ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Ve víru milionů

Galerie Art Praha 20. 9. 2009

Zaplněný kongresový sál pražského hotelu Hilton hostil v neděli 20. září další z aukcí Galerie Art Praha. Že se světová hospodářská krize promítne tak pozitivním způsobem do českého trhu s uměním, asi předpokládal málokdo.

Jak dražitelé po telefonu, tak na sále neváhali a kupovali jako o život. Bude tedy třeba počkat si na další výsledky, které ukážou, zda se jednalo o náhodný výsledek jedné aukce, či o trend, který zaznamená vícero aukčních síní.

Celkem byla vydražena umělecká díla za téměř 59 milionů korun. Stejně jako v případě Dorothea šlo o druhý nejlepší výsledek v historii společnosti. Nového majitele přitom našla jen polovina z 394 nabízených položek. Za více než sto tisíc korun jich bylo vydraženo 39, nad milion korun se dostalo 12 obrazů. Dá se říct, že kupující po umění doslova šíleli a že ceny, které byli ochotni za české umění zaplatit, byly mnohdy více než velkorysé.

Nejsledovanějším obrazem a ve výsledku nejdražším dílem aukce bylo Zátiší s mandolínou od Emila Filly. Tato opakovaně publikovaná práce z roku 1933, pocházející ze sbírky Jaromíra Borovičky, se z vyvolávací ceny 3 miliony dostala až na necelých 11 milionů korun. Druhá nejdražší položka, obraz Jakuba Schikanedera Podvečer byl vydražen za rovných 6 milionů korun. Tím se přiblížil rekordní částce (v přepočtu 6,5 milionu korun), za kterou bylo v červnu v Londýně prodáno Schikanederovo Pražské nábřeží.

Emil Filla: Zátiší s mandolínou a miskou ovoce / 1933

olej na plátně / 81 x 116 cm / cena: 10 920 000 Kč

Nebývalý úspěch zaznamenaly práce Václava Špály. Obraz U lesa z Veltrus z roku 1920 vystoupal z vyvolávací ceny 1,68 milionu až na konečných 4,8 milionu korun. Raná veduta z Dubrovníku, kterou Špála namaloval v roce 1910, se prodala za 1,8 milionu korun a dvě Kytice byly vydraženy za 1,62, respektive 1,32 milionu korun. Podobně úspěšný byl i Otakar Nejedlý. Jeho oboustranné dílo, které nabízí jak záznam jeho indického pobytu, tak kubistickou kompozici, bylo vydraženo za 2,4 milionu korun.

Za 3,12 milionu se prodal portrét od Františka Kupky zpodobňující paní Kupkovou. Zájem o tuto práci byl značný, dražba začínala na ceně 2,28 milionu. Šlo přitom o obraz, který se na českém trhu již jednou objevil. Před čtyřmi lety jej za necelé 2 miliony korun neúspěšně nabízela Galerie Pictura.

František Kupka: Portrét paní Kupkové / 1906
olej na kartonu / 46 x 33 cm / cena: 3 120 000 Kč

Za 960 tisíc korun byl vydražen obraz Krajina s komediantským vozem od Oldřicha Blažíčka. Vyvolávací cena byla přitom šestkrát menší. Od května, kdy se v pražském Dorotheu prodal kvaš Jaro za 720 tisíc, se jedná o další doslova rekordní výsledek za Blažíčkovu práci. Srovnatelný nárůst zaznamenal také Ladův kvaš Bruslaři. Z minimálního podání 264 tisíc se dostal až na částku 912 tisíc korun. Dva obrazy Maurice de Vlamincka a drobná krajinka od Maurice Utrilla pocházející ze sbírky Emila Freunda se prodaly za vyvolávací ceny, které se pohybovaly v rozmezí od necelých 950 tisíc do 2,64 milionů korun. Za 732 tisíc se prodala Kytice od Otakara Kubína, 672 tisíc stála jeho Krajina z Provence. Za stejnou částku byl vydražen i obraz Ráj z roku 1942, jehož autorem je Jan Bauch.

Jedním z největších překvapení byla dražba obrazu Předjaří od Josefa Procházky, který se z vyvolávací ceny 192 tisíc dostal až na částku 852 tisíc korun. Netřeba zdůrazňovat, že jde o nový a zcela nečekaný rekord tohoto autora. Z prací umělců 19. století zmiňme ještě dva obrazy Beneše Knüpfera: Pohled na Porto d‘Anzio přišel nového majitele na 336 tisíc korun, Triton a najáda na 540 tisíc korun. V nabídce nechyběl ani Václav Radimský, zastoupený třemi obrazy. Nejlepší z nich, Zrcadlení, byl vydražen za 624 tisíc korun.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...