Text Koucká Tereza | Foto Dorotheum | Datum 10.06.2020
V rámci aukčního týdne společnosti Dorotheum proběhlo několik specializovaných dražeb od starožitností přes obrazy 19. století a staré mistry až po šperky. Všechny aukce byly poměrně úspěšné, některé zajímavé výsledky včetně nových autorských maxim přinášíme v tomto článku.
Že nábytek mimo domácí trh patří stále k tahounům starožitnických aukcí, dokazují i výsledky aukce starožitností, která proběhla v Palais Dorotheum ve čtvrtek 4. června. Mezi 168 prodanými položkami (z celkového počtu 366) převažoval právě nábytek, ať již šlo o hodiny, komody, sekretáře nebo lustry. Často šlo o vzácné kusy, jejichž cena se šplhala vysoko nad odhadní ceny.
Nejdražší artefakt aukce ale byl poměrně kuriózní. Šlo o šifrovací stroj Enigma vyráběný od první poloviny 20. let a používaný později k šifrování zpráv hojně i armádami různých států, včetně nacistického Německa za druhé světové války. Nabízený model Enigma I byl podle aukční síně vyroben roku 1944 a pocházel z privátní rakouské sbírky, v níž byl uchováván od 60. let 20. století. Jeho cena byla odhadována v rozmezí 30 a 40 tisíc euro, nakonec se však stroj vyšplhal až na 118 tisíc eur (130 tisíc dolarů).
O prodeji podobného stroje, který v USA v prosinci loňského roku vystoupal výše než na 106 tisíc dolarů, informoval například web liveauctioneers.com. Stalo se tak v Dallasu v rámci aukce artefaktů ze druhé světové války u Heritage Auctions. Podle článku je na celém světě nyní dochováno pouze kolem 250 exemplářů šifrovacích strojů Enigma.
Úspěch v aukci dále měly laternové hodiny vídeňské provenience z doby kolem roku 1800 (82 tisíc eur), o půlstoletí mladší dvojice mramorových reliéfů s Kupidem a pantherem (63 tisíc euro) nebo výjimečný ruský porcelánový tác ve tvaru měsíce s propagandistickými nápisy, který horní hranici svého odhadu překonal více než čtyřikrát (57 tisíc euro).
Nejočekávanější aukcí celého týdne byla ovšem ta starých mistrů, o jejíchž nabídkách jsme informovali zde. Z 338 katalogových čísel se prodalo 138, zajímavé byly tedy především ceny několika nejdražších spičkových děl.
Až na 1,14 milionu eur, téměř dvojnásobek horního odhadu, vystoupala deska s Klaněním tří králů Pietera Coecka van Aelst. Jde o nově atribuovanou juvenilní práci v Antverpách usazeného malíře, která vznikla nejspíše pro soukromou oratoř kolem roku 1523. Dosažená cena je novým aukčním maximem tohoto umělce, jehož obrazů celosvětovým aukčním trhem prošlo kolem šesti desítek. Předchozí rekord ve výši 664 tisíc eur padl před dvěma lety u Sotheby's v Londýně, kde byl dražen triptych s Klaněním a dvěma světci po jeho stranách.
Horní cenu odhadu výrazně navýšila také čtveřice pozdně gotických oltářních křídel s výjevy Kristových pašijí jihoněmecké provenience (816 tisíc eur). Obrazy mají také spojitost s naším územím, neboť byly do 30. let minulého století pravděpodobně součástí ditrichštejnských sbírek v Mikulově. S podobným nárůstem v aukci skončil také sv. Josef Josého de Ribery (589 tisíc eur) nebo Lot a jeho dcery Massima Stanzioneho. Suma 394 tisíc eur za umělcovu nově objevenou malbu je rovněž jeho novým aukčním maximem.
Alegorie tulipánové horečky Jana Brueghela mladšího (více také zde) v aukci skončila těsně pod hranicí horního odhadu a nový majitel za ni vydal bezmála 345 tisíc eur.
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202418. března 2024
14. března 2024
7. března 2024
13. února 2024