Prosinec 2020 994

Špálův květinový květen

Galerie Art Praha, European Arts, Galerie Kodl

Jen v posledních deseti letech se v aukcích za milionové částky prodalo devět desítek obrazů Václava Špály. Na květnových aukcích budou nabízena hned tři Špálova květinová zátiší z let 1931 až 1941, vyvolávací ceny se pohybují od 900 tisíc do 1,45 milionu korun.

Václav Špála: Kytice, 1931

Václav Špála: Kytice, 1931, olej na plátně, 82,5 x 65 cm,
vyv. cena: 900 000 Kč (+ 22% provize), Galerie Art Praha 16. 5. 2021

Titul nejdražší Špálovy kytice patří již dlouhých dvanáct let rozměrné Královské kytici z roku 1938, která se v listopadu 2009 na aukci Galerie Art Praha prodala za více než 3 miliony korun. Tatáž galerie bude v neděli 16. května dražit nejstarší z výše zmiňovaných obrazů, Kytici z roku 1931, která bude startovat na 900 tisících korun (+ 22% provize).

Podle aukčního katalogu je obraz uváděn jako číslo 616 malířova soupisu a jeho prvním majitelem měl být architekt Jiří Holeček, který jej měl do Špály dostal jako splátku dluhu. Jméno Holeček či ing. Holeček se v malířově soupisu objevuje u osmi obrazů, sedmi kytic a jednoho zátiší s ovocem. U čísla 616 nicméně jakékoliv doplňující informace chybí.

Václav Špála: Kytky, 1931
Václav Špála: Kytky, 1931, olej na plátně, 81,5 x 66 cm,
cena: 1 922 000 Kč, European Arts 21. 7. 2017

V těsné vazbě na nyní nabízený obraz vznikla minimálně ještě jedna Kytice, která se liší jen v drobných detailech a poněkud tmavší barevností. Tento druhý obraz, který je v soupisu uveden pod číslem 618, se před čtyřmi lety na aukci společnosti European Arts prodal s nárůstem z 980 tisíc na 1,55 milionu korun (+ 24% provize). A znovu pak předloni na aukci téže společnosti za 1,5 milionu korun (+ 24% provize).

Dohromady malíř v roce 1931 namaloval 65 obrazů a jeho Různé pivoňky ve džbánu v témže roce za 9 tisíc korun zakoupila z výroční výstavy SVU Mánes Moderní galerie. Celkově však byl začátek 30. let pro Špálu dosti náročný. "Celkem musíme velice skromně žít, a ani mi v tom šetření nenapadlo dát děti učit hrát, neb podobně. Náš život je mnohem skromnější než si mnozí myslí. (…) Prodej obrazů se těžko shání v nynější krizi, pro lidi to je přece jen luxus, neb věc, která se dá odložit," psal Špála koncem roku 1932 v dopise příbuzným. Teze, že malíř obrazem zaplatil blíže nespecifikovaný dluh, není v tomto kontextu nijak překvapivá.

Václav Špála: Bílé a růžové pivoňky, 1939,
Václav Špála: Bílé a růžové pivoňky, 1939, olej na plátně, 81 x 60 cm,
vyv. cena: 1 450 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 23. 5. 2021

Druhou nabízenou kyticí, kterou bude v neděli 23. května dražit společnost European Arts, skočíme do roku 1939. V malířově soupisu je obraz uveden pod číslem 1204 a názvem Bílé a růžové pivoňky, datován je 17. června 1939. Kytice je umístěna ve džbánu ze Štěchovic, který vyráběla tamní rodinná dílna David a který najdeme na řadě malířových kytic z 20. a 30. let.

Aukční katalog uvádí, že obraz rodina majitele zakoupila přímo z ateliéru autora. Malířův soupis jako vlastníka díla uvádí Františka Locha, který však není blíže identifikován a který další malířova díla podle všeho nevlastnil. Jako možná souvislost se nabízí, že jistý František Loch ve 40. letech provozoval ve stejném domě, ve kterém sídlil Topičův salon, vinárnu U Locha. Interiér restaurace byl podle dobového reklamního letáku "zařízen jako malířský ateliér".

Václav Špála: Růžové a bílé pivoňky, 1939,
Václav Špála: Růžové a bílé pivoňky, 1939, olej na plátně, 88 x 65 cm,
1. Art Consulting 15. 5. 2014,
Dorotheum 7. 3. 2015

Související obraz 1207, který se liší jen v detailech a který byl podle soupisu namalován o čtyři dny dřív než nyní dražené dílo, byl neúspěšně nabízen na aukcích v letech 2014 a 2015. Požadovaná cena se tehdy pohybovala kolem 1 milionu korun (+ 20% provize). Obraz 1204 je s vyvolávací cenou 1,45 (+ 24% provize) nejdražším dílem představované trojice.

Václav Špála: Kytice, 1941
Václav Špála: Kytice, 1941, olej na plátně, 81 x 60 cm,
cena: 1 200 000 Kč, 17. 9. 2011,
vyv. cena: 1 000 000 (+ 20% provize) Galerie Kodl 30. 5. 2021

Poslední kyticí se posuneme o další dva roky dále, do června 1941. Obraz, který bude poslední květnovou neděli dražit Galerie Kodl, je v soupisu uveden pod číslem 1381 s popisným názvem Pivoňky bílé, do žluta a 1 růžová ve džb. z Modré. Obraz je datován 25. června 1941 a jako jeho první majitel je uveden Jaroslav Matoušek. Krom toho, že vlastnil ještě ještě jedno menší zátiší s ovocem z téhož roku, o něm bohužel nic bližšího nevíme.

Obraz se na trh vrací bez pár měsíců po deseti letech. V září 2011 se na aukci společnosti Dorotheum prodal s mírným nárůstem za 1 milion korun (+ 20% provize). Nyní bude na této částce startovat.

VÝSLEDKY AUKCE

Galerie Art Praha                      nevydraženo
European Arts                           nevydraženo