Čapkův dětský svět

Galerie Pictura 6. 4. 2016

Galerie Pictura nabídne na své jarní aukci Čapkův obraz Hrající si děti. Jeho vyvolávací cena je 4,03 milionu korun (včetně provize). Českým trhem prošlo doposud pouze několik málo podobných maleb s dětskými motivy. V poslední době například obraz Děti u domu z roku 1931, jenž našel loni nového majitele za 4,3 milionu korun.

Josef Čapek: Hrající si děti / 1932 olej na plátně / 50 x 42 cm vyvolávací cena: 4 026 000 Kč Josef Čapek: Hrající si děti / 1932 /

olej na plátně / 50 x 42 cm / vyvolávací cena: 4 026 000 Kč

Obraz Hrající si děti pochází z roku 1932 a je příznačným dílem Čapkových 30. let, neboť zpracovává jedno ze stěžejních témat tohoto období. Patří do skupiny obrazů s motivy ze světa dětí, které autor v té době poměrně často maloval. Jde většinou o oleje podobných rozměrů jako tento obraz. Maleb, které bychom mohli do této skupiny zařadit, však prošlo tuzemským trhem za posledních šestnáct let (podle údajů v databázi ART+) pouze šest. V nedávné době se prodaly kromě již výše zmíněného obrazu Děti u domu (který byl nabízen opakovaně) i olej Hra z roku 1937, vydražený u téhož aukčního domu před dvěma lety za 3,8 milionu korun, či obraz Děti a domek ze stejného roku jako nyní nabízený olej. Ten byl prodán v roce 2012 za podobnou částku jako oba výše jmenované, za téměř 4,1 milionu korun (tedy cenu, která se bezmála rovná vyvolávací ceně nyní nabízeného obrazu).

Olej na plátně Hrající si děti pochází ze soukromé sbírky, do níž se dostal již v roce svého vzniku přímo z ateliéru malíře. Je signován v pravém horním rohu, výrazná je i datace v horním rohu na jeho levé straně. Odhadní cena obrazu byla stanovena v rozmezí 4,8 a 5,5 milionu korun, což odpovídá jeho kvalitě a významu. Díky tomu, že se Čapkovy malby na trhu objevují dosti zřídka a na počátku března tohoto roku bylo překonáno dosavadní autorské maximum obrazem V červnu (Kraj) prodaným za 17,51 milionu korun (zde a zde), můžeme se zde dočkat i prodeje na horní hranici odhadní ceny.

Josef Čapek: Děti a domek olej na plátně / 41 x 46 cm cena: 4 071 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012 Josef Čapek: Děti a domek /

olej na plátně / 41 x 46 cm / cena: 4 071 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012