Rekordní Francis Bacon

Baconův triptych se prodal za 142 milionů dolarů

Triptych Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda se na úterní večerní aukci Christieʼs prodal za rekordních 142,4 milionu dolarů. Jde o historicky nejvyšší cenu za umělecké dílo zaplacenou v aukci.

Francis Bacon
Francis Bacon: Tři studie Luciana Freuda / 1969 / olej, plátno / á 198 x 147,5 cm / cena: 142 405 000 USD

Trojice velkoformátových pláten zachycuje Baconova přítele a souputníka malíře Luciana Freuda sedícího na židli. Obrazy vznikly v roce 1969 a na aukční trh se nyní dostaly poprvé. Baconův galerista je v 70. letech prodal samostatně. Opětovně je spojit se podařilo až po dvaceti letech, kdy kupec pravého portrétu, žijící v Římě, vykoupil zbývající dvě malby ze soukromých sbírek v Paříži a Japonsku.

Předaukční odhad počítal s částkou nad 85 milionů dolarů (bez aukční provize) a na této ceně také dražba startovala. Dosavadní, pět let starý rekord za jiný Baconův rozměrný triptych byl 86,2 milionu dolarů. Cena na sále se nakonec vyšplhala na 127 milionů dolarů, včetně provize tedy na 142,4 milionu dolarů. Kupcem byl newyorský galerista William Acquavella zastupující neidentifikovaného sběratele.

Dosažená částka je nejen Baconovým autorským rekordem a nejvyšší cenou za dílo poválečného umění, ale současně i nejvyšší cenou za jakékoliv umělecké dílo zaplacenou v aukci. Předchozí, rok starý rekord obrazu Výkřik od Edvarda Muncha obraz překonal o víc jak 20 milionů dolarů (zde).

Pokud zohledníme inflaci, zůstává nejdražším dílem prodaným v aukci nadále Portrét Dr. Gacheta od Vincenta van Gogha, který byl v květnu 1990 vydražen za 82,5 milionu dolarů. To v dnešních cenách (k září 2013) odpovídá částce 149,5 milionu dolarů. Více o podivných osudech tohoto obrazu v samostatném článku (zde).