ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Sbírka Hascoe za 303 milionů

Dražba obrazů a soch ze sbírky manželů Hascoeových skončila mimořádným úspěchem. Prodejní úspěšnost byla 92 procent a celkový obrat činil 303 milionů korun, skoro dvojnásobek očekávané částky. Podle Sothebys na aukci padlo 13 nových autorských rekordů.

Vysoké ceny za obrazy Františka Kupky, Josefa Čapka a Františka Foltýna se do značné míry očekávaly, neboť díla v této kvalitě se na trhu běžně neobjevují. Překvapením aukce však byly rekordní částky za obrazy, sochy i grafiky, které se nijak nevymykají z běžné nabídky českých aukční síní.

Sotheby's se zjevně podařilo přilákat nejen české obchodníky s uměním – přímo v sále aukci sledoval dobrý tucet známých českých galeristů a zástupců aukčních síní – ale i „koncové sběratele“. Dobře zvládnutá propagační kampaň z aukce udělala událost zajímavou nejspíš i pro lidi, kteří jinak na českých aukcí nenakupují.

Dražba 199 děl trvala dlouhých 4 a půl hodiny. Licitátor Adrian Biddell však po celou dobu nikdy neztratil koncentraci a pohotovost a s nenucenou lehkostí dokázal dražitele v sále i na telefonech provokovat k stále vyšším a vyšším příhozům. K živé atmosféře přispívalo například i to, že většinu ze zhruba dvacítky telefonistů oslovoval křestními jmény.

Řada důležitých děl byla přiklepnuta dražitelům v sále, atmosférou aukce se však překvapivě častěji nechali strhnout spíše kupující na telefonech. Ze zhruba stovky zájemců, kteří sledovali aukci přímo v sále, jich do konce vydržela jen asi třetina.

Nejzajímavějším prodejům a otázce, co tato aukce může znamenat pro český trh, bude věnována nadcházející debata „o sběratelství z různých stran“, která se uskuteční v úterý 21. června v Topičově salonu (zde). Jejím hlavním hostem bude Filip Marco, zástupce Sotheby's pro Českou republiku.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...