Ambiciózní poválečné umění v Londýně

Poválečné a současné umění, Londýn 12. - 13. 2. 2014

Uplynunulý týden v Londýně proběhly první letošní velké večerní aukce poválečného a současného umění. Sotheby´s i Christie´s představily tentokrát velmi bohatou a ambiciózní aukční nabídku. Oba aukční domy mohou být nakonec velmi spokojeny, neboť prodeje naplnily, a v Christie´s dokonce překonaly, již tak velká očekávání. Můžeme tak říci, že trh poválečného a současného umění stále roste.

Sotheby`s 12. 2. 2014 / dražba obrazu Gerharda Richtera Wand (806)

Sotheby`s 12. 2. 2014 / dražba obrazu Gerharda Richtera Wand (806)/
cena: 17 442 500 GBP

Nejprve dražili sběratelé u aukčního domu Sotheby´s. Vybírat mohli z materiálu, který byl z velké části v aukci představen poprvé (více zde). Nového majitele našlo více než 82 procent z nabízených 57 položek. Celkový výnos (88 milionů liber, včetně aukční provize) se pohyboval zhruba uprostřed předaukčních odhadů (68,5-93 mil. liber, aukční odhady jsou uváděny bez aukční provize).

Nejexponovanějším dílem bylo Richterovo abstraktní plátno Wand. Dražitelé patřičně ocenili jeho zajímavou výstavní historii (jde o klíčové dílo mnoha Richterových výstav) a s výslednou částkou 17,4 mil. liber jej vynesli na pozici malířova třetího nejdražšího díla. Výrazně nad předaukční odhad (5-7 mil. liber) se dostal i monumentální obraz Cy Twomblyho Untitled (Rome), u něhož se zájemci zastavili až na částce 12,2 mil. liber. Tato částka ovšem neznamenala rekord za umělcovu malbu; jeho celkově nejdražším dílem stále zůstává Poem to the Sea, vydražená loni v listopadu v New Yorku (21,7 mil. dolarů). Další úspěšně nabízené plátno, Mao Andyho Warhola, přineslo skoro dvacetinásobek (7,6 mil. liber) částky, kterou za něj zájemce zaplatil v aukci před čtrnácti lety (421 500 liber).

Francis Bacon: Portrait of George Dyer Talking / 1966 / olej na plátně / 198 x 147 cm / Christie`s 13. 2. 2014
Francis Bacon: Portrait of George Dyer Talking / 1966 / olej na plátně / 198 x 147 cm / Christie`s 13. 2. 2014 / 42 194 500 GBP

Ještě o něco úspěšněji skončil večer u konkurenčních Christie´s. Celkový výnos se u nich vyšplhal na 124,2 mil. liber, což je výrazně více než horní hranice předaukčního odhadu (87-107,5 mil. liber). Osm z nabízených 48 položek sice nenašlo nového majitele, ale padlo hned sedm rekordů a výnos byl druhým nejvyšším v historii evropských aukcí poválečného a současného umění.

Nejdražším dílem večera se stal rekordní Portrait of George Dyer Talking Francise Bacona (42,2 mil. liber), což představuje nejvyšší cenu zaplacenou za jednotlivý Baconův panel. Naposledy, když bylo dílo v roce 2000 draženo, prodalo se za 6,6 milionu dolarů. Baconův cenový rekord od loňska drží triptych Three Studies of Lucian Freud (142,4 mil., zde).

Cy Twombly:  Untitled (Rome)/ 1964 / kombinovaná technika na plátně / 206 x 253 cm / vydraženo za 12 178 500 GBP
Cy Twombly: Untitled (Rome) / 1964 / komb. technika na plátně / 206 x 253 cm / Sotheby`s 12. 2. 2014 / 12 178 500 GBP

V mezích předaukčního odhadu byla vydražena dvoudílná plastika Jeffa Koonse Cracked Egg (Magenta) (obrázek zde), za kterou nový majitel zaplatil více než 14 milionů liber. Z nabízené skupiny děl Young British Artists stojí za zmínku rozporuplné výsledky Damiena Hirsta. Hirstem osobně darované plátno Mickey zobrazující Mickeyho Mouse v abstraktní podobě, jehož výnos byl určen nadaci Kids Company, se prodalo za úctyhodných 902 500 liber, což je téměř dvakrát více než horní hranice předaukčního odhadu (300-500 tisíc liber). Na druhou stranu jeho dvojice býčích hlav naložených ve formaldehydu Adam and Eve (Breaking Open the Head) zůstala nevydražena. Dražitelé se zastavili na částce 380 tisíc liber, a tudíž nepřekročili ani minimální cenu stanovenou prodávajícím (aukční odhad činil 500–700 tisíc liber).

Andy Warhol:  Mao/ 1973 / olej na plátně / 127 x 106,6 cm / vydraženo za 7 586 500 GBP
Andy Warhol: Mao / 1973 / olej na plátně / 127 x 106,6 cm / Sotheby`s 12. 2. 2014 / 7 586 500 GBP

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014