Jan Zrzavý v oleji, pastelu i tisku

Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Nejbližší Jarní aukci pojali pořadatelé z Galerie Art Praha trojkolovým způsobem: dvoutýdenní výstavou v prostorách galerie, on-line nabídkou na svých webových stránkách a sálovým prodejem v soboru 14. 5. 2022 v salonu galerie Café Louvre na Národní třídě. V 257položkové nabídce se v téměř každé z výtvarných sekcí dražby – tisky, kresby, závěsné obrazy – prosazuje do předních „vyvolávacích“ pozic některé z děl malíře Jana Zrzavého.

Jan Zrzavý: Anděl, 1973, litografie 24/100, 24,5 x 16 cm,  vyvolávací cena: 8 000 Kč Galerie Art Praha 14. 5. 2022
Jan Zrzavý: Anděl, 1973,
litografie 24/100, 24,5 x 16 cm,
vyvolávací cena: 8 000 Kč
Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Za svůj sedmaosmdesátiletý život si Jan Zrzavý vytvořil charakteristický umělecký výraz, stylisticky solitérní a ikonograficky osobitý. Například jemné obličeje s protáhlými liniemi, bretaňské maríny nebo benátské městské veduty. Ve svých motivech se Zrzavý upevňoval napříč desetiletími a dle aktuální životní či kariérní situace je varioval a upravoval. Všechny spojuje autorova imaginace a jistá existenciálnost zobrazovaného, tedy absence pohybových a časových prvků v jeho dílech.

V oddílu tištěné grafiky se Zrzavého Anděl s vyvolávací cenou 8 tisíc korun zařadil přibližně do mediánu cenové hladiny této kategorie. En facové poprsí s čistě ženskou fyziognomií pochází z litografické série příležitostných tisků pražského uměleckého spolku Lyra Pragensis, jenž je vydával k některým svým večerním představením v Divadle hudby. Originální edice se předávaly v ceně vstupného účastníkům kulturních akcí nebo abonentům. Anděl ve variantách I.–IV., lišících se jen počtem očí a úpravou vlasů a perutí, byl vydán v roce 1973 stokusovým nákladem. Na aukčním trhu se jen v posledních pěti letech objevil minimálně patnáctkrát s průměrnou kladívkovou cenou kolem patnácti tisíc korun. Tomuto konkrétnímu Andělovi motivicky předchází o rok starší kresba Dívka, nicméně tématu duchovních bytostí se Zrzavý věnoval v podstatě celoživotně, včetně v odborné expertize zmiňovaného Anděla ze soukromých sbírek – se signaturou „Zerzavý“ a vročením 1930.

Jan Zrzavý: Jitřenka, pastel na papíře, 34,5 x 26,5 cm, vyvolávací cena: 70 000 Kč Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Jan Zrzavý: Jitřenka,
pastel na papíře, 34,5 x 26,5 cm,
vyvolávací cena: 70 000 Kč
Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Zmaterializovanou podobu další astrální entity, tentokrát v pastelu na papíře, zpracoval autor v Jitřence. V kresebné sekci aukce se jedná o druhou nejdražší položku. Začíná na 70 tisících korunách, třetinové částce oproti lídrovi prací na papíře - Františka Tichého s kolorovanou kresbou Marie. Přirozené kontrasty mezi temnou nocí a hvězdnou září přechází Zrzavý v jemných valérech a personifikovanou Auroru obdařil typickými oblými liniemi a přimhouřenýma očima na hranici spánku a bdění. Ze signatury s iniciálami „J. Z“ v levém dolním rohu lze vyčíst spíše pracovní fázi před či po definitivě, která se v prosinci 2016 prodala u Dorothea. Ta je o několik centimetrů větší, signovaná a datovaná oficiálnějším „Zrzavý 44“ a v pastelových vrstvách a stínování ještě dokonalejší. Jitřenka v Dorotheu uspěla za tehdy velmi slušných rekordních 1,2 milionu korun. Dodnes se jedná o třetí nejvyšší částku za Zrzavého práci na papíře.

