Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou se představuje téměř metrový model Karla Malicha. Na autorský rekord by mohli dosáhnout také Dalibor Chatrný nebo Eduard Antal.

Jarní dražební sezónu otevře aukční síň Etcetera Art v sobotu 27. dubna a zájemci se budou moci zúčastnit jak osobně, tak telefonicky nebo přes on-line portál LiveBid. Prvních pětadvacet položek patří k charitativní aukci. Následující stovka děl pak pokrývá většinu československých uměleckých tendencí od padesátých po nultá léta. Ve výběru nechybí ani nejsoučasnější výtvarné práce generace devadesátých let. Poslední část dražební nabídky je zaměřena výhradně na grafické techniky.

STUDIE K RELIÉFU Z VYSOKOŠKOLSKÝCH KOLEJÍ V PLZNI-LOCHOTÍNĚKarel Malich: Studie k reliéfu, 1976-78,
pozinkovaný drát, papír, tužka, karton na sololitu, 38 x 87 x 5 cm
Etcetera Art 27. 4. 2024
vyvolávací cena: 2 500 000 Kč (+ 24% provize)


Největší pozornost na sebe poutá schvalovací studie k velkoformátovému reliéfu od Karla Malicha. A to nejen rekordní vyvolávací cenou, ale i genezí celé realizace. Dražený objekt z pozinkovaného drátu na kartonu a sololitu je asi čtvrtinovým modelem k definitivě, která kdysi zdobila menzu pro mediky na vysokoškolských kolejí v Plzni-Lochotíně. Třímetrový reliéf z konce sedmdesátých let byl dlouho nezvěstný, než se jej v roce 2015 podařilo nalézt v tehdejších kancelářích autoškoly, která v objektu sídlila. Jako neidentifikovaný mobiliář sloužil mimo jiné jako šatní věšák. Od léta 2016 je dílo umístěno v pracovně rektora Západočeské univerzity v Plzni.

Osazení originálu předcházela řada úkonů včetně „programového“ povolení, k němuž byl využit právě tento nabízený model, jak dokládá razítko dobového arbitra Českého fondu výtvarných umění nad pravým dolním rohem sololitové podložky, s datací 1978. Výtvarný experimentátor Karel Malich do reliéfu shrnul svou osobitou představu o člověku jako součásti hmotného i myšlenkového proudění, které může mít svou liniovou či obrysovou formu. Plastický efekt prostupování dimenzí naznačil například v drátech, vyrůstajících a zase se nořících do podložky, nebo dvakrát odstupňovanou zvlněnou „krajinou“ při spodním okraji modelu.

Žádná jiná varianta této konkrétní skici není momentálně známá, natož dostupná, a do sobotní aukce půjde jako Malichova absolutní aukční jednička, neboť na vyšší částce žádné autorovo dílo ještě nikdy nezahajovalo. U Etcetera se bude startovat na 2,5 milionu korun, což při započtení provize znamená 3,1 milionu korun. Již první příhozy by se vyrovnaly momentálně platnému rekordu, čtyři roky starému prodeji drátěné plastiky Mrak u Aukčního domu Sýpka za téměř 3,2 milionu korun. Velké závěsné či nástěnné objekty se subtilní konstrukcí lanek a drátů jsou jedněmi z nejvyhledávanějších ukázek Malichovy tvorby. Nicméně sběratelé poptávají téměř všechny autorovy práce napříč technikami, vždyť na trhu již minimálně čtrnáctkrát padla částka nad jeden milion korun a čtyřikrát dokonce nad dva miliony korun (vše vč. provize).

MAGNETICKÉ SKŘÍNĚDalibor Chatrný: Magnetické skříně, 1971-72,
magnety, ferity, kov, plexisklo 49,5 × 60 × 15 cm, 51,5 × 30 × 15 cm, 
Etcetera Art 27. 4. 2024
vyvolávací cena: 550 000 Kč (+ 24% provize)

Na o něco nižších hladinách, statisícových, se u Etcetera pohybuje další přibližně desítka položek. Například kompozičně provázaný objekt tří plexiboxů s názvem Magnetické skříně od Dalibora Chatrného pořadatelé nacenili na 682 tisíc korun (vč. provize), což je o dvaadvacet tisíc korun více než hodnota aktuálního nejdražšího díla, malby Noc, den  prodané před dvěma lety u 1. Art Consulting. Do nadcházející dražby byla vybrána ukázka Chatrného uměleckého experimentu z počátku sedmdesátých let, v němž zpracovával své tehdy oblíbené téma magnetismu v interakci s člověkem. Koncept ryze přírodního jevu propojil s lidskou kreativitou a výsledkem byly umělecké fotografie, kresby nebo, jako v tomto případě, prostorové objekty.

