ART+, vše o trhu s uměním
Září 2022 1807 

Art+Antiques Televizní objev: Kytka od Fabergé

Příběhy (britských) starožitností

Britská média koncem června informovala, že při natáčení televizního pořadu Antiques Roadshow v Dudley na předměstí Birminghamu došlo k objevu květiny z produkce slavné šperkařské firmy Fabergé v ceně 1 milion liber. 

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900,
  horský křišťál, zlato, stříbro,
  diamanty, nefrit, výška 13,3 cm

 

V rámci pořadu, který produkuje BBC, odborníci na trh s uměním oceňují starožitnosti a sběratelské předměty přinesené veřejností (Česká televize seriál svého času vysílala pod názvem Příběhy starožitností). Má jít o jeden z nejdražších objevů v čtyřicetileté historii pořadu.

Botanicky přesné květiny z drahých kamenů představují jednu z dílčích kategorií produkce ruské šperkařské firmy Fabergé z doby kolem roku 1900. Dodnes se jich dochovalo kolem osmdesáti a vyznačují se mimořádnou precizností ve zpracování a osazení kamenů. Sklenka zčásti zaplněná vodou, ve které spočívá stonek květiny, je například vyřezána z horského křišťálu.
 

Fabergé: Květ hrušky, kolem 1900
Fotografie z natáčení pořadu, husaři QOWH vpozadí
 

 

V případě birminghamského kvítku se jedná o rozkvetlou větévku hrušky. Květ hrušky byl totiž symbolem husarského regimentu Queenʼs Own Worcestershire Hussars, jemuž tento klenot na začátku 20. století věnovala vévodkyně z Dudley, vdova po někdejším veliteli jednotky. Přípis QOWH South Afrika 1900 na sklence odkazuje k účasti husarů v druhé burské válce. K evaluaci tuto vzácnou starožitnost přinesli dva vojáci v parádních uniformách a podle svědectví okolostojících se cenovým odhadem nezdáli nijak zaskočeni.

Cena podle všeho hodně zohledňuje unikátní historii díla, neboť aukční prodeje obdobných květin se pohybují výrazně níže. V roce 2013 Sothebyʼs vydražila několik kvítků pryskyřníku za 350 tisíc liber. Letos v červnu však stejná aukční síň neúspěšně nabízela chrpy a pomněnky s horními odhady 250 a 350 tisíc liber.  

Fabergé: Pomněnky, kolem 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Fabergé: Pomněnky, kolem 1910,
  horský křišťál, zlato, stříbro,
  tyrkys, výška 18 cm,
  odhad: 250-350 000 GBP, 
  Sothebyʼs 6. 6. 2017

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...