ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Ročenka 13 - Sklo a keramika

Nejdražším loni prodaným kusem keramiky – nepočítáme-li Horejcovu sochu Danae, o které píšeme jinde – byl habánský džbán se znakem cechu truhlářů z roku 1738. Na červnové aukci společnosti Arthouse Hejtmánek se prodal za 298 tisíc korun, což je nový cenový rekord za habánskou keramiku. Dražba tohoto mimořádného kusu keramiky moravských novokřtěnců přitom začínala na přibližně třetinové částce. Na cenu měl nepochybně vliv i autorský přípis na hrdle a víku džbánu. Podobný nárůst zaznamenal i talíř s neidentifikovaným erbem ze západního Slovenska, jehož konečná cena se na stejné aukci vyšplhala na 124 tisíce korun.

Podle aukčních výsledků – a potvrzují to i oslovení starožitníci – klesá v posledních letech zájem o běžné míšeňské figurky. Výjimečné kusy z této manufaktury se nicméně dál prodávají dobře. V dubnu se v aukci společnosti Zezula vydražila za 177 tisíc korun dekorativní kazeta s výjevy z řecké mytologie. V listopadové aukci se tamtéž za 66 tisíc korun prodala šestihranná váza s chinoiseriemi podle návrhu Johanna Ehrenfrieda Stadlera z doby kolem roku 1725. V Dorotheu se v květnu za téměř trojnásobek vyvolávací ceny prodaly dvě figurky ze série Commedia dell’arte, výjimečná díla nejslavnějších modelérů této manufaktury Johanna Joachima Kändlera a Petera Reinickeho: Kolombína za 132 tisíc a Scaramuz za 114 tisíc korun. Ve stejné aukci ze za 132 tisíc korun prodaly také míšeňské krbové figurální hodiny z období rokoka.

Dekorativní kazeta s mytologickými výjevy / Míšeň, 19. století
bílý porcelán, barevná malba, zlacené detaily / 19,5 x 28,5 x 15,5 cm
cena: 177 000 Kč / Zezula 13. 4. 2013

 

Stejnou sumu zaplatil v Dorotheu nový majitel ještě za velké dekorativní vázy s víkem německé provenience. V červnu se v aukční síni European Arts prodala za vyvolávací cenu 60 tisíc korun váza z německého Selbu zhotovená Lorenzem Hutschenreutherem před rokem 1921 s alegorickými malbami špičkového německého malíře porcelánu Antona Löfflera. Dobře se loni prodávaly figury vídeňské firmy Goldscheider, což potvrzují i majitelé kamenných obchodů se starožitnostmi. V průběhu roku se v aukcích v Praze a v Brně hned čtyři prodaly za částky kolem 30 tisíc korun.

Každoročně dochází k výrazným cenovým nárůstům v případě sběratelských biedermeierových hrnečků a koflíků. Na květnové aukci Dorothea byly například tři malované koflíky s miskami z porcelánové manufaktury ve Slavkově vydraženy s troj- až pětinásobnými nárůsty za částky od 29 do 60 tisíc korun. Na březnové aukci Meissner-Neumann se ještě za vyvolávací cenu 18 tisíc korun prodal porcelánový šálek s podšálkem s pohledem na Teplice.

Novým autorským rekordem na českém trhu je cena 186 tisíc korun za sošku Tanečnice, výrobek Wiener Keramik podle návrhu Michaela Powolného. Její dražba na aukci Arthouse Hejtmánek přitom začínala na pouhých 31 tisících korun. Za částky od 24 do 62 tisíc korun byly draženy ještě další tři Powolného keramické sošky. Zajímavou položkou v říjnové aukci Sýpky byla dvojice puttiů od Miloslava Baše. Metr vysoké bíle glazované sošky určené pro vilu architekta Boži Dvořáka v Pardubicích se prodaly za vyvolávací cenu 192 tisíc korun.