POCTA HUDBĚEduard Antal: Pocta hudbě, 1982,
malba a sádra na sololitu, 92 x 92 cm,
Etcetera Art 27. 4. 2024
vyvolávací cena: 230 000 Kč (+ 24% provize)

Relativně vysoko míří i malba na sololitu slovenského výtvarníka a pedagoga Eduarda Antala Pocta hudbě. Téměř metrové dílo se zajímavě profilovaným povrchem z vrstvené a do požadovaných reliéfních tvarů ohlazované sádry zapadá do jednoho z autorových nejsilnějších období, konce 70. a počátku 80. let. Geometrickou tvarovou stylizací se Antal zabýval téměř celou svou uměleckou kariéru. Počátkem 60. let začínal abstrahovanými krajinami a městskými zátišími, později se přiklonil až k minimalismu, ikonografickému i koloristickému, v němž hlavní roli hrála samotná plocha díla. Od roku 1968 byl jedním z prvních členů Klubu konkrétistů a výrazně se zapsal i do slovenského vysokého školství, neboť dlouhá léta působil na Fakultě architektury a pozemního stavitelství v Bratislavě.

Antalovy práce se draží jak na Slovensku, tak v Česku spíše výjimečně v různých cenových hladinách. Tisky za nižší desítky tisíc korun, reliéfní malby za částky kolem 150 tisíc korun. Avizovaná vyvolávací částka Pocty hudbě, přes 285 tisíc korun vč. provize, patří k těm nejvyšším, aspirujícím na autorské maximum. Zatím nejdražší prodej eviduje bratislavská aukční síň Soga před necelými šesti lety, kdy Antalova Večerní hvězda uspěla za nečekaných 7,5 tisíce eur na kladívku (orientačně téměř 230 tisíc korun vč. provize). Tuzemský rekord momentálně drží Kompozice s modrým čtvercem za 204 tisíc korun z před čtyř let (1. Art Consulting).

HLAVAZdeněk Placr: Hlava, 1955,
bronz, v. 31,5 cm,
Etcetera Art 27. 4. 2024
vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 24% provize)

Dalším spíše raritním účastníkem obchodu s uměním bude v sobotu multižánrový sochař a výtvarník Zdeněk Palcr. Významná osobnost druhé poloviny 20. století a přední člen skupiny Máj 57 má už stabilní místo v expozicích o sochařství či užitém umění, ale na aukcích je téměř neviditelný. Palcrových plastik bylo v nabídce předchozích dvou dekád asi dvacet, občas se objeví ukázka i jeho originální plakátové tvorby. Dražená Hlava patří k sochařovým variacím na stěžejní téma lidské figury, ať už kubizující nebo abstrahované. Motiv hlavy, torza nebo celé figury zpracovával v rámci své ateliérové práce v různých materiálech a měřítkách, od skic a modelů až po definitivy.

U Etcetera nabízená položka je z bronzu se signaturou a datací k roku 1955, bez dalších podrobností o odlitkové sérii. Palcrova Hlava bude zahajovat na 186 tisících korunách, což je o něco výše než prodejní výsledky podobných realizací v minulých letech. Přes 200 tisíc korun se doposud přehoupla jen jedna Palcrova položka, před deseti lety u Aukčního domu Sýpka. Tehdy černě patinovaná sádra Hlava (1959) zaujala sběratele za 216 tisíc korun, více než 3,5 násobek vyvolávací částky.

TŘI STROMYAlena Kučerová: Tři stromy, 1981,
plechová matrice, 54 x 77 cm,
Etcetera Art 27. 4. 2024
vyvolávací cena: 380 000 Kč (+ 24% provize)


Pořadatelé si již tradičně dávají záležet na důstojném zastoupení umělkyň. V rámci své jarní dražební nabídky představí například Alenu Kučerovou hned třikrát. Jejím charakteristickým způsobem perforovanou a dotvořenou plechovou matrici s názvem Tři stromy předkládají za více než 471 tisíc korun. S ohledem na velké úspěchy z předchozích měsíců (Pilování za 806 tisíc korun) lze předpokládat další autorčin zajímavý prodejní výsledek.

Dalším příkladem Kučerové autentické metody práce s plochou, otvorem a bodem je i celkem nedávná Kresba VII (2016), v níž kovový hmotný nosič vyměnila za papírový karton ze 60. let. Takto pozdní díla se na trhu objevují spíše minimálně, takže vyvolávací cena, přes 272 tisíc korun, je adekvátně vysoká. O řád níže se bude dražit autorčin malosériový lept Bez názvu ze 60. let za nižší desítky tisíc korun.

Na loňský hvězdný úspěch s Kadeřnickým salonem by pořadatelé jistě rádi navázali i v sobotu, kdy půjde do aukce textilní objekt Mileny Dopitové Slunce nesvítí jen tak. Solární terč vystavila naposledy před dvěma lety a pokud najde kupce, půjde teprve o její pátý dražební výsledek vůbec. Startovat bude na necelých 236 tisících (vše vč. provize).


Související články

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<