Text Rusinko Marianne Lara | Datum 02.06.2012
V katalogu aukce Galerie Pictura z posledního května se objevilo dílo významného francouzského krajináře 19. století Jeana-Baptisty Camilla Corota. Šlo o druhý malířův obraz dražený u nás. Prodal za vyvolávací cenu, předchozí malířův český cenový rekord přesto překonal o víc jak 2 miliony korun.
Obraz nazvaný Poblíž malé farmy je publikován už v Corotově soupisovém katalogu L’oeurve de Corot z roku 1905. Zakoupen byl prvním majitelem G. Lemaisterem na posmrtném prodeji Corota v květnu 1875. Malby pak během prvních desetiletí 20. století prošla majetky tří amerických sběratelů v Chicagu, Virginii a Los Angeles. Současný prodejce ji pořídil na aukci Christie’s v květnu 1990 v New Yorku. Plátno je z nejlepšího malířova období po roce 1860, doprovázené potvrzením pravosti dvou zahraničních znalců.
Český kupec obraz získal ve čtvrtek 31. května na večerní aukci Pictury za vyvolávací cenu, která společně s provizí činila 7,8 milionu korun. V přepočtu jde o částku přibližně 300 tisíc eur, což je za prověřené Corotovo dílo této kvality a velikosti i v rámci světového trhu příznivá cena. Významnější, především figurální Corotovy práce se v minulosti ve světě dražily i za částky nad 2 miliony eur. Jde však především o ceny dosažené v 90. letech, kdy byl i v rámci světového trhu o malířstí 19. století větší zájem. V roce 2012 se nejvyšší částka zaplacená za Corota pohybovala na hranici 700 tisíc eur. Zájem o malbu 19. století v posledních letech ve světě opět roste, v tuzemsku zažívá svou pomalou renesanci asi poslední dvě sezóny.
Poprvé byl Corot na českých aukcích nabízen před dvěma lety aukční síní Meissner-Neumann. Obraz Podvečer v Normandii z doby kolem roku 1865 a s historií předchozích prodejů zdokumentovánou až k roku 1884 se v květnu 2010 vyšplhal z necelých 2,9 až na 5,52 milionu korun. Prodávají dílo koupil o dva roky dříve na aukci Sotheby’s v New Yorku za 103 tisíc dolarů (za 1,7 až 2,1 milionu korun podle toho, zda počítáme s kurzem v době nákupu, nebo prodeje).
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
9. května 2018
8. ledna 2014
28. července 2012
12. prosince 2019
24. ledna 2019
10. července 2016