Michael Powolny: Tanečnice / Wiener Keramik
Barevná glazovaná keramika / výška 25 cm
cena: 186 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 13. 6. 2013

 

Zvláštní kapitolou je produkce firmy Graniton ze Svijan-Podolí. Objeví-li se na trhu výrobek této firmy spojený se jménem konkrétního návrháře – Pavla Janáka, Jaroslava Horejce nebo Vlastislava Hofmana – většinou se bez problémů prodá za desetitisícové částky, drobnější věci za několik tisíc korun. V květnové aukci Sýpky se tak například za 20 tisíc prodala Janákova dvanáctiboká váza s typickým firemním květinovým dekorem a za 43 tisíc korun artělovská polovejčitá mísa Jaroslava Horejce. V červnové aukci European Arts se za vyvolávací cenu téměř 58 tisíc korun prodala hraněná váza podle návrhu Vlastislava Hofmana a slavné Janákovy černobíle pruhované konvexní a konkávní vázy se zde vydražily za částky kolem 40 tisíc korun. Rovněž Dorotheum v květnu nabídlo kubistickou Hofmanovu vázu z roku 1914, za kterou utratil nový majitel 36 tisíc korun.

Mezi nejdražší položky v kategorii starožitného skla v posledních letech patří zejména vázy firmy Loetz z Klášterského Mlýna. Loni tomu nebylo jinak. Nejdráže se prodala váza podle návrhu Josefa Hoffmanna, která na červnové aukci společnosti Arthouse Hejtmánek odešla za 149 tisíc korun. Jen o pět tisíc korun níže, avšak s výraznějším nárůstem, byla v Dorotheu vydražena 40 cm vysoká váza v mosazné montáži s dekorem Phänomen. V aukci společnosti Zezula se ještě za 77 tisíc korun prodala váza s prolamovaným okrajem zdobená první řadou dekorů Phänomen z roku 1901.

Jedním z rekordních loňských prodejů byla sklenice vídeňské provenience z doby kolem roku 1820 podle návrhu Antona Kottgasera. Sklenka vysoká 11 cm se třemi malovanými kartami se v aukci European Arts prodala s výrazným nárůstem za 132 tisíc korun. Zájem o dvojstěnné sklo byl loni kolísavý. Zatímco v Sýpce zůstaly dva exempláře s vyvolávací cenou 46 tisíc nevydražené, u Zezuly se dvojstěnka ze třetí čtvrtiny 19. století prodala v dubnu za 41 tisíc a v listopadu pak dvojstěnný barokní pohár české provenience za 54 tisíc korun.

Rekordní ceny se na aukcích Dorothea platily za hyalitové sklo. Dva nejdražší kusy černého hyalitu z buquojských skláren se zlatem malovanými motivy bájných zvířat a vegetace v orientálním stylu byly v květnu vydraženy za 102 a 108 tisíc korun. V listopadové aukci se pak nejdráže prodala luxusní černomodrá dóza s víkem se zlatem malovanými motivy dubových ratolestí, za kterou vítěz dražby nabídl 144 tisíc korun. Na listopadové aukci společnosti Zezula byla také za 71 tisíc korun vydražena číška z lithyalinu vyrobená v Novém Boru po roce 1830 podle návrhu Friedricha Egermanna.

Luxusní dóza s víkem / jižní Čechy, kolem 1825
hyalitové sklo, malba zlatem / výška 12 cm
cena: 144 000 Kč / Dorotheum 23. 11. 2013

 

Několik zajímavých prodejů se odehrálo v případě současného skla. Na květnové aukci Dorothea se za 54 tisíc korun prodala váza Moser s názvem Linea v unikátním medovém odstínu. Na listopadové aukci pak byla za 180 tisíc korun vydražena 72dílná nápojová souprava Splendid vyrobená firmou Moser v 80. letech. Výjimečným kusem muzejní kvality byla monumentální váza z čirého křišťálu s broušeným pašijovým cyklem, dílo jednoho z nejlepších současných českých rytců Stanislava Šimka. V listopadu se v aukční síni Zezula prodala za vyvolávací cenu 108 tisíc korun. 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...