Filla z kanceláře generálního

Galerie Art Praha 29. 11. 2014

Další možnost dražit zajímavá umělecká díla se před sběrateli otevře poslední listopadovou sobotu na aukci Galerie Art Praha. Jedním ze signifikantních prvků katalogu je mnohovrstevnatost. Nabídnuta budou jak díla z přelomu století, tak umělecké artefakty vzniklé v letošním roce.

Vojtěch Hynais: Dívka s knížkou (Čtenářka) /90.léta 19.století / olej, karton / 35 x 29 cm / vyvolávací cena 85 000 KčVojtěch Hynais: Dívka s knížkou (Čtenářka) / 1890–1900
olej, karton / 35 x 29 cm
vyvolávací cena: 85 000 Kč

Ze starších prací lze vyzdvihnout několik zajímavých děl jako je například malba Dívka s knížkou (Čtenářka) od Vojtěcha Hynaise s vyvolávací cenou 85 tisíc korun, několik olejů od Antonín Chittussiho, nebo obraz Ruiny antického chrámu ve skalách od Augusta B. Piepenhagena, jehož vyvolávací cena je 180 tisíc korun.

Emil Filla: Zátiší se sokolem (Zátiší se sokolem a podnosem) /1930 / olej, písky, plátno / 73 x 98 cm / vyv. cena 5 800 000 KčEmil Filla: Zátiší se sokolem / 1930
olej, písky, plátno / 73 x 98 cm / vyv. cena: 5 800 000 Kč

Důležitým obrazem, který se na aukci objeví, je dílo Emila Filly z roku 1930, a to Zátiší se sokolem (Zátiší se sokolem a podnosem). Tento obraz získal patrně již v roce 1932 do své sbírky Adolf Hoffmeister, později od něj sběratel a obchodník Jaroslav Borovička (zde). V roce 1959 byl zkonfiskován a umístěn v pracovně generálního ředitele Národní galerie Jiřího Kotalíka. Odtud v roce 1983 putoval do památníku Emila Filly na zámku Chropyně, aby byl na počátku devadesátých let navrácen v restituci. Jde tedy dílo s velmi osobitou provenienční historií, účastné řady tuzemských i zahraničních výstav, reprodukované mimo jiné i ve Fillově monografii vydané v roce 1936 Františkem Venerou.

Z mladších autorů lze opět upozornit na Trávy Oty Janečka z roku 1952 s vyvolávací cenou 140 tisíc korun. Obraz patří do silné série děl, v níž Janeček opustil kubistické tvarosloví a obrátil se k detailnímu zpodobování přírody, zvláště různých druhů trav. Totéž dílo se již na aukcích v uplynulých letech objevilo, je s podivem, že jedno z nejzdařilejších Janečkových pláten, které se kdy dražilo, zůstalo opakovaně bez kupce.

Jitka Kolínská: Zátiší s černými jablky /1952 / olej, plátno / 60 x 74,5 cm / vyv. cena 160 000 KčJitka Kolínská: Zátiší s černými jablky / 1952 / olej, plátno / 60 x 74,5 cm / vyv. cena: 160 000 Kč

Po roce a půl se vrací na trh i jedno z nejvytříbenějších děl Jitky Kolínské, Zátiší s černými jablky představené v roce 1957 na souhrnné výstavě v Galerii Československý spisovatel. Koloristicky vytříbená kompozice umocňuje lyricky laděnou atmosféru obrazu, kterou utváří kontrast mezi plasticky zpodobenými jablky a listem a plošně až abstraktně pojatým pozadím. Stejná práce se vloni v květnu měla prodat s podstatným nárůstem za 204 tisíc korun (včetně provize, zde).

Ze současných prací určitě zaujmou dvě sochařská díla. První od Petera Nižňanského vzniklo v loňském roce a nese název Sedící II. Jedná se o sochu z leštěného a patinovaného bronzu, která pochází z rodiny autora. Druhá socha, která vznikla v letošním roce, je dílo s názven Patriarcha od Stefana Milkova. Milkov je jedním z nejčastěji dražených současných sochařů, jeho autorský rekord už před několika lety přesáhl částku půl milionu korun. Aktuálně nabízený Patriarcha přitom patří ke zdařilejším dílům osobitého humoru i forem.

Stefan Milkov: Patriarcha /2014 / polychromovaný a leštěný bronz / 71 x 60 x 17 cm / vyvolávací cena 195 000 KčStefan Milkov:
Patriarcha / 2014
polychromovaný a leštěný bronz / 71 x 60 x 17 cm /
vyv. cena: 195 000 Kč