Průměrná cena děl Jana Zrzavého na českých aukcích (v mil. Kč)

Počet děl Jana Zrzavého na českých aukcích
s cenou nad 1 milion Kč

Zdroj: Databáze Art+

I v druhé autorově nabízené kresbě se odráží jeho celoživotní fixace na osobní témata, tentokrát liduprázdné bretaňské pobřeží s rybářskými bárkami a skalkami. Pořadatelé z Galerie Art Praha nacenili kolorovanou Krajinu se třemi loďkami na 40 tisíc korun. I v drobném rozměru a s opravdu subtilním výtvarným pojetím – pastel se papírové podložky sotva dotýká – si Zrzavý i po třiceti letech od první cesty do Bretaně jímavě vybavoval dojmy z přímořské návštěvy. Ikonické bárky se skasanými plachtami, vytažené na břehu i klidně kotvící na hladině, se staly synonymem pro Zrzavého maríny, ať už v milionových obrazech (například Bárky na pobřeží za 9,6 milionu korun u Galerie Kodl nebo Královna moří za více než 27 milionů korun u Arthouse Hejtmánek) nebo kresbě Lodi, těsně pod jeden milion korun (u Galerie Kodl v roce 2013).

Jan Zrzavý: Krajina s třemi loďkami třemi kameny a kopcem vlevo, 1958, tužka a pastel na papíře, 13 x 16,8 cm, vyvolávací cena: 40 000 Kč Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Jan Zrzavý: Krajina s třemi loďkami třemi kameny a kopcem vlevo, 1958,
tužka a pastel na papíře, 13 x 16,8 cm,
vyvolávací cena: 40 000 Kč
Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Nejen obrazové sekci, ale celé Jarní aukci, dominuje Zrzavého další srdeční záležitost, pohled na italské Benátky. Konkrétně na menší náměstí od baziliky svatého Marka směrem k laguně. Vzpomínkám na Piazzettu se malíř věnoval desítky let, od iniciační cesty do Benátek, Florencie, Vinci a Padovy v létě 1928 (podrobněji o italských zážitcích zde) až po období těsně přes smrtí v roce 1977. Aktuálně předkládaný olej na lepence je datován rokem 1962, ale kompozičně i barevně odkazuje na o tři desítky let starší (před)obrazy, z nichž zatím nejúspěšnější prodej zaznamenala rozměrnější Piazzetta u Galerie Art Praha v roce 2008, za 8,4 milionu korun. Tentokrát se startuje níže, na částce 1,2 milionu korun. V renesanční úběžníkové perspektivě zachytil malíř ve svém typickém bezčasí oba sloupy s okřídleným lvem svatého Marka (červený) a rytířem svatým Teodorem zabíjejícím draka (modrý), fasády Dóžecího paláce a Sansovinovy Knihovny a geometrický vzor na dlažbě od barokního architekta Andrei Tiraliho.

Jan Zrzavý: Piazzetta, 1962, olej na lepence, 26 x 36 cm, vyvolávací cena: 1 200 000 Kč Galerie Art Praha 14. 5. 2022
Jan Zrzavý: Piazzetta, 1962,
olej na lepence, 26 x 36 cm,
vyvolávací cena: 1 200 000 Kč
Galerie Art Praha 14. 5. 2022

Pořadatelé sobotní aukce k této položce Piazzetta připojili i materiálovou analýzu ze tří barevných vzorků (růžová, modrá, bílá), které jsou podrobněji vyhodnocovány na základě mikroskopického průzkumu a chemického rozboru. Finální tabulky s historií použitých pigmentů mají doložit autenticitu Zrzavého malby v rámci galerijních opatření proti falzifikátorství. Díla Jana Zrzavého se totiž objevují mezi nejčastěji padělanými obrazy, například v kauze organizované skupiny přeprodejců kolem falzifikátora Libora Prášila z roku 2008 se ze 160 prodaných děl odhalilo 31 Zrzavého napodobenin. Na problematiku originality a padělatelství poukázaly i letos dvě velké výstavy v Hradci Králové a Národní galerii.

Artslimit 24. 3. 2024