Fillovi Hráči 20 milionů nepřesáhli

Galerie Pictura 23. 5. 2018

Aukce Galerie Pictura ve středu 23. 5. se nesla ve velmi klidném až poněkud ospalém duchu. Dražilo se především za vyvolávací ceny, sál se o trochu více rozproudil až v její druhé půli. Za minimální podání získal nového majitele i obraz Emilla Filly Hráči. Všechny ceny uvádíme včetně aukční přirážky.

Emil Filla, Hráči (šachu), 1908, olej na plátně, 71 x 83 cm, vyvolávací cena: 14 500 000 Kč (+22% provize), Galerie Pictura 23. 5. 2018

Emil Filla, Hráči (šachu), 1908,
olej na plátně, 71 x 83 cm
dosažená cena: 17 690 000 Kč

Raný obraz Emila Filly Hráči, o kterém jsme před aukcí psali (více zde) a o němž se předpokládalo, že by mohl atakovat hranici 20 milionů korun a stát se tak nejdražším umělcovým dílem, vydražil jediný zájemce ze sálu za minimální podání 14,5 milionů korun, tedy částku včetně provize rovnou bezmála 17,7 milionům korun. Jakkoli je to vysoká suma, v současné době stačí až na závěr první poloviny Fillova aktuálního top10.

Mezi desítku nejdražších maleb umělkyně se zařadilo plátno Opuštěné stroje Adrieny Šimotové z poloviny 60. let, které odešlo také za vyvolávací cenu. Malba, jež podle údajů dražebníka měla pocházet z pražské sbírky významného historika umění, byla prodána za 610 tisíc korun včetně aukční přirážky.

Živější licitace mezi dámou v sále a telefonním limitem se vedla o akvarel Josefa Šímy Dívka v kavárně u okna. Práce z roku 1926 se začínala dražit na částce 67 tisíc včetně provize. Nová majitelka ze sálu si kresbu odnesla za konečných 104 tisíc korun.

Josef Šíma: Dívka v kavárně u okna, 1926 tuš, akvarel, papír, 24,5 x 20,5 cm dosažená cena: 103 700 Kč

Josef Šíma: Dívka v kavárně u okna, 1926
tuš, akvarel, papír, 24,5 x 20,5 cm
dosažená cena: 103 700 Kč

Vůbec poprvé byla v aukci nabídnuta plastika Mary Duras, německy hovořící sochařky pocházející z Československa, která se v meziválečném období výrazně prosadila na evropském uměleckém poli. Její 26 cm vyskoká sádrová soška Úroda I z roku 1926 byla prodána za 122 tisíc korun.

Obraz Oscara Domingueze Malíř a model z počátku 50. let ani malba Stůl Jiřího Johna z roku 1959 vydraženy nebyly.

Rekordní Václav Boštík a nástup Zorky Ságlové

1. Art Consulting CZ 10. 3. 2024

Na letošní první aukci 1. Art Consulting se prodaly více než tři čtvrtiny nabízených položek a souhrnný obrat přesáhl 48 milionů korun. Kategorii obrazů ovládla malba Václava Boštíka za rekordních téměř 6,6 milionu korun. Pestře zastoupeny byly i dal...

14. března 2024
Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

7. března 2024