May 2020 916

Od Mánesa po Mařákovce

Výstava umění 19. století v Galerii Kodl

Galerie Kodl do půlky prázdnin vystavuje reprezentativní kolekci umění dlouhého 19. století, od Josefa Mánesa po žáky Julia Mařáka. Výstava je současně první ochutnávkou z chystané podzimní aukce galerie. Mezi nejdražší položky patří díla Jakuba Schikanedera, Antonína Slavíčka a Václava Brožíka.

Václav Brožík: Dívka v řepném poli / Motiv z Roztok, 1899, olej na plátně, 81 x 65 cm / 89 x 65 cm, vyvolávací cena: 1 600 000 Kč (+ 20% provize), vlevo obraz nabízený Galerií Kodl, vpravo obraz ze sbírky Západočeské galerie v Plzni

Václav Brožík: Dívka v řepném poli (Motiv z Roztok), 1899,
olej na plátně, 81 x 65 cm / 89 x 65 cm, vyvolávací cena: 1 600 000 Kč (+ 20% provize),
vlevo obraz nabízený Galerií Kodl, vpravo obraz ze sbírky Západočeské galerie v Plzni

Od Václava Brožíka bude galerie nabízet historizující portrét Poprsí šlechtice ze sbírky Jindřicha Waldese (500 tisíc korun, vyvolávací ceny jsou uváděny bez 20% aukční provize) a dosud neznámou malířskou skicu Dívka v řepném poli k zamýšlenému obrazu Motiv z Roztok. Obraz je variantou malby, která je ve sbírce Západočeské galerie v Plzni a která je aktuálně vizuálním motivem výstavy Od práce k zábavě, Podoby volného času v umění 19. století. Oba obrazy jsou takřka identické, liší se jen ve velikosti plochy pole v popředí. Malířsky propracovanější se jeví nyní nabízený obrazy, který bude startovat na částce 1,6 milionu korun.

Jakub Schikaneder: Tramvaj v pražské ulici, 1900–1910, olej na plátně, 62 x 74 cm, vyvolávací cena: 4 000 000 Kč (+ 20% provize)

Jakub Schikaneder: Tramvaj v pražské ulici, 1900–1910,
olej na plátně, 62 x 74 cm, vyvolávací cena: 4 000 000 Kč (+ 20% provize)

Od Jakuba Schikanedera je na výstavě k vidění obraz Tramvaj v pražské ulici, který je zajímavým spojením malířova charakteristického staropražského nokturna s moderním dopravním prostředkem. Byť na počátku 20. století jezdila tramvajová linka od Prašné brány přes Staroměstské a Mariánské náměstí do Křížovnické ulice a jiná z Malostranského náměstí přes Karlův most, jde patrně o fantazijní výjev, neboť zachycenou scenérii nelze přesně identifikovat. Aukcemi dosud prošla jediná Schikanederova tramvaj, před devíti lety se obraz Nábřeží s tramvají na aukci Dorothea prodal za 2,64 milionu korun (včetně provize). Představovaný obraz bude na podzim startovat rovnou na 4 milionech korun.

Antonín Slavíček: Jaro, 1897
Antonín Slavíček: Jaro, kolem 1897,
olej na plátně, 74 x 55 cm,
vyvolávací cena: 2 800 000 Kč

Z děl Mařákových žáků je nejzajímavější obraz Jaro od Antonína Slavíčka. Malba zachycuje Zákolanský potok a hráz Okořského rybníka, kam žáci Mařákovy krajinářské speciálky v 90. letech pravidelně jezdili malovat. Jistou zajímavostí je, že takřka identický motiv od Slavíčkova mladšího spolužáka Otakara Lebedy byl před osmi lety dražen v Dorotheu. Obraz Hráz okořského rybníka se na podzim 2012 prodal za tehdy rekordních 720 tisíc korun. Minimální podání v případě Slavíčkova obrazu bude 2,8 milionu korun.

Na výstavě jsou celkem k vidění více než tři desítky obrazů a prací na papíře, přičemž výběr z českého umění doplňuje i několik francouzských autorů. Z dalších vyhledávaných autorů umění přelomu 19. a 20. století si zaslouží zmínku ještě aspoň obrazy Tritoni a najády v příboji od Beneš Knüpfera (400 tisíc), U hadačky od Gabriela von Maxe (500 tisíc), Upír od Jaroslava Panušky (450 tisíc) nebo Dvorce od Jindřicha Pruchy (1,3 milionu korun). Výstavu je možné navštívit od úterý do čtvrtka, od 10 do 18 hodin, až do 25. července.