Renesance v bronzu

Arcimboldo 14. 9. 2019

Špičkovou ukázkou manýristického sochařství v sobotní aukci galerie Arcimboldo je drobný zlacený bronz Kristus u sloupu z okruhu předního mistra druhé poloviny 16. století Giambologny. Třicet centimetrů vysoká soška se vyznačuje mistrnou modelací lidského těla, dokonalou cizelérskou technikou a jemnými detaily.

Antonio Susini: Kristus u sloupu

Antonio Susini: Kristus u sloupu, zlacený bronz, mramorový podstavec, výška 22 cm, včetně podstavce 30 cm, vyvolávací cena: 550 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 14. 9. 2019

Postava Krista u sloupu se váže k scéně bičování a existují i varianty této sochy, kde postavu Ježíše doplňují dva pacholci s metlami. V aukčním katalogu je jako autor sochy uveden florentský sochař Antonio Susini (1558–1624), který byl v letech 1580 až 1600 hlavním Gimabolognovým spolupracovníkem a litcem jeho soch. Později si založil vlastní kovoliteckou dílnu.

Antonio Susini: Kristus u sloupu, Arcimboldo 14. 9. 2019

Autorské připsání není jednoznačné. Postava Krista ve sbírce berlínského Bodeho muzea, která je též uváděna jako práce Antonia Susiniho, má opačný kontrapost, jiný sklon hlavy a odlišně řešenou drapérii. Newyorská Frick Collection figuru Krista u sloupu ze sbírky manželů Hillových připisuje jihotyrolskému sochaři Hansi Reichlovi (1570–1642), který v Giambolognově ateliéru působil v letech 1588–1595. V tomto případě však může jít jen o záměnu katalogového hesla, neboť popis sochy lépe odpovídá jiné variantě téhož námětu od Hanse Reichla.

Hans Reichl (?): Kristus u sloupu

Hans Reichl (?): Kristus u sloupu, kolem 1610
bronz, výška sochy 21,4 cm, Hill Collection

V případě kompozic, na kterých je Kristus bičován dvěma pacholky, bývá jako autor nejčastěji uváděn barokní sochař Alessandro Algardi (1598–1654). Zatímco postava Krista vychází z Giambolognova vzoru, postavy pacholků mají mnohem blíže k Berninimu. Hned dvě takováto zlacená sousoší se nacházejí ve sbírce vídeňského Kunsthistorisches Museum (zde a zde), další najdeme v National Gallery of Victoria v Melbourne nebo ve Fitzwilliamově muzeu v Cambridge. Samostatnou stříbrnou sošku Krista u sloupu Algardimu připisuje Národní galerie ve Washingtonu.

Alessandro Algardi: Kristus u sloupu

Alessandro Algardi: Kristus u sloupu, kolem 1630, stříbro, výška 22 cm,
včetně podstavce 36,8 cm, National Gallery of Art, Washington D.C.

Jednoznačně určit autorství nabízené sošky dnes nelze. Faktem nicméně je, že se jedná o vynikající příklad italského kovolitectví 17. století, dílo, jaké se na českých aukcích běžně nevyskytuje. Na aukci společnosti Arcimboldo bude tato soška startovat na 550 tisících korun (+ 25% provize).

Artslimit 24. 3. 2024