Nejdražší bohemika na zahraničních aukcích

Top 10 prvního pololetí

I v první polovině letošního roku bylo možné se v zahraničních aukčních síních setkat s řadou zajímavých děl české provenience. Ke koupi deseti nejdražších z nich by případný zájemce potřeboval 2,2 milionu eur, tedy asi 57 milionů korun.

Mezi nejdražšími bohemiky letošního roku figurují obvyklá jména: Toyen, Josef Šíma a František Kupka (všichni po dvou obrazech), jedním dílem se mezi ně vmísili Františkové Muzika, Foltýn a Janoušek. Překvapením byl pak zástupce umění 19. století Bedřich Havránek. Všechna díla se prodala s velmi vysokými nárůsty.

Konečné ceny jsou včetně aukční provize a uvádíme je pro přehlednost všechny v eurech, byť se jednotlivé aukce konaly nejen v Paříži, Římě a Vídni, ale také Londýně a Washingtonu. Obrázky poměrově odpovídají skutečným velikostem představovaných děl. Výjimkou je takřka dvou a půl metrové plátno Josefa Šímy Le vide et le vent, které muselo být kvůli svým velkým rozměrům podstatně zmenšeno.

Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,  olej na plátně, 50 x 100 cm, cena: 427 800 EUR, Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017

1 / Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,
olej na plátně, 50 x 100 cm,

cena: 427 800 EUR, Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017

Toyen: Čtvero živlů, 1950, olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm, dosažená cena: 344 750 GBP, Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

2 / Toyen: Čtvero živlů, 1950,
olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm,
cena: 401 633 EUR, Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

To, že dvěma nejdražšími bohemiky jsou právě oleje Toyen, není ničím překvapivým. Oba obrazy z poválečného období, dražené v rozmezi ani ne tří týdnů v Londýně a Paříži, překonaly nakonec více než dvojnásobně horní hranice odhadních cen a prodaly se v přepočtu za zhruba 11,6 a 11 milionů korun (viz též zde).

Josef Šíma: Dvojitá krajina, 1954,  olej na plátně, 75,3 x 129 cm, cena: 295 500 EUR, Sothebyʼs Paříž 6. 6. 2017

3 / Josef Šíma: Dvojitá krajina, 1954,
olej na plátně, 75,3 x 129 cm,
cena: 295 500 EUR, Sothebyʼs Paříž 6. 6. 2017

S cenou zhruba 8,4 milionu korun jde o nejdražší Šímův obraz z 50. let a o pátý nejdražší obraz v autorově pomyslném mezinárodním žebříčku. V Šímově majetku byl obraz zřejmě do až do roku 1971, poté se stal součástí pařížské soukromé sbírky. Předaukční odhad počítal s cenou kolem 180 tisíc euro (více zde).

František Muzika: Koupel v moři, 1925,  olej na plátně, 76 x 100 cm (včetně rámu) dosažená cena: 211 500 EUR, Sothebyʼs Paříž 17. 5. 2017

4 / František Muzika: Koupel v moři, 1925,
olej na plátně, 76 x 100 cm (včetně rámu)
dosažená cena: 211 500 EUR, Sothebyʼs Paříž 17. 5. 2017

Podle katalogu aukce pochází obraz z francouzské soukromé sbírky a jeho pravost potvrdil Karel Srp. Grafitová vrstva, kterou je potažen výrazný dřevěný rám obrazu, pochází z ruky designéra Pucci de Rossiho (1947-2013). Horní hranici odhadní ceny (30 tisíc euro bez provize) obraz v pařížské aukci překonal více než sedminásobně. Zařadil se tak mezi nejdražší Muzikovy malby.

Bedřich Havránek: Letní krajina s potokem, 1876, olej na plátně, 66 x 86 cm, cena: 198 200 EUR, Dorotheum Vídeň 27. 4. 2017

5 / Bedřich Havránek: Letní krajina s potokem, 1876,
olej na plátně, 66 x 86 cm,
cena: 198 200 EUR, Dorotheum Vídeň 27. 4. 2017

Prodej tohoto obrazu ze soukromé sbírky v Německu znamenal výrazné navýšení autorského maxima pro Bedřicha Havránka. Konečná cena odpovídá zhruba 5,5 milionům korun, což je o 4 miliony více než hodnota předchozího rekordu obrazu Mlýn v Dürenthalu, prodaného v roce 2012 v Galerii Kodl. Horní hranice odhadní ceny činila přitom pouhých 40 tisíc euro (viz též zde).

