ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Lebeda z Karlových Varů

European Arts 23. 5. 2021

V dubnu uplynulo sto dvacet let od tragické smrti Otakara Lebedy. Společnost European Arts na své aukci v neděli 23. května nabídne jeden z jeho nejvýraznějších obrazů, pohled na letní ulici v Karlových Varech. Obraz byl mimo jiné vizuálem malířovy retrospektivy ve Valdštejnské jízdárně v roce 2009.

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898
Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898,
syntonos na kartonu, 49 x 64 cm,
vyv. cena: 1 000 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 23. 5. 2021

 

 

Otakar Lebeda byl všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějěích žáků Julia Mařáka, do jeho speciálky byl ostatně přijat již jako patnáctiletý. Nabízený obraz Z Karlových Varů namaloval, když mu bylo jednadvacet let. V kontextu jeho tvorby se jedná o výjimečné dílo, nejen svým námětem, ale i prosluněnou barevností. Pro Lebedu jsou typické spíše prázdné krajiny – od Krkonoš po jihočeské rybníky –, laděné do tlumenějších, lehce pochmurných barev.

"Obrazy z Karlových Var – není jich víc než pět – jsou v lebedovské tesklivosti ostrovem slunné bezstarostnosti. (…) Lebeda se dal unést krásou chvíle, v níž se světlo chvěje po stromech, domech a lidech v zelených, červených, modrých, žlutých a fialových reflexech. Jsou to jediné obrazy, v nichž malíř vyjádřil své okouzlení zářivostí barev. Vývoj však učinil z této malby krátkou episodu, k níž se Lebeda vícekrát nevrátil," charakterizuje tato díla Olga Macková v malířově monografii z roku 1957.
 

Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898
Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898, Národní galerie Praha

 

 

Karlovy Vary, kde žil malířův bratr s rodinou, Lebeda navštívil začátkem léta 1898. Z městských krajin, které zde vytvořil, známe dnes jen tři. Jedna je v Národní galerii, druhou je nabízený obraz, který měl svou výstavní premiéru na II. spolkové výstavě Mánesu na podzim 1898, a třetí známe pouze z černobílé reprodukce z katalogu výstavy Krasoumné jednoty z jara následujícího roku. 

Na výstavě Krasoumné jednoty, na které byl zastoupen třemi obrazy, si Lebeda svých maleb cenil na 200 zlatých, na jeho posmrtné retrospektivě o dva roky později byly dva karlovarské obrazy nabízeny po 100 zlatých. 
 

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898
Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898

 

 

Nyní bude obraz, malba syntonostem na kartonu, startovat na rovném milionu korun (+ 24% provize) a bylo by velkým překvapením, kdyby zůstalo jen u vyvolávací ceny. Dráž se dosud prodaly jen dva malířovy obrazy. Krajina z Krkonoš v roce 2017 na aukci Galerie Kodl vystoupala na 2,16 milionu a o rok později rozměrná krajina z jižních Čech na aukci European Arts našla kupce za téměř 4,5 milionu korun.
 

VÝSLEDKY AUKCE

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů                      6 448 000 Kč 

 

Share on Facebook  Print 

Loading...