Červen 2019 1392

Středověká listina za 18,2 milionu

1. Art Consulting 9. 6. 2019

K dalšímu rekordnímu prodeji tohoto roku došlo v neděli odpoledne na aukci 1. Art Consulting v Topičově salonu. Listina z roku 1406 se vydražila za více než pětinásobek vyvolávací ceny.

Notářský instrument Martina, kdysi Havla z Trnavy, 1406 pergamen, 54,2 x 52 cm cena: 18 200 000 Kč 1. Art Consulting 9. 6. 2019
Notářský instrument Martina, kdysi Havla z Trnavy, 1406
pergamen, 54,2 x 52 cm
cena: 18 200 000 Kč
1. Art Consulting 9. 6. 2019

Po únorové úspěšné dražbě středověkého dokumentu souvisejícího s případem Jana Husa, nabídla tentokrát aukční síň notářský instrument ze 2. prosince 1406, který zveřejňuje rozhodnutí ve sporu učence a pozdějšího děkana artistické fakulty i rektora pražské univerzity Jana z Borotína o dědictví po jeho zemřelém otci. Provenienci vzácných archiválií aukční síň nezveřejnila.

Dokument začínal na částce 3,56 milionu korun. Sběratelé však jeho cenu navýšili až na 18,2 milionu korun. Vítězem v licitaci se stal generální ředitel Národní knihovny ČR Martin Kocanda. Podle něj je listina důležitým a jedinečným dokladem toho, jak ve středověku fungovala právní praxe.

Pergamen je zcela suverénně nejdražší archiválií v historii českých aukcí. Jen několik měsíců toto prvenství držel již zmíněný notářský zápis Petra Reindela, který získal v únoru za 7,22 milionu soukromý sběratel, ačkoli o něj Národní knihovna taktéž usilovala.

Jaroslav Král: Studentka, 1935 olej na plátně, 36 x 24 cm cena 1 200 000 Kč 1. Art Consulting 9. 6. 2019
Jaroslav Král: Studentka, 1935
olej na plátně, 36 x 24 cm
cena: 1 200 000 Kč
1. Art Consulting 9. 6. 2019

Dalším zajímavým momentem aukce byla dražba obrazu Jaroslava Krále Studentka z roku 1935, který přímo reagoval na dílo Giorgia de Chirica. Ten ve stejném roce vystavoval své práce v Brně. Olej z pozůstalosti sochařky Sylvy Lacinové vystoupal z 216 tisíc až na 1,2 milionu korun.

Na nové aukční maximum dosáhl Theodor Pištěk, když se jeho rozměrné plátno Stavba č. 2 z poloviny 90. let prodalo za 3,68 milionu korun. Pět let starý rekord obrazu Racek letící do snu tak byl překonán o 200 tisíc korun.

Vysoký nárůst zaznamenal také monumentální obraz Václava Stratila Barvy krve (více zde), který z aukce odešel s cenou 1,08 milionu korun a stal se vůbec první umělcovou prací vydraženou nad milionovou hranicí. Výsledná suma také znamená výrazné navýšení autorského maxima.

Theodor Pištěk: Stavba č. 2, 1995 olej na plátně, 200 x 250 cm cena: 3 678 000 Kč 1. Art Consulting 9. 6. 2019

Theodor Pištěk: Stavba č. 2, 1995
olej na plátně, 200 x 250 cm
cena: 3 678 000 Kč
1. Art Consulting 9. 6. 2019

Z prací na papíře byl největší zájem o kvaš Františka Kupky Stoupání / La Montée z roku 1923 pocházející z Rotterovy sbírky. Své minimální podání navýšil téměř trojnásobně na konečných 3,85 milionu korun. Jde o jednu z nejvyšších cen za Kupkovu práci na papíře.