Karsova Mallorca

Galerie Art Praha 30. 5. 2015

Mezi zajímavými díly, které Galerie Art Praha představí na květnové aukci, je i malba Jiřího Karse z cesty na Mallorcu. Jde přitom o autora, který se letos na jaře už dvakrát prodal nad hranicí milionu korun a vzbudil patřičnou pozornost.

Jiří Kars: Zahrada (Mallorca) / 1910 / olej, plátno / 65 x 81 cm/ vyv. cena 390 tis. Kč Jiří Kars: Zahrada (Mallorca) / 1910 / olej na plátně / 65 x 81 cm / Galerie Art Praha 30. 5. 2015 / vyv. cena 390 000 Kč

Obraz vznikl roku 1910 a zachycuje pohled do parku na Mallorce. Jiří Kars se na Mallorku dostal při své objevné cestě v letech 1906 a 1907, kdy postupně navštívil Španělsko, Portugalsko a Německo, aby se posléze vrátil do milované Paříže a znovu do Madridu. V Paříži se stal členem umělecké skupiny malířů, která se vytvořila kolem Pabla Picassa. Zde také objevil kouzlo fauvismu a později kubismu.

Obraz Zahrada (Mallorca) představuje v Karsově tvorbě ukázku vlivu stylu Paula Cézanna. V roce 1910 Kars opustil dřívější pojetí malby, aby se soustředil na pevnější stavbu obrazu a jeho barevné plochy. Zároveň je možné z plátna vycítit jeho okouzlení samotnou přírodou, jasnými barvami a světlem slunného jihu.

Jiří Kars: Zátiší s konvicí / olej na plátně / 65 x 81 cm / Galerie Kodl 24. 5. 2015 / 1 320 000 Kč

S vyvolávací cenou 390 tisíc korun má v kontextu letošních Karsových prodejů dobrou šanci na úspěch. Připomeňme, že na velmi podobné částce letos v únoru startovala jiná Karsova malba z cest, svěží expresivní pohled na náměstí v Lisabonu. Dramatická licitace tohoto díla nakonec skončila na těžko uvěřitelné částce 3,7 milionu korun (včetně provize) a stala se jednou z událostí letošního jara (více zde).

Jiná Karsova zajímavá malba, Zátiší s konvicí z roku 1912, se o minulém víkendu na aukci Galerie Kodl prodala za 1,32 milionu korun.