Jaro s Kájou Saudkem

Komiksový kreslíř na výstavě a v aukčním tornádu

Již tento týden, 6. února, začíná v Muzeu umění v Olomouci rozsáhlá retrospektivní výstava kreslíře Káji Saudka (*1935)- Hommage ā Kája Saudek. Pořadatelé před časem vyzvali majitele k zapůjčení originálů Saudkových děl. Podívejme se v této souvislosti, jak se Saudkovi dosud dařilo na aukčním trhu.

Výstava, která má být v Olomouci současně hitem jarní sezóny, představí nejen Saudkovy legendární komiksy, ale taktéž jeho neméně známou práci pro film a televizi, užitou grafiku a volnou malířskou a kreslířskou tvorbu.

Kája Saudek: Muriel a oranžová smrt / 1970 / tuš, akvarel na papíře
Kája Saudek: Muriel a oranžová smrt / 1970 / tuš, akvarel na papíře / 42,5 x 43 cm / 1. Art Consulting 4. 12. 2011 / 192 000 Kč

Při této příležitosti se Muzeum umění a participující Galerie Mona Lisa v Olomouci obrátily na soukromé sběratele, neboť Saudkovo dílo je ve veřejných sbírkách zastoupeno jen minimálně. Ani legendární komiksy, které zazářily ve filmech Kdo chce zabít Jessii? (1966), Čtyři vraždy stačí drahoušku (1970) nebo televizní sérii Okna vesmíru dokořán (1981) nejsou v majetku veřejných institucí, jak vysvětlil v tiskovém prohlášení ředitel muzea Michal Soukup.

„Rádi také uvedeme jméno sběratele, bude-li si to samozřejmě přát. Garantujeme pečlivé a citlivé zacházení s díly a bezproblémový průběh výstavy. A Nabízíme spoluúčast na mimořádném výstavním počinu, který se zařadí k nejvýznamnějším výstavám posledních let,“ doplnil ještě Soukup k výzvě o zapůjčení Saudkových děl.

Kája Saudek: Pepík Hipík v rukách extrémních sil / 1969 / tuš, akvarel, běloba, tužka na papíře / 41,5 x 30 cm / 1. Art Consulting 4. 12. 2011 / 264 000 Kč

Komiksový kreslíř v aukčním tornádu

Nejen plánovaná výstava z letošního roku, ale především předchozí projekty zabývající se československým komiksem napomohly k významnému růstu aukčních prodejů děl Káji Saudka. Zatímco od roku 2003 do roku 2010 databáze ART+ registruje celkem 6 prodaných položek celkem za přibližně 100 tisíc korun, přičemž vyvolávací cena za jedno dražené dílo nepřesahovala v letech 2003-2009 v průměru 6 tisíc, v roce 2010 již průměrná vyvolávací cena Saudkovy kresby vzrostla na 25 tisíc korun. Kresba Klečící ženy tehdy byla vydražena za 41 tisíc korun.

Výrazný vzestup ceny za Saudkovo dílo, jemuž dominují komiksové kresby kombinované techniky tužky, tuše, akvarelu a běloby, přinesl až následující rok 2011. K nárůstu ceny pravděpodobně napomohly realizované výstavy Kája Saudek & 60’ v Českém centru Praha (2009/2010) a triáda výstav Generace nula (putovní tuzemská výstava 2007-2008; Galerie VŠUP 2008), Návraty Komenty: Český komiks 1989-2009 (Brněnské kulturní centrum 2009) 2009 a Signály z neznáma (Dům umění města Brna, Centrum současného umění DOX a Východočeská galerie v Pardubicích 2012-2013).

Kája Saudek: Černoška / olej na plátně / 122 x 71 cm / 1. Art Consulting 7. 10. 2012 / 324 000 Kč

Z roku 2011 již ART+ eviduje hned 75 prodaných položek za celkem téměř 4 miliony korun. Nejdráže se tehdy prodal soubor devíti kreseb z komiksu Pepík Hipík odhaluje obchodníky s bílým masem z roku 1969 za 264 tisíc korun. Ve stejný den byl u 1. Art Consulting nabízen i titulní list tohoto komiksu. Jeho cena se tehdy z vyvolávaných 12 tisíc vyšplhala až na 252 tisíc korun. Trojlístek Saudkových děl vydražených za nejvyšší cenu během zimní aukce 1. Art Consulting doplnila jediná kresba komiksu Muriel a oranžová smrt z roku 1970 za 192 tisíc korun.

V následujícím roce 2012 se z necelých pěti desítek nabízených Saudkových děl prodalo 37 za přibližně 1,5 milionu korun. Na podzimní aukci 1. Art Consulting pak padl nový Saudkův aukční rekord: olej Černoška, s autorovým přípisem „bezduchý kýč anilinovýma barvičkama” ze 70. let, se prodal za 324 tisíc korun. V kresbách se tehdy nejdráže prodala Drop that gun!! z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970).

O nadcházející únorové dražbě oceněného komiksu Muriel a andělé více zde.

Artslimit 24. 3. 2024

Saudek Kája

Muriel a andělé v aukci?

Muriel a andělé v aukci?

10. února 2014

Schwaiger za milion

Schwaiger za milion

8. prosince 2012

Čím překvapí podzimní aukce?

Čím překvapí podzimní aukce?

31. srpna 2012