Kubín, Štyrský a Picabia

Úspěšný závěr května na českých aukcích: vkus kupců se mění

Aukční dění na českém trhu v průběhu posledních dvou květnových týdnů přineslo velmi slibné výsledky. Suverénně jde prozatím o letošní tržně nejúspěšnější měsíc a současně i vrchol jarní části sezony. Padly nové rekordy, kupující opět velmi dobře reagovali především na výjimečně kvalitní položky. Dařilo se i o posledním květnovém víkendu. Po dvou letech se opět prodalo jedno z klíčových děl Jindřicha Štyrského v cenové relaci 10 milionů korun, k částce 6 milionů se opět letos přiblížil i Otakar Kubín, tentokrát ovšem klasicizující.

Otakar Kubín: Umírající mladík / 1921 / olej na plátně / 146,5 x 114,5 cm / European Arts 31. 5. 2015 / 5 880 000 Kč Otakar Kubín: Umírající mladík / 1921 / olej na plátně / 146,5 x 114,5 cm / European Arts 31. 5. 2015 / 5 880 000 Kč

Že jsou kupující na květnovou nabídku natěšení, dokázalo už dění v druhé polovině měsíce, kdy si na aukci Galerie Kodl na zcela novou cenovou hranici 5 milionů korun sáhl donedávna ještě ne příliš tržně sledovaný malíř Václav Radimský a spolu s ním i celý segment české krajinomalby (zde). Zcela nečekaných cenových hladin nad 2,5 milionu korun dosáhli o pár dní později u Arthouse Hejtmánek i Alén Diviš a Emanuel Frinta, autoři, kteří se v kategorii milionových prodejů dosud vůbec nevyskytovali (zde).

Jistě ne zcela bez souvislosti s těmito prodeji se následně na sobotní aukci Galerie Art Praha strhl boj o další nabízené plátno Václava Radimského. Krajina s řekou, datovaná 1905, rychle vystoupala až na částku 2,88 milionu korun, přičemž překonala nabídkovou cenu téměř sedminásobně. Výrazného nárůstu se zde dočkalo i kvalitní profilové zátiší Antonína Procházky z poloviny 20. let, za něž vítězný kupec zaplatil odpovídajících 7,92 milionu korun. Jedná se tak o třetí nejvýše vydražené Procházkovo dílo, ovšem zcela první z klasicizujícího období poloviny 20. let. V předchozích případech se vždy jednalo o kubizující či orfické práce.

Antonín Procházka: Čaj s citronem / 1924 / olej, enkaustika, písek na plátně / 72 x 50 cm / Galerie Art Praha 30. 5. 2015 / 7 920 000 Kč

O tom, že by se snad poklidné vody českého novoklasicismu 20. let konečně dočkaly svého docenění i u kupců, lze s nadějí spekulovat po nedělní aukci síně European Arts. Zde se jedna z figurálních klasicizujících prací Otakara Kubína, velkoformátová výšková kompozice Umírající mladík, nabízená za 3,9 milionu korun (bez provize), dočkala ještě dalšího cenového nárůstu. Nový majitel tak za tuto francouzskou práci zaplatí celkem 5,88 milionu korun, což je jen o půl milionu méně, než kolik v novém autorském rekordu dosáhlo přesně před rokem rekordní Zátiší s podnosem. Zde však šlo o kuboexpresionistickou, o desetiletí mladší práci z přelomového Kubínova období. O to větším překvapením je docenění i velkoformátového plátna Umírající mladík, odkazující svým monumentálním patosem a kompozicí čtveřice aktů k tradičním biblickým námětům.

Na téže aukci European Arts byl zájem i o opakovaně trhem nabízený profilový artificialistní olej Jindřicha Štyrského Déšť (o něm více zde), který našel zájemce s mírným nárůstem za 9,36 milionu korun a zařadil se tak do desítky nejdražších autorových děl. Se  zájmem se setkalo i rané impresivní plátno Francouze Francise Picabii Rybáři, Moret na břehu Loing (1908). Dílo se zmapovanou proveniencí se vyvolávalo za 3,5 milionu (bez provize), nového majitele pak získalo za velmi hezkých 5,1 milionu korun. Šlo přitom teprve o druhou práci tohoto autora nabízenou na českém trhu. S vysokým nárůstem změnil téže odpoledne majitele i bronz Myslbekova žáka Jana Štursy Život uniká z roku 1904. Zájemci vytáhli jeho cenu na trojnásobných 300 tisíc korun.

Nemenším překvapením pak byly na nedělní dražbě Prague Auctions cenové nárůsty prací Františka Vobeckého. Tento stále poměrně málo známý autor si dražbou plátna Akt s růží sáhl na zcela nový autorský rekord v nečekané výši 2,5 milionu korun. Dosavadní ve výši 720 tisíc korun padl přitom před šesti lety u Dorothea za plátno Zátiší s citronem, rovněž z období počátku 30. let. Vobeckému proto věnujeme červnovou rubriku dílo měsíce.

Francis Picabia: Rybáři, Moret na břehu Loing / 1908 / olej na kartonu / 46 x 61 cm / European Arts 31. 5. 2015 / 5 100 000 Kč