Text Skřivánek Jan | Datum 27.05.2013
Aukční síň Meissner-Neumann mění jméno. Svou první večerní aukci, která se uskuteční ve středu 29. května v pražském hotelu Diplomat, pořádá pod novým obchodním názvem European Arts Investments.
Titulním dílem katalogu a nejdražší nabízenou položkou je rozměrný kvaš Františka Kupky s názvem Antropoides. Jedná se o malbu na lepence z roku 1902 zachycující boj dvou hominidů o samici. Dražba obrazu začne na 7,5 milionech korun (bez 20% aukční provize).
Obraz je mimořádným dílem, v němž se setkává řada klíčových motivů Kupkovy tvorby z počátku století. Svým námětem i bravurní kresbou se řadí do jedné linie se satirickými ilustracemi pro anarchistický časopis L`Assiette au beurre. Nejde však jen o žertovnou bajku, ale o svědectví o malířově myšlenkovém světě, o jeho zájmu o přírodní vědy, volnomyšlenkářství i antiklerikalismu.
Způsob, jakým jsou namalovány stopy mořských vln v písku na pobřeží, pak odkazuje k slavnému obraz Balada (Radosti života), který Kupka vystavil na pařížském Salonu právě v roce 1902 a který pro něj byl programovým dílem.
Obraz Antropoides pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, který jej dostal v září 1921 od Kupky darem. „Milý a vážený příteli, přiložený gouache Antropoides je pro Vás, a to jako upomínka na naše rozhovory o dobách, kdy ještě ten pravý antopos – homo sapiens - "neokrašloval" zemskou kůru,“ cituje aukční katalog z malířova dopisu sběrateli.
Po restituci Waldesovy sbírky v roce 1996 dostala Národní galerie část děl – mezi nimi i zmiňovanou Baladu (Radosti života) – darem, další kusy pak vykoupila díky mimořádné dotaci vlády v roce 1999. V aukci se první Kupkovy obrazy z Waldesovy sbírky objevily až v roce 2003 (zde).
Obraz Antropoides bude dražen poprvé, na trhu však není nováčkem. Několik let byl nabízen privátně. Galerie Jiří Švestka se s ním dokonce před pěti lety dostala na veletrh TEFAF. V Maastrichtu byl ke koupi za 400 tisíc eur (zde).
Pokud se obraz prodá byť jen za vyvolávací cenu, půjde o malířův nový aukční rekord za práci na papíře. Dosavadní rekord drží o něco menší olej na lepence V zahradě z roku 1905, který byl před osmi lety Galerií Kodl vydražen za 5,5 milionu korun (včetně aukční provize).
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
5. března 202421. března 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
5. února 2024
2. ledna 2024