ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Art+Antiques Výprodej Freundovy sbírky

První aukce Galerie Art Praha v tomto roce, která se konala v sobotu 25. dubna, vynesla 32,9 milionu korun. Nového majitele našlo necelých 40 procent nabízených položek. Za více než milion korun se prodalo 9 obrazů, stotisícovou hranici překonalo dalších 36 děl. Bez kupce nicméně zůstaly dva nejdražší obrazy aukce – Ztroskotání snu od Toyen, nabízené včetně snížené desetiprocentní aukční provize za 17,6 milionu korun, a krajina od Maurice Utrilla, restituce z Národní galerie, s vyvolávací cenou 3 miliony korun.

Ztroskotání snu je sice reprezentativním malířčiným dílem z 30. let, jaké se na trhu dlouho neobjevilo, přesto pro vyvolávací cenu přes 10 milionů korun těžko hledat racionální zdůvodnění. Obraz Spící, který byl o měsíc dříve vydražen za rekordních 23,3 milionu korun, je natolik výjimečným dílem, že jej nelze brát jako relevantní srovnání. Utrillovy obrazy sice již v minulosti byly v zahraničí draženy i za výrazně vyšší částky, vzhledem k drobnému formátu malby (38 x 46 cm) však byla požadovaná cena rovněž přehnaná.

Nejdražším dílem aukce se nakonec stalo nevelké Fillovo zátiší z roku 1931, vydražené za 3 miliony korun, šest příhozů nad vyvolávací cenu. Stejně jako Utrillova krajina pocházel tento obraz ze sbírky prvorepublikového právníka Emila Freunda, který zahynul v roce 1941 v lodžském ghettu. Část jeho sbírky byla v roce 2000 restituována z Národní galerie ve prospěch Židovského muzea. To následně ve Spojených státech našlo sběratelovy příbuzné, jimž bylo asi 30 obrazů koncem loňského roku vydáno. Třináct nejvýznamnějších děl v čele s obrazem Parník na Seině od Paula Signaka však stát prohlásil za kulturní památky, takže nesmějí opustit území republiky.

Maurice de Vlaminck: Cesta vesnicí / kvaš na papíře / 49 x 64 cm / cena: 1 020 000 Kč

 

V aukci Galerie Art Praha bylo nabízeno 16 děl z Freundovy sbírky. Vedle obrazů od mistrů české a světové moderny mezi nimi byly i práce umělců dnes takřka neznámých (Oldřicha Koníčka, Oldřicha Kerharta či Aloise Moravce). Milionovou hranici vedle Filly překonaly ještě Moravská krajina od Václava Špály (2,4 milionu korun) a kvaš Maurice de Vlamincka (1,02 milionu korun). Celková cena prodaných děl byla 8,5 milionu korun. Bez kupce zůstaly jen tři obrazy.

Za více než milion korun se dále prodaly Dívka s džbánem a jablky od Alfonse Muchy (2,58 milionu korun), další krajina Maurice de Vlamincka (1,74 milionu korun), zátiší od španělského malíře Franciska Borese (1,08 milionu korun) a dva obrazy Václava Špály – raný kubistický olej U cihelny (2,34 milionu korun) a kytice Měsíčky (1,26 milionu korun). Poslední milionovou položkou se stalo zátiší od Alfreda Justitze (1,08 milionu korun), jehož dražba začínala na částce 504 tisíc korun.

Ještě výraznější cenový nárůst (ze 144 na 732 tisíc korun) zaznamenal pohled na městečko na jadranském pobřeží od Václava Špály, akvarel ze sbírky Emila Freunda. Poměrně urputně se bojovalo také o obraz Na vsi od Vincence Beneše (ze 132 na 372 tisíc korun) a sochu Člověk-stroj od Ladislava Zívra (z 50 na 144 tisíc korun).

Nejdražší položkou v kategorii poválečného umění se stal obraz Spřízněni volbou od Josefa Vyletěla prodaný za vyvolávací cenu 660 tisíc korun. Za 588 tisíc korun, šlo rovněž o minimální podání, byl vydražen obraz Josefa Istlera Magické oko. Galerie přitom toto dílo v minulosti již jednou dražila. Před rokem a půl měl být podle výsledkové listiny prodán za 826 tisíc korun. Z žijících autorů dosáhli nejvyšších cen Jaroslav Róna (240 tisíc korun), Eduard Ovčáček (162 tisíc korun) a Stefan Milkov (144 tisíc korun). / js
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...