Šimotová: Židle, 1971,
tempera na plátně, 152 x 136 cm,
cena: 900 000 Kč, Dorotheum 19. 10. 2008

Nejdražšími položkami aukce se staly dva obrazy Václava Boštíka. Úspěchem byla zejména cena více než 4 miliony korun za červenou mlhovinu ze 70. let. Nešlo sice o autorův aukční rekord – v únoru 2008 bylo jiné Boštíkovo plátno vydraženo za částku ještě o 400 tisíc vyšší –, vzhledem k formátu malby šlo však mimořádnou cenu. Za více než 4 miliony korun bylo dodnes draženo pět Boštíkových obrazů. Čtyři z nich mají formát 115 na 115 cm či větší, toto dílo je čtverec 50 na 50 cm.

Autorských rekordů dosáhli Adriena Šimotová, Jitka a Květa Válovy, Vladimír Janoušek a Michal Raný. Rekordy sester Válových a Michala Raného dodnes platí, maxima Vladimíra Janouška a Adriany Šimotové vydržely sedm, respektive osm let.

Vladimír Janoušek: Kyvadlo na obozoru, 1970

Vladimír Janoušek: Kyvadlo na obozoru, 1970,
olej, sololit, plexisklo, sklo, 90 x 120 cm,
cena: 840 000 Kč, Dorotheum 19. 10. 2008

O Šimotové maximum se postaral obraz Židle z roku 1971, který se prodal za minimální podání 900 tisíc korun. Tento rekord vydržel až do června 2016, kdy je překonal jiný obraz z téže doby, rozměrné plátno Zrcadlo, které bylo na aukci 1. Art Consulting vydraženo za 1,89 milionu korun. O prodeje za minimální podání šlo i v případě sester Válových. Jejich velkoformátové malby Úděl Pokání se prodaly shodně za 960 tisíc korun.

Výrazný boj se naopak strhl o dvě nabízená díla Vladimíra Janouška. Nejprve se jeho Kyvadlo na obzoru z roku 1970 dostalo z 456 na 840 tisíc korun, po chvíli ještě o něco málo mladší Strážce vystoupal ze 189 na 408 tisíc korun. Obraz Michala Raného Tvar z roku 1975 vystoupal z 204 na 288 tisíc korun.

Karel Malich: bez názvu, 1997

Karel Malich: bez názvu, 1997,
pastel na papíře, 102 x 73 cm,
cena: 192 000 Kč, Dorotheum 19. 10. 2008

Dílčím autorským rekordem byla i cena 192 tisíc korun za jeden z pastelů Karla Malicha. Vydržel opět dlouhých sedm let. Od té doby se však za více než 200 tisíc korun prodalo již deset Malichových pastelů.

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Top 10 Josefa Šímy

5. února 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

4. ledna 2024
Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Přehled zajímavých českých denárů velkého střížku

13. července 2023

Boštík Václav

Top 20 on-line, 03/2021

Top 20 on-line, 03/2021

5. dubna 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Před deseti lety: Jiří Kolář

Před deseti lety: Jiří Kolář

15. února 2016