Deset nejdražších Čapků za 127 milionů

Deset nejdražších děl Josefa Čapka, leden 2023

Díky masivnímu nakupování výtvarného umění v roce 2022 se výrazně změnilo také TOP 10 jednoho z nejvýraznějších představitelů domácí moderny, Josefa Čapka. Loňský aukční rok do něj přispěl hned třemi obrazy včetně toho nejdražšího. 

Naposledy jsme autorovo TOP 10 přinesli v roce 2016, když u European Arts padlo nové autorské maximum ve výši 17,5 milionu korun, které bylo překonáno teprve loni. V součtu tehdy deset nejdražších Čapkových děl stálo 80,66 milionu korun. Nyní je to téměř o 47 milionů více (126,8 milionu korun). Zatímco v roce 2016 se pouze tři obrazy dostaly na částku vyšší než 10 milionů korun, nyní se tak stalo již u devíti z nich. Pomyslná poslední příčka se však této hranici velmi blíží, má hodnotu více než 9,7 milionu korun. O úplně stejnou cenu 9,72 milionu korun se navíc dělí dvě malby (do celkové částky je započítána pouze jedna z nich).  

V sálových a online aukcích se letos objevily celkem čtyři Čapkovy malby. Tři z nich byly draženy opakovaně, jeden obraz se na trhu objevil poprvé. Všechna tři opětovně dražená díla byla v nabídce květnové aukce Galerie Kodl. Na nové autorské aukční maximum dosáhla civilistní malba Chlapec z ulice zobrazující malé dítě s ošetřovatelkou. Obraz z roku 1930 z umělcovy pozůstalosti prošel již před dvanácti lety aukcí u 1. Art Consulting.

Tehdejší cena díla včetně aukční provize byla 3 miliony korun, tedy přesně šestina ceny současné. Jeho vyvolávací cena v květnové aukci činila 4,8 milionu, nový majitel za něj nakonec vydal 18 milionů korun včetně aukční provize, tedy o necelých 500 tisíc korun více než byla hodnota předcházejícího Čapkova aukčního rekordu z roku 2016. Ten šest posledních let let držel předválečný obraz V červnu (Kraj).

 
Josef Čapek: Zátiší s květinami (Květiny v modré váze), 1922, olej na plátně, 51 x 58,5 cm, Aukce obrazů U Národní galerie 12. 12. 2022 (online), cena: 9 120 000 Kč  
Josef Čapek: Zátiší s květinami (Květiny v modré váze), 1922,
olej na plátně, 51 x 58,5 cm,
Aukce obrazů U Národní galerie 12. 12. 2022 (online),
cena: 9 120 000 Kč
 

Cenu vyšší než 10 milionů korun zaznamenalo loni také plátno Touha z válečného období, které se na trhu objevilo dokonce už počtvrté. Od prvního prodeje v roce 2014, kdy stálo něco málo přes 2 miliony korun, se loni posunulo až k poněkud překvapivé cenovce 10,9 milionu korun. Předaukční odhad přitom počítal s maximální částkou kolem 8 milionů korun. Poslední opakovaný prodej Myslivci v polích do nového TOP 10 nezasáhl a skončil na částce 3,24 milionu korun. 

V listopadu s více než desetimilionovou částkou doplnil předcházející dva obrazy u téže aukční síně ještě Hoch v červeném svetru, malba z počátku 30. let navazující na nálady a témata spojená s dětskými ilustracemi, kterým se Čapek v tomto období věnoval. Vystoupala ze 3,6 až na 10,32 milionu korun.

Aby byl výčet Čapkových loňských nabídek a prodejů maleb kompletní, je nutné zmínit dražbu obrazu Zátiší s květinami (Květiny v modré váze) u čistě internetového aukčního domu Aukce obrazů U Národní galerie, o němž jsme psali před aukcí. Zájemci na nově objevený obraz s vyvolávací cenou 1,68 milionu korun včetně provize v prosinci čile přihazovali již dlouhou dobu před ukončením aukce. Nakonec se jeho cena vyšplhala na konečnou sumu 9,12 milionu korun, nejlepší výsledek v historii domácích internetových aukcích.   

V případě osmi z jedenácti níže uvedených obrazů jde o prodeje z posledních čtyř let. 

Z původního TOP 10 v tom nynějším zůstaly pouze tři obrazy.

 

TOP 10 Josefa Čapka 

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikostní poměry rozměrů obrazů zhruba odpovídají skutečnosti.

 

 

1/
Josef Čapek: Chlapec z ulice, 1930,
olej na plátně, 90 x 48  cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 18 000 000  Kč 
 
 

 

2/ 
Josef Čapek: V červnu (Kraj), 1938,
olej na plátně, 51 x 150 cm,
European Arts Investments 6. 3. 2016,
cena: 17 512 200 Kč 
 
 

 

3/
Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 1916,
olej na plátně, 70 x 52 cm,
Galerie Art Praha 23. 9. 2007,
cena: 14 160 000 Kč 
 
 
 
4/
Josef Čapek: Dva chlapi, 1924,
olej na plátně, 80 x 62 cm,
Galerie Kodl 2. 12. 2018,
cena: 13 920 000 Kč
 
 
 
5/
Josef Čapek: Červený motocykl, 1937,
olej na plátně, 53 x 76 cm,
Galerie Kodl 1. 12. 2019,
cena: 13 440 000 Kč
 
 

 

6/ 
Josef Čapek: Koupel nohou, 1921,
olej na plátně, 72 x 45 cm,
Galerie Art Praha 30. 9. 2006,
cena: 10 974 000 
 
 
 
7/
Josef Čapek: Touha, 1939,
olej na plátně, 47 x 56 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 10 920 000 Kč
 
 

 

8/
Josef Čapek: Děvčata jdou pro mléko, 1933,
olej na plátně, 70 x 45 cm,
Galerie Kodl 2. 12. 2018,
cena: 10 800 000 Kč
 
 

 

9/
Josef  Čapek: Hoch v červeném svetru, 1931,
olej na plátně, 80 x 41 cm,
Galerie Kodl, 27. 11. 2022,
cena: 10 320 000 Kč
 
 

 

10-11/
Josef  Čapek: Koupání v Oravě, 1930,
olej na plátně, 60 x 50 cm,
Galerie Kodl, 27. 5. 2018,
cena: 9 720 000 Kč
 
 
10-11/
Josef  Čapek: Střelená vrána, 1936,
olej na plátně, 68 x 42 cm,
Galerie Kodl, 29. 11. 2020,
cena: 9 720 000 Kč
 

Související články

Historické top 10 českých aukcí (duben 2024)

Historické top 10 českých aukcí (duben 2024)

Druhé dílo přes sto milionů

Jako druhý obraz v historii českých aukcí překonal hranici sto milionů korun olej Početí/ Danae od Františka Kupky. S cenou 126,5 milionu korun se stal nejdražším obrazem tuzemského trhu a také nejdražším Kupkovým dílem prodaným na českých aukcích.

22. dubna 2024
Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun

Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun

TOP 10 Františka Muziky

Za posledních několik let se TOP 10 Františka Muziky zcela proměnilo. Pouze s jedinou výjimkou se v něm nyní nacházejí díla zakoupená na aukcích od roku 2018. Loni se Muzika také dostal mezi nejúspěšnější umělce na aukcích, patřilo mu sedmé místo v ř...

8. dubna 2024
Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<