Dvakrát Carl Moll

Dorotheum 22. 9. 2018

Sobotní aukce Dorothea nabídne hned dva oleje Carla Molla, představitele Vídeňské secese, jehož díla se na domácím trhu objeví jen výjimečně. Vyvolávací cena každého z nich bude začínat na 200 tisících korunách (bez provize).

 Není-li uvedeno jinak, jsou všechny ceny včetně aukční přirážky. Přepočet na koruny je proveden podle kurzu v době prodeje díla.

Carl Moll: Pohled na bruntálský zámek olej na překližce, 35 x 34 cm vyvolávací cena: 200 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018

Carl Moll: Pohled na bruntálský zámek, kolem roku 1916
olej na překližce, 35 x 34 cm
vyvolávací cena: 200 000 Kč (+ 20% provize)
Dorotheum 22. 9. 2018

Je to teprve podruhé, kdy je na domácím trhu nabízena malba jednoho ze zakládajících členů Vídeňské secese Carla Molla (1861-1945). V katalogu sobotní aukce společnosti Dorotheum jsou dva drobné umělcovy oleje na překližce zobrazující zámek v Bruntále a stromovou alej (s největší pravděpodobností tamtéž).

Oba pocházejí z jedné české soukromé sbírky a jde o nově objevená díla, ačkoli jeden z nich je nejspíše studií k velkému obrazu, který se nachází v zahraničí. V Österreichische Galerie Belvedere ve Vídni vzniká v současnosti pod vedením Cornelie Cabuk soupis Mollova díla, do něhož budou oba obrazy zařazeny. Pro úplnost uveďme, že dvojici umělcových olejů malých rozměrů vlastní také přímo Muzeum v Bruntále.

Malíř navštívil Bruntálsko v době první světové války v roce 1916 a namaloval zde několik obrazů, z nichž jeden, z jiné domácí privátní kolekce, už prošel místním trhem a téměř na den přesně před třemi lety zaznamenal u stejné aukční síně velký úspěch. Olej středního formátu Alej u zámku v Bruntále, se vyhoupl ze 2 až na 4,8 milionu korun. Tato suma byla tehdy významná i v mezinárodním kontextu. Aukční síň v tomto případě cílila především na rakouské kupce, což se jí vyplatilo. Jedním ze zájemců o obraz byla i vídeňská Albertina (více zde a zde).

Carl Moll: Alej olej na překližce, 34 x 35 cm vyvolávací cena: 200 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018
Carl Moll: Alej, kolem roku 1916
olej na překližce, 34 x 35 cm
Dorotheum 22. 9. 2018

Jiné Mollovo plátno s motivem bruntálské aleje stejných rozměrů (cca 60x60 centimetrů) se objevilo již v roce 2013 v londýnské aukci evropského malířství 19. století u Sotheby's, kde bylo vydraženo za téměř 117 tisíc euro (3,15 milionu korun).

Celosvětově prošlo trhen kolem 200 Mollových maleb. Aukční maximum, alespoň co se týče kladívkové ceny, drží plátno zobrazující vídeňskou vilu z roku 1905. Tu v červnu 2013 vydražila za 240 tisíc euro bez provize (zhruba 6,2 milionu korun) dnes již neexistující ryze internetová aukční síň Auctionata. Konečná cena tohoto velkoformátového obrazu se tehdy odhadovala pouze v rozmezí 56 až 70 tisíc euro.

Velmi podobně skončilo téhož roku o měsíc dříve u Lempertz nabízené plátno Speisezimmer I (Jídelna I) z roku 1915 s nejvyšším příhozem těsně pod 235 tisíci euro (287 tisíc euro včetně provize, tj. necelých 7,5 milionu korun). Horní hranice odhadu byla obdobná, 60 tisíc euro.

Mollova díla nabízí poměrně pravidelně vídeňské Dorotheum, jehož nejdražší prodej pochází z roku 2007 a má hodnotu bezmála 223 tisíc euro (260 tisíc euro včetně provize, cca 7 milionů korun). Patří obrazu Blick auf Nussdorf und Heiligenstadt in der Dämmerung (Pohled na Nussdorf a Heiligenstadt za soumraku) z roku 1905, plátnu čtvercového formátu o straně 80 centimetrů. Velmi uspokojivým výsledkem skončil také na konci května loňského roku prodej obrazu s motivem z Prátru z roku 1930 vystavený v roce 1932 na bienále v Benátkách. Jeho cena vystoupala na konečných 247 tisíc euro (přes 6,5 milionu korun).