Camille Corot na českých aukcích

Camille Corot u Galerie Pictura

V katalogu aukce Galerie Pictura z posledního května se objevilo dílo významného francouzského krajináře 19. století Jeana-Baptisty Camilla Corota. Šlo o druhý malířův obraz dražený u nás. Prodal za vyvolávací cenu, předchozí malířův český cenový rekord přesto překonal o víc jak 2 miliony korun.

Získat do nabídky tuzemské aukční síně prověřené Corotovo dílo s detailně doloženou proveniencí není snadnou záležitostí. Navíc donedávna nebyl o zahraniční položky na českých aukcích téměř zájem. Domácí sběratelé se léta orientovali především na české autory, teprve v poslední době, spolu se stále rostoucími cenami tuzemské moderny, pro ně začíná být zajímavé budovat také koleci zahraničního umění.
Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70 / olej na plátně / 33 x 46 cm / značeno vpravo dole: Corot

Obraz nazvaný Poblíž malé farmy je publikován už v Corotově soupisovém katalogu L’oeurve de Corot z roku 1905. Zakoupen byl prvním majitelem G. Lemaisterem na posmrtném prodeji Corota v květnu 1875. Malby pak během prvních desetiletí 20. století prošla majetky tří amerických sběratelů v Chicagu, Virginii a Los Angeles. Současný prodejce ji pořídil na aukci Christie’s v květnu 1990 v New Yorku. Plátno je z nejlepšího malířova období po roce 1860, doprovázené potvrzením pravosti dvou zahraničních znalců.

Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70 / olej na plátně / 33 x 46 cm / detail obrazu

Český kupec obraz získal ve čtvrtek 31. května na večerní aukci Pictury za vyvolávací cenu, která společně s provizí činila 7,8 milionu korun. V přepočtu jde o částku přibližně 300 tisíc eur, což je za prověřené Corotovo dílo této kvality a velikosti i v rámci světového trhu příznivá cena. Významnější, především figurální Corotovy práce se v minulosti ve světě dražily i za částky nad 2 miliony eur. Jde však především o ceny dosažené v 90. letech, kdy byl i v rámci světového trhu o malířstí 19. století větší zájem. V roce 2012 se nejvyšší částka zaplacená za Corota pohybovala na hranici 700 tisíc eur. Zájem o malbu 19. století v posledních letech ve světě opět roste, v tuzemsku zažívá svou pomalou renesanci asi poslední dvě sezóny.

Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865 / olej na plátně / 46 x 56 cm

Poprvé byl Corot na českých aukcích nabízen před dvěma lety aukční síní Meissner-Neumann. Obraz Podvečer v Normandii z doby kolem roku 1865 a s historií předchozích prodejů zdokumentovánou až k roku 1884 se v květnu 2010 vyšplhal z necelých 2,9 až na 5,52 milionu korun. Prodávají dílo koupil o dva roky dříve na aukci Sotheby’s v New Yorku za 103 tisíc dolarů (za 1,7 až 2,1 milionu korun podle toho, zda počítáme s kurzem v době nákupu, nebo prodeje).