ART+, vše o trhu s uměním
Září 2022 1807 

Art+Antiques Václav Špála 2008

Václav Špála je dnes asi jediným z klasiků českého moderního malířství, u nějž nabídka převyšuje poptávku. V loňském roce se sice hned tři jeho obrazy prodaly za více než milion korun, ale nejednou se také stane, že Špálova díla zůstanou mezi nevydraženými položkami. Neberme to však jako náznak klesajícího zájmu. Pouze to znamená, že díky dostatečnému počtu nabízených děl trh mnohem citlivěji reaguje na kvalitu a cenu.

Neprodané obrazy jsou pak jedině důkazem nadsazené vyvolávací ceny nebo prostého faktu, že kupující si opravdu vybírají, neboť mají z čeho. Většinou totiž jde o obrazy, jejichž námět je špálovským evergreenem – jedna ze stovek kytic, jedno ze stovek zátiší... Špála byl velice plodným malířem, množství jeho prací jde do tisíců (jen Národní galerie vlastní přes sto Špálových olejů), takže na trhu o ně není nouze.

Po velkém boomu na konci 90. let – Špála byl prvním autorem, jehož dílo v aukci pokořilo milionovou hranici – přišlo vystřízlivění a Špálovy obrazy se na čas téměř přestaly prodávat. Došlo k přesycení trhu a zájem o jeho obrazy za požadované ceny pominul. Chvíli trvalo, než se ceny začaly postupně pohybovat směrem dolů a Špála se znovu stal prodejným.

Nyní se již trh začíná orientovat podle standardních faktorů, jako je rok vzniku díla, rozměr a především kvalita ztvárnění toho či onoho námětu. Pouhé jméno nestačí. To, co se může zdát jako samozřejmost, je v českém prostředí celkem výjimečná věc, neboť malířů, jejichž práce jsou dostupné v takovém počtu, je mezi našimi nejlepšími umělci opravdu málo. Sběratelé pak většinou neřeší, které dílo si pořídit, ale jak určitého autora vůbec sehnat.

Václav Špála: Národní divadlo od Mánesa / 1932 / olej na plátně / 81 × 100 cm
soupis díla: číslo 645 / vyvolávací cena: 1 400 000 Kč (bez 20% aukční provize)

Z posledních výsledků Špálových obrazů jsme vybrali ty nejaktuálnější: březnová aukce společnosti Dorotheum nabízela tři obrazy – Kytici z roku 1944 s vyvolávací cenou 500 tisíc korun, Zátiší s ovocem z roku 1930 za 250 tisíc korun a portrét mladé dívky, snad autorovy sestry, za 400 tisíc korun (uvedené ceny v sobě nezahrnují 20% aukční provizi). Ani jeden z těchto obrazů však na aukci nového majitele nenalezl.

Jiné tři obrazy se dražily v únorové aukci společnosti 1. Art Consulting – rozměrnější ovocné Zátiší, které Špála namaloval roku 1934, se prodalo za 720 tisíc korun, Kytice gladiol datovaná rokem 1932 za 673 tisíc korun, menší Zátiší s jablky za 330 tisíc korun. Podobných cen dosáhly i obrazy dražené v prosincové aukci Galerie Art Praha – Kytice z roku 1933 byla vydražena za 826 tisíc korun, krajina z okolí Dubrovníku za 590 tisíc korun a malé Zátiší z roku 1936 za 270 tisíc korun.

Zajímavé bude sledovat, jakého výsledku dosáhne Špálova ojedinělá práce Pohled na Národní divadlo. Tuto „městskou vedutu“ maloval Špála v roce 1932 přímo v budově Mánesa, v té době čerstvé novostavbě. Reprezentativní malbu nezvyklého tématu – Špála Prahu namaloval jen několikrát –, navíc v krásném původním rámu, bude Galerií Kodl nabízet na své dubnové aukci za 1,4 milionu korun (bez aukční provize).

„Nejlepší roky jsou 1928 až 1930, ale tato malba je malována v duchu Špálových nejlepších prací z těchto let,“ vychvaluje obraz galerista Martin Kodl. Obraz je podle něj nejen krásný, má i zajímavou historii. Jeho prvním majitelem byl Dr. Brouček, který je uveden v soupisu Špálova díla, v němž má obraz číslo 645. Po něm patřila malba Jaroslavu Borovičkovi, od kterého posléze obraz získal český sochař Jan Lauda.

Václav Špála: Město / 1914 / olej na kartonu / 50 × 64 cm / 875 000 Kč (Galerie Art Praha, 30. 4. 2005)
Obraz se prodal až napodruhé. V prosinci 2003 jej Galerie Art Praha neúspěšně nabízela za 1,04 milionu

korun. Dnes by takto rané dílo jistě dosáhlo mnohem vyšší ceny.


 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...