Říjen 2019 1293

Staří mistři v zasněženém New Yorku

Obrazy a grafiky na aukcích Sothebyʼs a Christieʼs

Nejdražším dílem lednové aukce starých mistrů Sothebyʼs se stal portrét indického velvyslance na dvoře Ludvíka XVI. od prominentní francouzské malířky přelomu 18. a 19. století Elisabeth-Louise Vigée Le Brun. Dosažená cena 7,18 milionu dolarů je rekordem za dílo ženy-umělkyně v kategorii starého umění.

Élisabeth Louise Vigée-Le Brun: Mohamed Derviš Khan, 1788,

olej na plátně, 225,5 x 136 cm,

cena: 7 185 900 USD, Sotheby’s New York 30. 1. 2019

Drobný obraz Hostina bohů od utrechtského manýristy Jocachima Anthonisze Wtewaela, který byl nabízen s nejvyšším předaukčním odhadem 5–7 milionů dolarů, se prodal za 5,94 milionu dolarů. Jedná se o olej na měděné desce přibližně formátu A5. Wtewael se výrazně inspiroval grafickým listem stejného námětu od Hendricka Goltziuse z roku 1587, který reprodukuje kresbu Bartholomea Sprangera. Nejde o jedinou vazbu na pražské rudolfínce, Wtewaelův obraz Zlatý věk, který je dnes v Metropolitním muzeu v New Yorku, měl ve své sbírce císař Rudolf II.

Joachim Anthonisz. Wtewael: Hostina bohů, kolem 1600
Joachim Anthonisz. Wtewael: Hostina bohů, kolem 1600,
olej na měděné desce, 15,8 x 20,4 cm,
cena: 5 944 000 USD,
Sotheby’s New York 30. 1. 2019

O největší překvapením aukce se postaralo reprezentativní zátiší od Pietera Claesze, které se prodalo v novém aukčním rekordu za 2,5 milionu dolarů. Předaukční odhad počítal maximálně s poloviční částkou. K vysoké ceně patrně přispěla bohatá výstavní historie i skutečnost, že obraz byl více než deset let (2004–2015) prezentován jako zápůjčka ve stálé expozici Metropolitního muzea.

Pieter Claesz.: Zátiší s citrony a olivami, 1629

Pieter Claesz.: Zátiší s citrony a olivami, 1629,
olej na dobovém panelu, 44,5 x 61 cm,
cena: 2 535 000 USD, Sothebyʼs New York 30. 1. 2019

Společnost Christieʼs ve stejném termínu, respektive o den dřív, uspořádala specializovanou aukci grafik starých mistrů. Nejvyšších cen dosáhly práce Albrechta Dürera (612 tisíc), Martina Schongauerea (492 tisíc) a Rembrandta (468 tisíc dolarů). Pro Schongauera se jedná o nový aukční rekord, v Dürerově případě jde o pátou nejvyšší cenu za grafiku. Nejdražší Rembrandtův tisk, jedna z variant Ecca Homo, se loni prodala za 2,65 milionu liber (více zde).

Martin Schongauer: Smrt panny Marie
Martin Schongauer: Smrt panny Marie, 1470-74,
rytina na papíře, 25,7 x 17,2 cm,
cena: 492 500 USD, Christieʼs New York 29. 1. 2018

Součástí dražené kolekce byly i dvě grafiky Václava Hollara. Prodala se jen jedna z nich, panoramatický pohled na Londýn před a po velkém požáru z roku 1666. Hollar tento list vytvořil pouhých několik týdnů po katastrofě, která v žáří 1666 padlo za oběť 13500 měšťanských domů, 87 farních kostelů a desítky dalších staveb. Cena 32,5 tisíc dolarů je druhou nejvyšší za Hollarovu grafiku.