Art+Antiques Filla po deseti letech

Galerie Art Praha 29. 11. 2014

Obraz Emila Filly Zátiší se sokolem z roku 1930, titulní dílo aukce Galerie Art Praha, která se konala poslední listopadovou sobotu v pražském hotelu Hilton, se prodal za 10,8 milionu korun (ceny jsou uváděny včetně provize). Za více než milion korun byly draženy ještě tři další malby, 25 děl překonalo hranici sta tisíc korun. Celkový obrat aukce činil 29,1 milionu korun, přičemž nového majitele našlo 43 procent z bezmála 380 nabízených obrazů, prací na papíře a soch.

Emil Filla: Zátiší se sokolem a podnosem / 1930 olej, písek na plátně / 73 x 98 cm / cena: 10 800 000 KčEmil Filla: Zátiší se sokolem a podnosem / 1930 / olej, písek na plátně / 73 x 98 cm / cena: 10 800 000 Kč

Fillův obraz, který původně patřil Adolfu Hoffmeisterovi, poté Jaroslavu Borovičkovi a řadu let visel v kanceláři ředitele Národní galerie Jiřího Kotalíka, se na trh vrátil po deseti letech (více o nabízených dílech zde). V dubnu 2004 byl na aukci stejné aukční síně vydražen za 3,4 milionu korun, což tehdy byla druhá nejvyšší cena za Fillovo dílo. Nyní obraz startoval na necelých 7 milionech korun a v žebříčku nejdražších malířových obrazů dosažená cena stačí až na 12. příčku.

Dalšími milionovými díly byly práce Karla Černého (3,36 milionu), Bohumila Kubišty (1,68 milionu) a Josefa Lieslera (1,08 milionu korun). I Lieslerovo Lovecké zátiší, malířovo stěžejní rané dílo, bylo v minulosti již jednou draženo, v říjnu 2011 se prodalo ještě o 180 tisíc korun dráž.

Zdeněk Sklenář: Ulice / 1948Zdeněk Sklenář:
Ulice / 1948 / olej, tuš na plátně / 22 x 25 cm
cena: 792 000 Kč

Nejvýraznější nárůst zaznamenal Sedící akt od Jiřího Karse, který se dostal z motivačních 30 tisíc až na 240 tisíc korun. S ohledem na předchozí prodeje malířových obrazů i dobrou provenienci díla – restituce Borovičkovy sbírky z Oblastní galerie Liberec – nelze hovořit o překvapení. Větším úspěchem jsou v tomto směru nárůsty ze 102 na 216 tisíc za zátiší Vladimíra Sychry a z 54 na 132 tisíc korun za dívčí portrét od Ludmily Jiřincové, byť díla obou byla již dražena i za vyšší částky. Úspěchem je rovněž cena 792 tisíc korun za drobný obraz Ulice od Zdeňka Sklenáře. Dražba v tomto případě začínala na 456 tisících korun.

Z klasické moderny byla za statisícové částky dále dražena díla Jaroslava Krále, Františka Vobeckého, Oty Gutfreunda, Williho Nowaka či Karla Holana. Cena 432 tisíc korun za Gutfreundův model kubistické Podobizny otce VII z roku 1912 je rekordem za umělcovu sádrovou plastiku. Pozdější bronzový odlitek této sochy byl o den později na aukci galerie Vltavín neúspěšně nabízen za necelých 90 tisíc korun.

Karel Černý: Milenci / 1943Karel Černý: Milenci / 1943
olej na plátně / 60,5 x 50,5 cm
cena: 3 360 000 Kč

Z umění 19. století se nejdráže prodala Francouzská říční krajina od Antonína Chittussiho, která vystoupala z 252 na 372 tisíc korun. Bojovalo se také o žánrový obraz Dívka s knížkou od Vojtěcha Hynaise, který nový majitel získal za 204 tisíc korun, dvojnásobek minimálního podání. Za vyvolávací cenu 216 tisíc korun odešly ještě Ruiny antického chrámu od Augusta Bedřicha Piepenhagena. Z umění přelomu 19. a 20. století zmiňme ještě jednu z krajin Václava Radimského (576 tisíc) a atypický ženský portrét od Aloise Kalvody (288 tisíc korun).

Poválečné umění v nabídce zastupovala díla Josefa Jíry, Jitky Kolínské, Richarda Fremunda či Karla Valtra. Úspěchem je zejména cena 348 tisíc korun za opakovaně nabízené Zátiší s černými jablky od Jitky Kolínské. Dosažená cena je druhou nejvyšší za dílo této autorky a meziročně cena obrazu vzrostla o 140 tisíc korun. Z prací na papíře se nejvíce bojovalo o kresbu Františka Muziky Citadela z roku 1963, která vystoupala z 23 na 62 tisíc korun. Za částky od 10 do 45 tisíc se prodalo osm z devíti nabízených grafik Vladimíra Boudníka.