ART+, all about the art market
February 2023 1744 

Překvapivý Kotík

Sýpka 22. 5. 2016

Na dnešní 42. aukci domu Sýpka v Paláci Žofín se ceny za vydražená díla pohybovaly především na vyvolávacích částkách, ačkoli i zde bylo hodně překvapivých momentů, které si zaslouží větší pozornost. Jedním z nich byl olej Pravoslava Kotíka Deštivý den, který více jak čtyřnásobně překročil své první podání a stal se tak nejdražším dílem aukce.

Kotíkovo výrazné poválečné dílo Deštivý den z druhé poloviny 40. let 20. století se stalo nejdražším vydraženou prací dnešního odpoledne. Celkem pochopitelně se o ně strhnul napínavý souboj mezi zájemci na telefonu a v sále. Výsledná částka se vyšplhala na 300 tisíc korun (všechny částky včetně provize).

Ze zahraničních dražených předmětů je třeba zmínit starožitný stolek ze závodu bratrů Thonetů s názvem Stůl kavárenský No 8350, o který projevili zájem jak tuzemští, tak i zahraniční kupci. Výsledná částka se dostala na 60 tisíc korun, o tento starožitný kus nábytku byl velký zájem a své nové místo nalezl u zahraničního majitele.

Patrný zájem byl také o dvojici lavic z módního salonu, vyrobených kolem roku 1900 ve Vídni. Lavice pocházejí z původního dochovaného zařízení dámského salonu a jejich celková částka se dostala na 222 tisíc korun včetně aukční provize.

Předpokládaný zájem o krajinomalby od Aloise Kalvody se bohužel nenaplnil (více zde), oba oleje nenašly svého nového majitele. Ani v oblasti starožitností a plastik se pro cenný Toaletní stolek Vesna od Dušana Jurkoviče a plastiku od Bohumila Eliáše Jehlan nepodařilo najít kupce. Drobná plastika se tedy přiřadila k zelené variantě od téhož autora, která zůstala také neprodána.

 

Share on Facebook  Print 

Loading...