ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Toyen a ti druzí

Galerie Pictura 22. 3. 2009

Obraz Spící od Toyen, který jsme představovali v březnovém čísle, byl v neděli 22. března na aukci Galerie Pictura vydražen za rekordních 23,31 milionu korun. Nejde o první aukční rekord této galerie. Před třemi lety na sebe upozornila dražbou obrazu Před zrcadlem od ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina, který byl vydražen za tehdy senzačních 8,85 milionů korun a po šesti letech vystřídal Fillovy Zlaté rybičky na postu nejdražšího díla českých aukcí.

Galerie Pictura s výjimečnými díly s mnohamilionovými cenami přichází poměrně pravidelně, její slabinou je však kolísavá kvalita ostatní nabídky. Výmluvně to dosvědčuje statistka úspěšnosti jejích aukcí. V posledních třech letech jen jedenkrát překonala hranici 40 procent, a to loni v dubnu. Na její první letošní aukci nového majitele našla třetina nabízených děl. Celkový obrat činil 31,3 milionu korun. Za více než milion korun se vedle Toyen prodaly ještě obrazy Edwarda Cucuela a Rudolfa Kremličky. Přes sto tisíc korun se dostalo 8 položek.

Dražbě obrazu Spící předcházela mimořádně zdařilá PR kampaň, která do jisté míry zastínila i historicky první večerní aukci u nás, která se konala o tři dny později. Média zejména potěšila šaráda s představením obrazu, kdy jej hlídala ochranka s brokovnicemi. Opravdu někdo očekával, že by obraz o rozměrech 81 na 100 cm mohl být ukraden za bílého dne z hotelu v centru Prahy?! To ale v žádném případě nemá být výtka na adresu organizátorů. K zručnosti, s jakou využili média pro bezplatnou reklamu, jim lze jedině pogratulovat.

I díky tomu byla nedělní dražba na pražském Žofíně velice dobře navštívená. Velkou část publika sice tvořili diváci, kteří se přišli pouze podívat, zda padne či nepadne avizovaný cenový rekord, ale to je v podobných případech běžné. Obraz přišel na řadu po necelých dvou hodinách. Zájem o něj projevil jediný dražitel, mladá žena dražící pod číslem 23 přímo v sále. Ačkoliv média následující den s jistým zklamáním informovala, že „rekord zůstal nepokořen“, ve skutečnosti nový majitel včetně aukční provize zaplatil o sto tisíc korun víc, než kolik stal v roce 2007 Kupkův obraz Élévation IV. Spící se tak na tři dny stala nejdražším dílem českých aukcí.

Dosažená cena se zcela vymyká z relací, v nichž se Toyen dosud pohybovala. Šlo však o natolik významný obraz, že se tomu není proč divit, byť by samozřejmě bylo lepší, kdyby konečná cena byla výsledkem souboje vícero dražitelů. V delším časovém horizontu se nicméně může tato koupě ještě ukázat jako velice výhodná. Nejen, že obraz patří mezi autorčina vůbec nejslavnější díla, ale Toyen je jednou z mála osobností českého výtvarného umění zajímavou i pro svět. Připomeňme například, že ředitel londýnské Tate Modern v nedávném rozhovoru v Art+Antiques hovořil o absenci Toyen v expozici galerie jako o nedostatku, který by rád napravil.

Další milionovou položkou aukce byl obraz Štvanice od Rudolfa Kremličky, který se prodal za 1,4 milionu korun, jeden příhoz nad vyvolávací cenu. Za stejnou cenu, ale s výraznějším cenovým nárůstem, se prodala také krajin od americko-francouzského malíře Edwarda Cucuela (1879–1954). Dražba obrazu U Curyšského jezera začínala na necelých 780 tisících korun.

Ze sta tisícových položek jmenujme Portrét malíře Raphaela Mengese dražený jako dílo Jana Kupeckého (777 tisíc korun) a obraz Čtyři vlny – Večer od Vladimíra Kokolii (216 tisíc korun). V obou případech byly prodejní ceny totožné s vyvolávacími. Výraznějšího cenového nárůstu dosáhla pouze Krajina se starým mostem od jednoho z méně známých Mařákovců, Františka Pečinky, jejíž cena se vyšplhala z 60 na 120 tisíc korun.

Mezi neprodanými položkami zůstaly mimo jiné i dva obrazy s vyvolávací cenou více než milion korun: Dvorek na Starém městě od Antonína Slavíčka a Svislé členění od Václava Boštíka. Druhý jmenovaný obraz byl galerií dražen již loni v říjnu, kupec však nakonec přislíbených 2,4 milionu korun nezaplatil. Nyní byl obraz neúspěšně nabízen za necelých 1,8 milionu korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...