ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Ročenka 14 - Současné umění

Současné umění hrálo ve světě tuzemských aukcí dlouhá léta jen zcela okrajovou roli. I poté, co jednotlivé domy začaly tímto sortimentem doplňovat běžnou nabídku katalogů, bylo v této kategorii nejvíce vrácených položek. Vývoj za uplynulý rok však v oblasti současného umění ohlašuje zajímavé změny.

Michal Cimala: Křižovatka / 2007 akryl a sprej na plátně / 135 x 200 cm cena: 100 000 Kč / Prague Auctions 5. 10. 2014 Michal Cimala: Křižovatka / 2007
akryl a sprej na plátně / 135 x 200 cm
cena: 100 000 Kč / Prague Auctions 5. 10. 2014

 

A to nejen v politice prodávajících, kteří se je snaží o poznání více zpřístupnit. I kupující začínají tento segment chápat jako zcela svébytnou investiční a sběratelskou oblast, která i v rámci aukčního trhu může co do atraktivity nabídky docela dobře konkurovat primárním prodejům.

Nejvíce podstatného se, co se týče dražeb děl současných autorů, odehrálo v samotném závěru roku na specializované aukci současného umění pořádané 1. Art Consulting pod hlavičkou Art Consulting Contemporary. Mezi čtyřmi desítkami vydražených děl zde padlo více než deset nových autorských rekordů. Milionovou hranici, dokonce už podruhé v průběhu roku, na této aukci překročil Jiří Georg Dokoupil. Poprvé se tak stalo už v květnu, když se jeho plátno Nulius Fa, vytvořené za pomoci mýdlových bublin, prodalo za 1,15 (obr. ?). Na podzim se pak jiné bubliny s názvem Monaco fix (obr. ?) prodaly s nárůstem z 960 na 1,67 milionu korun.

Hranici půl milionu na téže aukci překročil také objekt Davida Černého Saint Dick, který našel kupce za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Nová aukční autorská maxima zaznamenali například Jiří David s akrylem Přenos V., prodaným s nárůstem ze 168 na 240 tisíc korun, Evžen Šimera s rozměrnou vystavovanou malbou Krychle a kvádr a cenou 180 tisíc korun, Petr Kvíčala s prací No.23 vydraženou za 240 tisíc korun nebo Vladimír Skrepl s akrylem Vláďa Hyena za 114 tisíc korun. Výrazně, ze 144 na 240 tisíc korun, vylétla cena u zajímavého raného oleje Petra Nikla Kůň. Autorský rekord znamenala na této aukci také dražba více než dvoumetrové krajiny Petra Pastrňáka Podle Blažíčka. Akryl z roku 2006 vyšel na 168 tisíc korun. Novější a menší Pastrňákův akryl, Podzimní les, se prodal také v červnu u Prague Auctions, a sice za 81 tisíc korun.

V minulém roce se dařilo i dalším autorům, na které si již tuzemští kupci v katalozích zvykli. Jednomu z nejvýraznějších, Krištofu Kinterovi, věnujeme samostatnou studii. Nového autorského maxima dosáhl i Josef Bolf s deset let starou, ranou prací The End of the World. Ta se v říjnu u Prague Auctions, síně, která se segmentu současného umění u nás věnuje soustavně vůbec nejdéle, prodala s nárůstem na 237 tisíc korun. Na téže aukci vyrovnal své šest let staré autorské maximum také Jakub Špaňhel. Rozměrná malba Hřbitov z roku 2002 jej dosáhla prodejem za vyvolávací cenu 187 tisíc korun. Na podzim u 1. Art Consulting s mírným nárůstem na 168 tisíc korun vydražili i jednu ze Špaňhelových Benzinek z roku 2006.

Jakub Špaňhel: Hřbitov / 2002 akryl na plátně / 135 x 160 cm cena: 187 500 Kč / Prague Auctions 5. 10. 2014 Jakub Špaňhel: Hřbitov / 2002
akryl na plátně / 135 x 160 cm
cena: 187 500 Kč / Prague Auctions 5. 10. 2014

 

Hned dvakrát loni překonal svůj aukční rekord také Vladimír Kokolia. Poprvé v květnu, když se malba Hladina z roku 1998 prodala za 312 tisíc korun. V říjnu pak plátno Jasan podle Mondriana dosáhlo ještě o 24 tisíc korun výše, obojí opět u 1. Art Consulting. Nad sto tisíc korun se prodala ještě další dvě Kokoliova plátna. Aukcemi prošly také hned tři rozměrné práce Lubomíra Typlta. Malí žháři, expresivní malba, kterou trh nabídl už o rok dříve, se nyní prodala za 216 tisíc korun. Další dvě plátna, Vany a Údiv, vyšla nové majitele na 156 a 168 tisíc korun. Poprvé se v aukci dražily také práce streetartového umělce tvořícího pod pseudonymem Pasta Oner. Jeho akryl Cheezy prodali u Prague Auctions za 44 tisíc korun. Druhým rokem už se draží i jiný streetartový umělec, Jan Kaláb, který u Pictury prodal metrové plátno Pod povrchem 1 za 66 tisíc korun.

Už druhým rokem se v katalozích objevuje také malíř Jan Vytiska. Oproti předloňským dvěma prodaným plátnům však letos našla majitele jen jedna ze tří nabízených prací, a sice malba Mladej mazal a slepá bába za 66 tisíc korun. Druhým rokem se v aukcích objevuje i Michal Cimala. Své dvoumetrové publikované plátno Křižovatka vydražil u Prague Auctions za 100 tisíc korun, u Pictury pak ještě Městskou krajinu mezi 5 a 6 ráno za 66 tisíc. Zájmu se těšily také dvě práce Víta Soukupa ze série Hračky, obě našly nové majitele za 84 tisíc korun, první u Pictury, druhá u 1. Art Consulting. Poprvé v minulém roce aukčním trhem prošly také obrazy nedávno zesnulého romského autodidakta Rudolfa Dzurka, pracujícího se skleněnou drtí. Hned pět novějších sklomaleb nabídli v září u Vltavínu. Ani sběratelsky nejatraktivnější, větší práce Zlatý časy ve Skalici se však s vyvolávací cenou 150 tisíc korun neprodala.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...