František Foltýn: Bez názvu, 1928,   olej na plátně, 86,4 x 72,4 cm,   cena: 206 000 USD, Weschlerʼs

6 / František Foltýn: Bez názvu, 1928,
olej na plátně, 86,4 x 72,4 cm,
cena: 195 082 EUR, Weschlerʼs Washington DC 3. 3. 2017

Toto Foltýnovo abstraktní plátno bylo dříve známé pouze z černobílé fotografie v autorově soupisu díla. Ačkoli americká aukční síň po předchozích zkušenostech s dražbami Foltýnových obrazů výrazně navýšila odhadní cenu, olej ji překonal hned třikrát. Částka 195 tisíc euro znamená nejvyšší cenu za Foltýnovu abstrakci (za totožnou částku se v loňském roce vydražila u stejné aukční síně i další z nich, která vznikla o rok dříve než tato), více zde.

7 / František Janoušek: Bez názvu, 1933, olej na plátně, 70 x 85 cm  cena: 161 600 EUR, Dorotheum Vídeň 30. 5. 2017

7 / František Janoušek: Bez názvu, 1933,
olej na plátně, 70 x 85 cm
cena: 161 600 EUR, Dorotheum Vídeň 30. 5. 2017

Obraz s vročením 1933 pochází podle informací aukční síně ze soukromé sbírky z Itálie. Na jeho zadní straně se nacházejí dvě kulatá razítka Národní galerie v Praze. Předaukční odhad opět počítal s o mnoho nižší cenou, než které olej v dražbě dosáhl. Jeho horní hranice činila 80 tisíc euro (více zde).

Josef Šíma: Le vide et le vent, kolem 1954, olej na papíře, 153 x 243 cm, cena: 125 000 EUR, Sothebyʼs Paříž 7. 6. 2017

8 / Josef Šíma: Le vide et le vent, kolem 1954,
olej na papíře, 153 x 243 cm,
cena: 125 000 EUR, Sothebyʼs Paříž 7. 6. 2017

Dílo nezvyklých rozměrů i techniky Le vide et le vent (Prázdnota a vítr) byl v Paříži nabízen spolu se dvěma dalšími umělcovými malbami. Nejlépe uspěl obraz Dvojitá krajina (viz výše). Ani tento velkoformátový olej na papíře však nezůstal pozadu. Aukční síň odhadovala jeho maximální cenu na 70 tisíc euro (viz též zde).

František Kupka, Disques et traits noir, 1932,  kvaš, koláž a tužka na papíře, 31,1 x 29,3 cm dosažená cena: 48 750 EUR, Minerva Auctions Řím 11. 5. 2017

9 / František Kupka, Disques et traits noir, 1932,
kvaš, koláž a tužka na papíře, 31,1 x 29,3 cm,
cena: 48 750 EUR, Minerva Auctions Řím 11. 5. 2017

Tato drobná práce na papíře byla vystavena na Kupkově retrospektivě v Guggenheimově muzeu v New Yorku v polovině 70. let. Zakoupena byla roku 1955 sběratelem Georgesem E. Seligmannem přímo z Kupkova ateliéru. Toto je už její třetí prodej v aukci a znamenal opět výrazné navýšení oproti horní hranici odhadní ceny, která činila 25 tisíc euro.

7/ František Kupka, kol. 1908, Les danseuses, kvaš na papíře, 41,5 x 41,5 cm dosažená cena: 42 023 EUR, Christie’s Londýn 3. 3. 2017

10 / František Kupka: Les danseuses, kol. 1908,
kvaš na papíře, 41,5 x 41,5 cm,
cena: 42 023 EUR, Christie’s Londýn 3. 3. 2017

Kvaš s motivem tančících žen byl v majetku londýnské galerie Gimpel Fils, kde byl také v roce 1965 součástí Kupkovy rozsáhlejší výstavy kvaší, akvarelů a uhlových kreseb z let 1899 až 1908. Následnou aukcí přešla do vlastnictví pařížské galerie Karl Flinker, kde byla až do letošního prodeje. Autenticitu díla potvrdil Pierre Brullé. Odhad počítal zhruba s třetinovou cenou.

Šíma Josef

Osm Šímů v jedné aukci

Osm Šímů v jedné aukci

29. listopadu 2023

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

1. září 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021