July 2020 816

Zrzavý za 3 miliony a drahé sochy

Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Zahradní aukce společnosti Arthouse Hejtmánek v úterý odpoledne přilákala více než stovku dražitelů a zájemců o trh s uměním. Nového majitele našly téměř čtyři pětiny ze 189 nabízených uměleckých děl a starožitností, dohromady za 24,6 milionu korun. Za více než milion korun se prodaly čtyři obrazy, pět desítek položek bylo draženo za částky nad sto tisíc korun.

Jan Zrzavý: Loďky v přístavu, 1929
Jan Zrzavý: Loďky v přístavu, 1929,
tempera na překližce, 27 x 35 cm,
cena: 3 224 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

"Z dosažených výsledků máme radost, je vidět, že lidem klasické aukce chyběly," komentuje Tomáš Hejtmánek. "Krom dražitelů na zahradě, jsem měli dalších dvěstě zájemců na internetu. Jediné, kde bylo možné pozorovat vliv současné mimořádné situace, byl menší počet dražitelů ze zahraničí," dodává.

Nejdražší položka aukce, tempera Jana Zrzavého Loďky v přístavu z roku 1929 se prodala s výrazným nárůstem z necelých 2 milionů na 3,2 milionu korun. Ještě více se přihazovalo na dvě nabízené Zrzavého práce na papíře: Akvarel Benátky z roku 1962 vystoupal z 80 tisíc na 198 tisíc a drobný mužský akt Koupel z roku 1929 vylétl z 31 tisíc na 223 tisíc korun.

Ludwig Meckleburg: Benátky ve večerním světle, 1849
Ludwig Meckleburg: Benátky ve večerním světle, 1849,
olej na plátně, 99,5 x 139 cm,
cena: 1 178 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Dalšími milionovými položkami byly Kytice na Otavě od Václava Špály (1,61 milionu), Jihočeská krajina od Karla Černého (1,05 milionu) a benátská veduta od německého krajináře 19. století Ludwiga Mecklenburga (1,18 milionu korun). Posledně jmenovaný obraz startoval na o třista tisíc nižší částce, podle Hejtmánka však šlo o dílo s ještě vyšším cenovým potenciálem.

Novým výrazným autorským rekordem je cena 744 za ranou mramorovou sochu Emanuela Kodeta Tvá láska, ženo, drtí. Předchozí umělcovo aukční maximum bylo zhruba třetinou této částky. Symbolistní sochu mladíka drceného obřím balvanem s ženskou tváří Kodet vytvořil v roce 1908 jako diplomovou práci v ateliéru Stanislava Suchardy.

Emanuel Kodet: Tvá láska, ženo, drtí, 1908
Emanuel Kodet: Tvá láska, ženo, drtí, 1908,
slivenecký mramor, 84 x 85 x 50 cm,

cena: 744 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Za vyvolávací cenu necelých půl milionu korun se prodalo rozměrné plátno Salome od Abrahama Godyna, vlámského malíře, který byl spoluautorem freskové výzdoby Zámku Troja. Další nabízené práce starých mistrů zůstaly nevydraženy.

Velice kvalitní byla nabízená kolekce prací na papíře a sběratelé to náležitě ocenili. Vedle zmiňovaných prací Jana Zrzavého se nejvíce bojovalo o koláže Emila Filly ze začátku 30. let. Nabízeno bylo celkem sedm dvojic koláží, které shodně startovaly na necelých 25 tisících korun. Tři soubory se prodaly za částky od 397 tisíc do 446 tisíc, zbývající čtyři byly draženy v rozmezí od 161 tisíc do 236 tisíc korun. Dohromady tento soubor stál více než 2 miliony korun.

Na 198 tisíc a 298 tisíc korun vystoupaly dvě perokresby Josefa Šímy z 20. let. Ze 223 tisíc korun našla kupce slavná grafika Modráček od Vojtěcha Preissiga a bojovalo se také o dvě kresby Ilji repina, které se shodně prodaly za 124 tisíc korun.

Emil Filla: Zátiší, 30. léta
Emil Filla: Zátiší (2 listy), 1930-32,
akvarel a koláž na papíře, 16,3 x 17,7 cm a 15 x 18,8 cm,
cena: 396 800 Kč, Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Z poválečného umění je třeba zmínit pastel Adolfa Borna Cestou z ráje z roku 1996, který se prodal se stotisícovým nárůstem za konečných 422 tisíc korun. Nejvyšší autorskou aukční cenou za poslední tři roky je částka 446 tisíc korun za chiasmáž Smích vesmíru z roku 1975 od Jiřího Koláře. Druhý nabízený Kolář, chiasmáž Košilka z roku 1973 se prodal za 198 tisíc korun.

Tradičně silný je Arthouse Hejtmánek silný v kategorií soch a starožitností. Z nabízených plastik se za více než sto tisíc korun vedle Kodetova mramoru prodaly ještě bronzy od Břetislava Bendy, Ladislava Šalouna (shodně 236 tisíc), Emila Antoinea Bourdella (136 tisíc) a Otto Gutfreunda (118 tisíc korun.) Dřevěná socha Tvůrce a jeho sestra bolest od Františka Bílka se prodala za 260 tisíc korun, téměř dvojnásobek minimálního podání.

Chebský kabinet, kolem 1700
Chebský kabinet, kolem 1700,
černěná hruška, lípa, borovice, javor, švestka 49 x 51,5 x 28 cm,
cena: 409 200 Kč, Arthouse Hejtmánek 7. 7. 2020

Ze starožitností nejvíce zaujal raně barokní chebský kabinet, který se prodal s výrazným nárůstem za 409 tisíc korun, což je současně zatím nejvyšší cena v této kategorii v letošním roce. Velkým překvapením pak byl nárůst vitríny Tulipán od Jindřicha Halabaly z 43 tisíc na 347 tisíc korun. Před pěti lety se na aukci Arthouse Hejtmánek stejná vitrína z produkce UP závodů prodala za třetinovou částku, což dosud bylo Halabalovo aukční maximum.

Úspěchem jsou rovněž částky 161 tisíc a 236 tisíc za drobnou kubistickou keramiku Pavla Janáka nebo 211 tisíc za biedermeieorový šicí stolek a 161 tisíc korun za bohatě vyřezávaný barokizující rám.