Barvitius za 4 miliony

European Arts 11. 12. 2018

Zájem o ojediněle nabízené práce Viktora Barvitia se na úterní aukci European Arts potvrdil. Obraz Květinový trh na Place de la Madeleine se prodal za rekordní 4 miliony korun, o půl milionu dráž, než byla horní hranice odhadu. Aukce dohromady vynesla 15,7 milionu korun při 63% úspěšnosti.

Viktor Barvitius: Květinový trh na Place de la Madeleine, 1865-67 olej na plátně, 59 x 80,5 cm cena: 3 968 000 Kč European Arts 11. 12. 2018

Viktor Barvitius: Květinový trh na Place de la Madeleine, 1865-67,
olej na plátně, 59 x 80,5 cm,
cena: 3 968 000 Kč, European Arts 11. 12. 2018

Květinový trh na Place de la Madeleine (více zde) byl na domácím trhu ojedinělou nabídkou a sběratelé to dobře vycítili. Jeho cenu po delší licitaci vytáhli až na 3,2 milionu na kladívku, což se s připočtením aukční provize rovná téměř 4 milionům korun. Předchozí Barvitiovo aukční maximum bylo jen něco málo přes půl milionu korun. Vysoký nárůst je dán kvalitou a rozměry nabízeného díla a také tím, že se umělcovy malby na trhu objevují velmi zřídka. Doposud jich prošlo aukcemi pouze kolem deseti. Obraz se tak zařadil mezi nejdražší díla 19. století vydražená v tomto roce po bok děl Jakuba Schikanedera (V měsíčním svitu, Tiché moře) a Václava Brožíka (Děti v lese).

Za milionové částky byly dále draženy obrazy Václava Radimského (1,86 milionu), Emila Filly (1,8 milionu) a Otakara Kubína (1,43 milionu korun). Hranici sta tisíc korun překonalo dalších čtrnáct položek, nejen obrazů ale také několik kreseb a prací na papíře. Většina cena se pohybovala v rámci předaukčních odhadů.

Karel Černý: Dva chlapi, 1947

Karel Černý: Dvamuži u stolu, 1947,
pastel na papíře, 63 x 50 cm,
cena: 495 200 Kč, European Arts 11. 12. 2018

Z prací na papíře se nejdráže prodal rozměrný pastel Dva muži u stolu od Karla Černého. Práce z roku 1947 našla nového majitele za 595 tisíc korun. Odhad zněl na 500 až 700 tisíc korun, i tak tšak jde o třetí nejvyšší cenu za Černého pastel. Předaučkní odhad naopak těsně překonala metr dlouhá tušová kresba Krajina od Obřic od Emila Filly, která se prodala za necelých 150 tisíc korun. Z poválečného umění byly dále za vysoké částky draženy práce Josefa Vyleťala (422 tisíc), Josefa Jíry (335 tisíc) či Vlastimila Beneše (285 tisíc korun).

Rekordní Václav Boštík a nástup Zorky Ságlové

1. Art Consulting CZ 10. 3. 2024

Na letošní první aukci 1. Art Consulting se prodaly více než tři čtvrtiny nabízených položek a souhrnný obrat přesáhl 48 milionů korun. Kategorii obrazů ovládla malba Václava Boštíka za rekordních téměř 6,6 milionu korun. Pestře zastoupeny byly i dal...

14. března 2024
Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

7. března 2024

Černý Karel

Obrazy, starožitnosti i knihy

Obrazy, starožitnosti i knihy

16. prosince 2015

Filla po deseti letech

Filla po deseti letech

22. prosince 2014

Nejdražší bar

Nejdražší bar

16. prosince 2013