Maximum pro A. Bílka, úspěšná Mrázková i drahý Procházka

1. Art Consulting 24. 10. 2021

Nedělení odpolední aukce 1. Art Consulting se vyznačovala vysokou prodejní úspěšností.  Prosadily se stěžejní žánry českého výtvarného umění první poloviny 20. století: zátiší klasické moderny v podání Antonína Procházky nebo Emila Filly i subjektivní krajiny Josefa Šímy či Karla Černého. Pozadu však nezůstala ani abstrakce, ať již raná či poválečná.

Antonín Procházka: Zátiší s kávovou konvicí, 1915, olej a pískové pasty na lepence, 48 x 32,5 cm cena:  9 342 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021 https://www.artplus.cz/cs/aukce/293705-zatisi-s-kavovou-konvici

Antonín Procházka: Zátiší s kávovou konvicí, 1915,
olej a pískové pasty na lepence, 48 x 32,5 cm,
cena:  9 342 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Předaukční odhady se naplnily a pomyslným vítězem se u 1. Art Consulting stalo Zátiší s kávovou konvicí Antonína Procházky. Středně velká malba s výraznou pastózní strukturou a  světlou barevností uspěla za konečnou částku 9,34 milionu korun a dostala se tak do autorovy dražební top desítky (více o obraze zde). U druhého v pořadí, Emila Filly, jsou obdobné sumy spíše lehce nad průměrem, takže prodej Zátiší s hruškami, vínem a pohárem za vyvolávací cenu 4,62 milionu korun zůstal mírně za očekáváním.

Na sumu vyšší než dva miliony korun se dostaly také dvě krajiny, pohled na skalní masiv nad Vltavou v přípražském Jarově Karla Černého z 50. let (2,68 milionu korun) a typická iluminovaná scéna Šímovy niterné imaginace Světelná krajina z roku 1962 (2,2 milionu korun). V případě Černého se jedná o druhé nejdražší dílo tohoto žánru, na rozdíl od větší Krajiny v Čechách dražené před třemi lety v Galerii Kodl, zůstala však jarovská veduta asi na polovině ceny. Polepšila si ale o 350 tisíc oproti svému premiérovému představení u 1. Art Consulting před dvěma lety.

Alois Bílek: Bez názvu (Kompozice), 1914, Olej na plátně, 53 x 65 cm, Cena: 720 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Alois Bílek: Bez názvu (Kompozice), 1914,
olej na plátně, 53 x 65 cm,
cena: 720 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Šímovy krajiny jsou fenoménem samy o sobě a na domácím uměleckém trhu se o ně téměř vždy svádí intenzivní souboj. Velké formáty si sběratelé cení na částky přes sedm či osm milionů, komornější malba z nedělní nabídky se tedy prodala za opravdu příznivou cenu.

Z dalších děl zájem mezi dražiteli vzbudila raritní abstraktní kompozice z raného období Aloise Bílka Bez názvu, která s téměř dvanáctinásobným nárůstem uspěla za konečných 720 tisíc korun a vyčlenila se nejen z Bílkovy známé neoklasicistní tvorby, ale ustanovila i nové autorské maximum, vysoko nad doposud nejúspěšnějším Koupáním, vydraženým před pěti lety za 313 tisíc korun. Velmi dobře se dařilo i barevné abstrakci Daisy Mrázkové s názvem Zelená–červená (více zde). Z vyvolávací ceny 120 tisíc korun se posunula na rovných 300 tisíc, nové autorské maximum, a zdá se, že doposud spíše opomíjené volné tvorbě této kvalitní výtvarnice se začíná dostávat zasloužené pozornosti i na uměleckém trhu.

Daisy Mrázková: Zelená–červená, 1985, olej na plátně, 62 × 140 cm, vyvolávací cena: 90 000 Kč (+ 20% aukční provize), 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Daisy Mrázková: Zelená–červená, 1985,
olej na plátně, 62 × 140 cm,
cena: 300 000 Kč, 1. Art Consulting 24. 10. 2021

Zajímavý příběh se odvíjí i od letos již druhé nabídky Toyeniny protiválečné práce na cyklu Schovej se, válko! Výtvarný proces od kresby k tisku jsme připomněli již v souvislosti s dílem u Galerie Kodl v letošním květnu (zde), aktuálně se dražil dobře zachovaný kompletní soubor v originálním přebalu, 109. číslovaný výtisk z limitovaného tří set kusového nákladu. Se solitérními tisky se lze na aukcích čas od času setkat za částky do 10 tisíc korun. S přihlédnutím k ucelenosti série aukční síň konvolut devíti zinkografií vyvolávala za 180 tisíc korun, finálních 300 tisíc korun lze v této kategorii považovat za výrazný nárůst.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024

Mrázková Daisy

Barevná mapa Daisy Mrázkové

Barevná mapa Daisy Mrázkové

18. října 2021